Strony

Stałe cykle na blogu

Dodatkowe strony na blogu

środa, 25 listopada 2020

Co to jest błąd medyczny i jak sobie z nim poradzić?

 Witajcie :)

Każdy z nas ma w swoim życiu doświadczenia związane z pobytem w szpitalu, z leczeniem u specjalisty. Gdy chorujemy, chcemy aby wszystko dobrze się skończyło i pragniemy szybko wrócić do zdrowia. To samo dotyczy naszej rodziny. Liczymy na profesjonalną pomoc lekarzy i służby zdrowia. Jednak w życiu zdarzają się też przykre sytuacje. 
Źle postawiona diagnoza, zaniechania w leczeniu i diagnostyce, niewłaściwy sposób leczenia to najczęstsze błędy medyczne popełniane przez lekarzy.  
Błąd medyczny, zwany też lekarskim, czy błędem w sztuce lekarskiej może doprowadzić do poważnych konsekwencji, jak nieodwracalny uszczerbek na zdrowiu, do kalectwa, a nawet do śmierci. Błąd medyczny jest rozumiany jako postępowanie sprzeczne z zasadami nauki i wiedzy medycznej w zakresie, jaki jest dostępny lekarzowi. W prawie cywilnym błędy medyczne obejmują również działania i zaniechania ze strony pracowników służby zdrowia, czyli pielęgniarek, położnych, fizjoterapeutów, sanitariuszy i wszystkich osób pracujących w służbie zdrowia powodujących szkodę pacjenta.
 Każdy z nas jako pacjent ma prawo do dochodzenia odszkodowania za błędy medyczne.
Sprawy o odszkodowanie za błędy lekarskie są trudne, skomplikowane i wymagają dużej wiedzy z zakresu prawa i medycyny. Dlatego warto zgłosić się do profesjonalnej kancelarii prawnej specjalizującej się w błędach medycznych. Wykwalifikowani radcy prawni działający w prawie cywilnym w zakresie problematyki praw pacjenta i dochodzenia roszczeń odszkodowawczych z tytułów błędów medycznych na pewno skutecznie nam pomogą.
Kiedy warto zgłosić się o taką pomoc ? W sytuacji, gdy lekarz zaniedbał swoje obowiązki, postawił błędną diagnozę, zlecił niewłaściwe leczenie, czyli popełnił błąd medyczny. W wyniku czego pacjent trafił do szpitala, poniósł konsekwencje zdrowotne lub finansowe i należy mu się odszkodowanie. Radcy prawni pomogą nam uzyskać rekompensatę i będą nam towarzyszyć na każdym etapie sprawy. Wysłuchają nas, pomogą sporządzić pozew i doprowadzą sprawę do końca na drodze sądowej lub pozasądowej. Pomoc radcy prawnego przyda nam się zwłaszcza gdy nie mamy doświadczenia w dochodzeniu roszczeń, nie znamy przepisów prawa, nie mamy wiedzy na temat odszkodowań medycznych. Niezbędna jest nam pomoc również wtedy gdy nie mamy siły walczyć samemu o odszkodowanie za popełniony błąd medyczny.

Błędy medyczne, lekarskie niosą ze sobą poważne konsekwencje. Mogą spowodować straty finansowe, utratę zdrowia, a nawet śmierć.

Mogą się zdarzyć w szpitalu, ale i również w przychodni, w prywatnym gabinecie, czy klinice.


Dotyczą wszystkich lekarzy, każdej profesji, w tym też stomatologów i pracowników służby zdrowia jak pielęgniarki, sanitariusze, czy diagnostyka laboratoryjna.




Dlatego gdy doświadczyliśmy błędu lekarskiego to warto udać się o pomoc do wykwalifikowanych radców prawnych działających w zakresie problematyki praw pacjenta.

Szacuje się, że z powodu błędów medycznych w Polsce każdego roku cierpi 20-30 tys. osób.  A ponad 30 % polskiego społeczeństwa uważa, że miała w swoim życiu do czynienia z błędem lekarskim. W USA szacuje się, że z powodu błędów lekarskich umiera rocznie ponad 250 tys. ludzi. Problem jest znaczny i nie warto go ignorować i pozwalać na "zamiatanie pod dywan". Wiadomo, że kwota z odszkodowania nie zrekompensuje utraty zdrowia, ale zaniedbania lekarskie wymagają wyjaśnienia. Wyjaśnienia w sprawie błędu lekarskiego pomogą też, uchronić przyszłych pacjentów przed niekompetentnym lekarzem, przed niewłaściwą diagnozą i leczeniem. 
Osobiście znam kilka historii od znajomych, gdzie wystąpił błąd medyczny. Jednak żadna z tych osób nic z tym nie zrobiła, a szkoda, bo na pewno udałoby się im uzyskać zadośćuczynienie.
   
