poniedziałek, 27 stycznia 2020

Bezpieczeństwo i ochrona podczas prac remontowo budowlanych w naszym domu

Witajcie :)

Nowo wybudowany, czy wyremontowany i urządzony według naszych potrzeb dom to marzenie każdego z nas. 
Gdy rozpoczniemy przygodę z realizacją naszego marzenia o pięknym domu czeka nas wiele pracy, dużego zaangażowania w kolejne etapy jego powstawania.   
Musimy jednak wiedzieć, że budowa domu, czy jego przebudowa i remont należą do czynności w szczególności niebezpiecznych. Groźne są też prace towarzyszące budowie i remontom jak spawanie, czynności stolarskie i dekarskie, używanie toksycznej chemii budowlanej jak lakiery, rozpuszczalniki, środki odtłuszczające.
Podczas prac remontowo budowlanych może dojść do utraty zdrowia, a nawet życia pracowników wykonujących taką prace, osób bezpośrednio uczestniczących w remoncie, czy budowie domu. Musimy o tym pamiętać, gdy wynajmujemy ekipę budowlaną, czy sami wraz z rodziną i znajomymi remontujemy swój dom.
Wszelkie zagrożenia wynikające z prac remontowo budowlanych zaostrzają wymogi bezpieczeństwa i ochrony pracy wobec pracodawców i zatrudnionej ekipy budowlanej. 
Podstawą ochrony i bezpieczeństwa zdrowia pracowników wykonujących prace budowlane jest odzież ochronna.
Odzież BHP to ubrania robocze, a w szczególności wygodne spodnie, koszule flanelowe, bawełniane bluzy, kurtki, rękawice robocze i ochronne. 
Rękawice nitrylowe mają podwyższoną odporność na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne i chemię budowlaną. Tzw. rękawice wampirki, bawełniane, gdzie palce i śródręcze powlekane jest gumą sprawdzą się przy przenoszeniu ciężkich przedmiotów, w różnych pracach, w tym też domowych.  
Ważnym elementem odzieży ochronnej są buty. Buty robocze muszą być odporne na zniszczenia i warunki zewnętrze. Obuwie musi posiadać oznaczenia dotyczące materiałów z jakich zostało wykonane i możliwości ochronnych, jakie je charakteryzują. Buty bezpieczne wyposażone w specjalny podnosek, oznaczone literą "S" wytrzymują uderzenie o sile 200 J, oznaczone literą "P" uderzenie o sile 100 J. W butach roboczych pracownik spędza wiele godzin, dlatego ważne jest nie tylko ich dopasowanie do specyfiki wykonywanych przez niego czynności, ale także wygoda i komfort użytkowania.
Istotne artykuły BHP które są niezbędne na budowie to kaski robocze i hełmy ochronne. Przy lżejszych pracach remontowo-budowlanych sprawdzą się kaski lekkie, które są bardzo wygodne. Chronią przed uderzeniem w przedmioty twarde i nieruchome. Takie uderzenie może wywoływać rozcięcie skóry, czy powierzchowną ranę. Tam gdzie istnieje zagrożenie przez spadające przedmioty niezbędne są kaski ochronne. 
Kaski ochronne można łączyć z innymi środkami ochrony indywidualnej. Mogą być wyposażone w ochraniacze na uszy czy gogle chroniące oczy.
Okulary ochronne chronią oczy przed urazami mechanicznymi, przed cieczami, czy promieniowaniem UV. Sprawdzą się przy pracach remontowo budowlanych, jak i przy wykonywaniu hobby jak stolarka.
Ważna jest również ochrona słuchu, którą gwarantują zatyczki, stopery i nauszniki przeciwhałasowe. 
Odzież roboczą i ochronną, artykuły BHP jak kaski, okulary i gogle ochronne możecie znaleźć na stronie https://www.glovex.com.pl. Jest tam dostępna bogata oferta artykułów wymaganych przepisami BHP. Możemy tam znaleźć artykuły dla różnych branży zawodowych, ale również potrzebne do wykonywania domowych, indywidualnych remontów, różnego rodzaju hobby i prac domowych.

Wymarzony dom wymaga nakładu pracy, która musi przebiegać w sposób bezpieczny, bez zagrożenia dla zdrowi i życia ekipy budowlanej i osób uczestniczących w pracach remontowych. 


  
Podstawą wszelkich prac remontowo budowlanych jest odzież robocza i ochronna.

Buty bezpieczne, które wytrzymują uderzenie o dużej sile 100 J.

Kask ochronny to podstawa bezpieczeństwa naszej głowy.
Możemy go połączyć z nausznikami chroniącym również nasz słuch. 

