piątek, 8 listopada 2024

Słoneczne, dekoracyjne słoneczniki

 Witajcie :)

Dzisiejszy post to wspomnienie lata. A mowa będzie o słonecznikach, które tego lata były ozdobą mojego mieszkania.  

 Słoneczników nie trzeba nikomu przedstawiać. Każdy z nas je doskonale zna. Słonecznik ma szerokie zastosowanie, jest rośliną uprawną, wykorzystywaną do produkcji jadalnego oleju słonecznikowego. Jego ziarna to zdrowa przekąska, często wykorzystywane są w kuchni w formie prażonej - do sałatek, makaronów, również do wypieków: chleba, bułek. W swojej kuchni lubię posypywać makarony prażonym słonecznikiem np. makaron z cukinią, pomidorami i bazylią. Słoneczniki to też rośliny dekoracyjne. 

Nazwa słonecznik została utworzona z greckich słów helios - czyli słońce i anthos - kwiat. Pochodzi on z rodziny astrowatych i obejmuje 50 gatunków. Naturalnie występuje w Ameryce Północnej i stamtąd przywędrował do Europy. Słoneczniki były uprawiane przez rdzennych Indian od 900 roku p.n.e. Po odkryciu Ameryki przez Europejczyków przywędrowały do Europy w XIV wieku. W wielu kulturach okazałe kwiatostany słonecznika symbolizowały słońce, kojarzyły się też z władzą, panowaniem, bogactwem. W chrześcijaństwie symbolizowały modlitwę, wdzięczność, Maryję, Matkę Jezusa. 

Po słoneczniki sięgało wielu poetów, pisarzy, artystów malarzy. Maria Pawlikowska Jasnorzewska dedykowała im jeden ze swoich wierszy Słonecznik :

Dorastamy do twojej wiedzy,
Wysokiej wiedzy solarnej,
Kwiecie, który Słońce za wzór bierzesz!
Z dawna już, kręgiem nasion
Chóralnie szeptałeś
O ciemnem jądrze słonecznym,
A koroną złocistych płatków,
O fotosferze.
Dzikie, korzenne tchnienie
Z bliska cię osnuwa:
Może to zapach Słońca,
Który ty przeczuwasz? "

O słonecznikach pisał Adam Mickiewicz w Panu Tadeuszu. Najsłynniejszy obraz przedstawiający ten słoneczny kwiat to Słoneczniki Vincenta van Gogha. Słoneczniki pojawiły się też w obrazach takich wielkich artystów jak Claude Monet, Gustav Klimt. 

Słoneczniki to bardzo ozdobne kwiaty, którymi cieszyłam się latem w swoim mieszkaniu. 






Pole słoneczników jest zachwycające.

Słabość do słoneczników mieli i mają artyści jak 
Vincent van Gogh.

Słoneczniki to sielskie, rustykalne kwiaty, po które sięgają panny młode, floryści przy różnych uroczystościach. Wzór słonecznika często pojawia się w tekstyliach, na tapetach ściennych i fototapetach. Pole słoneczników przy zachodzie słońca to piękny motyw fototapety do sypialni, salonu, kuchni. Tego lata byłam na koncercie Kasi Kowalskiej, która na scenie dostała bukiet słoneczników, oczywiście była zachwycona :). Mój mąż na imieniny podarował mi bukiet słoneczników, więc tym bardziej moja miłość do nich wzrosła.   

Ciekawa jestem, czy wy lubicie słoneczniki w formie kwiatów ciętych, do bukietów ?


Serdecznie dziękuję za wszystkie komentarze i waszą obecność na blogu:)

   Pozdrawiam wszystkich odwiedzających mój blog :)

 Z radością witam nowych czytelników :)






4 komentarze:

Bardzo dziękuję za wasze komentarze :) Staram się zawsze na każdy odpowiedzieć :)