Ciekawa jestem czy spotkaliście w swoim życiu z błędem lekarskim i czy pomyśleliście o tym, że warto ubiegać się o odszkodowanie ? 


Pięknie dziękuję za wszystkie komentarze i waszą obecność na blogu:)

   Pozdrawiam serdecznie wszystkich odwiedzających mój blog :)

 Z radością witam nowych czytelników :)

Udanej drugiej połowy tygodnia :)



   

28 komentarzy:

  1. Ojjj nie raz mogłam trafić do piachu przez zaniedbanie niektórych mądrych... Powinni być z mety odsuwani od zawodu.

    OdpowiedzUsuń
  2. Właśnie dzisiaj wróciłam z prześwietlenia kolana . Mam nadzieję że dzięki temu lekarz postawi właściwą diagnozę bo te telefoniczne wizyty nie wróżą niczego dobrego . Pozdrawiam :-).

    OdpowiedzUsuń
  3. W sumie bardzo często przebywam w szpitalu. Na szczęście nie miałam jeszcze do czynienia z błędem lekarskim względem mnie.

    Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
  4. Słyszałam o czymś takim, że lekarz nie może podważyć wiedzy drugiego lekarza. nawet jeśli wie że został popełniony błąd. dlatego ciężko jest sadzić i domagać swoich praw....

    OdpowiedzUsuń
  5. Skoro już jesteśmy w temacie medycznym, to jestem bardzo ciekawy, czy znacie kogoś świetnego, ponieważ potrzebny jest mi ortopeda w Krakowie. Podobno miejscem godnym polecenia jest https://efficlinic.pl/ Możecie się zgodzić?

    OdpowiedzUsuń
  6. Statystyki nie są optymistyczne, jak widać błędy medyczne nie zdarzają się rzadko

    OdpowiedzUsuń
  7. Nawet człowiek nie zdawał sobie sprawy, że błędy medyczne nie są taką rzadkością.

    OdpowiedzUsuń
  8. Z jednej strony ciekawe, ale z drugiej przerażające. Błędy niestety są na każdym kroku.

    OdpowiedzUsuń
  9. Dziękuje za wartościowy wpis. Niestety, ale często za błędy nikt nie ponosi odpowiedzialności.

    OdpowiedzUsuń
  10. Uważam, że błędy medyczne są częścią pracy.. nie da się ich uniknąć

    OdpowiedzUsuń
  11. Błędy były, są i niestety będą. Trzeba być tego świadom, na szczęście jest co raz lepiej.

    OdpowiedzUsuń
  12. Porównując lata, aktualnie jest co raz lepiej. Pamiętajmy, że dopóki człowiek wykonuje wszelkie zabiegi, to będą błędy.

    OdpowiedzUsuń
  13. Niestety błędy wpisane są w ten zawód, w zasadzie jak każdy tylko tutaj mamy inny poziom konsekwencji

    OdpowiedzUsuń
  14. Każdy lekarz powinien być ubezpieczony na wypadek takiego błędu.

    OdpowiedzUsuń
  15. wpis porusza bardzo ważny temat, mało się o tym mówi

    OdpowiedzUsuń
  16. Warto się ubezpieczyć od błędu medycznego

    OdpowiedzUsuń
  17. super, akurat takich informacji szukałam

    OdpowiedzUsuń
  18. jak to wygląda w polskim prawie kiedy lekarz popełni błąd, kto ponosi konsekwencje i czy otrzymuje się za to rekompensatę czy trzeba o nią walczyc?

    OdpowiedzUsuń
  19. Prawie każdy zawód jest obarczony błędem, oczywiście jeśli mówimy o medycynie to błąd może mieć ogromne konsekwencje

    OdpowiedzUsuń
  20. W takich sytuacjach warto mieć kontakt do dobrego prawnika.

    OdpowiedzUsuń
  21. Ciężki temat, powinien być jakiś fundusz na to.

    OdpowiedzUsuń
  22. Zdecydowanie należy się ubiegać o odszkodowanie, na pewno są firmy specjalizujące się w tym.

    OdpowiedzUsuń
  23. Na szczęście nigdy mi się to nie zdarzyło.

    OdpowiedzUsuń
  24. Super napisane! Warto było tutaj zajrzeć

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za wasze komentarze :) Staram się zawsze na każdy odpowiedzieć :)