Nauszniki przeciwhałasowe przydadzą się przy wielu pracach remontowych.
Niezawodne są też okulary ochronne, chroniące oczy przed urazem powodowanym przez pyły, ciecz, różnego rodzaju odpryski. 
Używanie szlifierki, czy urządzeń spawalniczych wymaga ochrony całej twarzy.


Cięcie paneli, czy prace stolarskie, również wymagają odpowiedniego przygotowania od strony BHP. Przydadzą się tu na pewno rękawice i okulary. 

Każdy nawet nieduży remont wymaga od nas, czy naszej ekipy remontowej przestrzegania zasad BHP.
Gdy malujemy ściany, kładziemy panele, płytki ceramiczne, czy odnawiamy meble również korzystamy z odzieży ochronnej, okularów, a niekiedy półmasek, czy nauszników. Na co dzień, podczas różnych czynności domowych jak sprzątanie łazienki też używamy odzieży BHP najczęściej w postaci rękawic roboczych gumowych i lateksowych.

Ciekawa jestem czy wy również podczas prac remontowych przestrzegacie zasad BHP, czy zwracanie uwagę czy zatrudniona przez was ekipa spełnia wymogi bezpieczeństwa i higieny pracy ?
Pięknie dziękuję za wszystkie komentarze i waszą obecność na blogu:)
Pozdrawiam serdecznie wszystkich odwiedzających mój blog :)
Z radością witam nowych czytelników :)

Udanego tygodnia :)

   

14 komentarzy:

 1. Bezpieczeństwo w pracy jest bardzo ważnym aspektem, szczególnie jeśli chodzi o prace remontowo budowlane. Niestety zdarza się, że niektórzy nie zdają sobie z tego sprawy, a o wypadek bardzo łatwo.

  OdpowiedzUsuń
 2. BHP jest ważne w każdej pracy, a na budowach już przede wszystkim

  OdpowiedzUsuń
 3. Oj, te ekipy, czasami pracują tak, jakby pierwszy raz były na budowie!

  OdpowiedzUsuń
 4. Oj tak, podczas remontów może dojść do wielu rzeczy :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Chociaż budowlanka to nie moja działka, to uważam przedstawione przez Ciebie informacje za bardzo pożyteczne.
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 6. Dokładnie zgadam się, że niektóre ekipy wykonują swoją pracę jak by pierwszy raz to robili. Jednak bezpieczeństwo i BHP to podstawa. Według mnie dobrze, żę poruszyłaś te kwestie bo są to ważne informacje ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. W przypadku dużych budów i ekip budowlanych może i to jest przestrzegane, chociaż z praktyki wiem, że nie zawsze. Ale tacy domowi fachowcy, to już różnie z tym BHP bywa...

  OdpowiedzUsuń
 8. Odpowiednia odzież BHP to podstawa. Czy to na budowie, hali produkcyjnej czy też w trakcie remontu musimy dbać o nasze ciało. Odpowiednia odzie robocza taka jak spodnie robocze mogą ułatwić nam wykonywanie powierzonych prac, jak również dodać nam komfortu. Bardzo dobry wpis. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Odpowiednie buty, właściwie dopasowana, nie krępująca ruchów, ale jednocześnie wystarczająco chroniąca odzież, atestowany kask, skuteczne nauszniki i okulary chroniące słuch i wzrok to podstawowe elementy ubioru roboczego, o którym zawsze trzeba pamiętać! Oczywiście w wielu przypadkach większość prac remontowo-budowlanych wykonują zatrudnieni przez nas fachowcy warto wówczas zwrócić uwagę, czy oprócz profesjonalnych części do maszyn budowlanych, dbają również o bezpieczeństwo pracowników i wszystkich osób przebywających na terenie budowy.

  OdpowiedzUsuń
 10. Bezpieczeństwo podczas budowy jest bardzo ważne. Ja właśnie buduję dom na podstawie projektu nowoczesnej stodoły z elementów prefabrykowanych. Takie domy stawia się w ekspresowym tempie i szybko się wprowadzę.

  OdpowiedzUsuń
 11. Pomocny artykuł. Ciekawe informacje

  OdpowiedzUsuń
 12. Zapewnienie bezpiecznych warunków pracy to podstawa! Często wydaje się nam, że przy minimalnej ingerencji remontowej nic poważnego nie może się wydarzyć. Tymczasem niezależnie od tego czy właśnie stawiamy od podstaw wielkopowierzchniową halę czy odnawiamy letniskowy domek, zawsze należy dostosować swój ubiór i sprzęt do określonych warunków. Na szczęście obecny dostęp nie tylko do profesjonalnego uniformu, ale nawet specjalistycznych czujników i przyrządów pomiarowych jest coraz powszechniejszy.

  OdpowiedzUsuń
 13. Wszystkie informacje jak najbardziej przydatne

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za wasze komentarze :) Staram się zawsze na każdy odpowiedzieć :)