niedziela, 23 lipca 2023

Zabytkowa i nowoczesna mała architektura na polskim cmentarzu

 Witajcie :)

Dokładną definicję małej architektury znajdziemy w przepisach prawa budowlanego. Jednak, każdy z nas spotkał się z tym określeniem i wie mniej więcej jakie obiekty kryją się pod nim. Ogólnie mówiąc małą architekturą określa się niewielkie obiekty, które pełnią określoną funkcję w przestrzeni miejskiej. Możemy do małej architektury zaliczyć ławki, stojaki rowerowe, wiaty, tablice informacyjne, śmietniki, huśtawki, fontanny, ale również obiekty kultu religijnego jak krzyże, kapliczki, pomniki i nagrobki cmentarne. 

Cmentarze polskie są przykładem artystycznej, zabytkowej, ale i też nowoczesnej małej architektury. Wiele polskich cmentarzy warto zwiedzić nie tylko w okresie Wszystkich Świętych, ale podczas letnich wycieczek. Do takich cmentarzy należy Cmentarz Powązkowski w Warszawie, najstarszy cmentarz w stolicy, którego historia sięga XVIII wieku. Jest na nim pochowanych wielu znanych i cenionych ludzi kultury jak Czesław Niemen, Wojciech Młynarski, Gustaw Holoubek, Krzysztof Kieślowski, Władysław Reymont, Hugo Kołłątaj. Powązki odznaczają się zabytkowymi nagrobkami, pomnikami, niepowtarzalną atmosferą. Obecnie cmentarz liczy 44 ha, więc jest jednym z największych cmentarzy w Polsce.

Zabytkowym cmentarzem, który warto odwiedzić jest Stary Cmentarz w Łodzi. Ponad 200 nagrobków znajduje się w rejestrze zbytków, a wiele z nich jest dziełami sztuki.  

Wyjątkowymi dziełami sztuki są nagrobki na Cmentarzu na Pęksowym Brzysku w Zakopanem. Nagrobki, pomniki są ozdobione podhalańskimi motywami, rzeźbionymi w drewnie, wykonanymi w kamieniu, metalu, czy malowanymi na szkle. Na tym cmentarzu są pochowane znane osoby jak Kazimierz Przerwa-Tetmajer, czy Witkacy. 

Polskie cmentarze to również przykład nowoczesnej, modernistycznej małej architektury. Obecnie dominują minimalistyczne nagrobki, chociaż coraz większą popularnością cieszą się nagrobki nietypowe, designerskie. Nowoczesne nagrobki cmentarne od VHCT spełniają oczekiwania każdego klienta. Nagrobki VHCT są wykonane z zachowaniem wszystkich proporcji, z solidnego i wytrzymałego betonu, z dbałością o szczegóły. Nowoczesne wzory i materiały nagrobków są na najwyższym poziomie. Samemu możemy wybrać styl, wzór i kolor nagrobka. 

Stare cmentarze, kryją wiele niepowtarzalnych zabytkowych nagrobków, które warto zobaczyć.





Nowoczesne nagrobki są minimalistyczne i za wiele lat mogą stać się zabytkiem dla przyszłych pokoleń.

Cmentarz kojarzy nam się ze śmiercią, jednak cmentarze również są zabytkową architekturą naszych miast. Warto zwiedzić Stary Cmentarz w Łodzi, by poczuć wielokulturowość XIX-wiecznego miasta. Odwiedzajmy żydowskie cmentarze, które są poniszczone, ale oddają ducha przedwojennej Polski. Nowoczesne nagrobki to nasza teraźniejszość, ale również są warte uwagi. 

Ciekawa jestem czy lubicie zwiedzać stare cmentarze, czy zwracacie uwagę na artystyczne, ciekawe nagrobki ?


Serdecznie dziękuję za wszystkie komentarze i waszą obecność na blogu:)

   Pozdrawiam wszystkich odwiedzających mój blog :)

 Z radością witam nowych czytelników :)

Trzymajcie się zdrowo i ciepło :)



6 komentarzy:

  1. Mi cmentarze nie kojarzą się już ze śmiercią, ale ze zmianą

    OdpowiedzUsuń
  2. Beautiful architecture.
    I loved meeting.
    janicce.

    OdpowiedzUsuń
  3. Sama mieszkam w okolicy cmentarza. Wcale mi to jednak nie przeszkadza bo jest to stary zabytkowy cmentarz, na którym w zasadzie nie ma już pochówków. Jest bardzo wiele starych zabytkowych grobów, które są regularnie odnawiane.

    Wiele osób traktuje to miejsce nie jako cmentarza ale po prostu jako park (szczególnie, ze znajduje się w centrum miasta).

    OdpowiedzUsuń
  4. Lubię stare cmentarze . Podziwiam nagrobki które mają w sobie historię . Pozdrawiam :-).

    OdpowiedzUsuń
  5. Nawet z tak smutnego miejsca jak cmentarz potrafisz wyciągnąć takie designerskie perełki. Twój wpis zmienił moje spojrzenie na takie stare cmentarze. Może specjalnie nie pojadę, ale jak będę miał okazję, to z pewnością odwiedzę, żeby na własne oczy zobaczyć takie wspaniałe akcenty cmentarnej architektury.

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za wasze komentarze :) Staram się zawsze na każdy odpowiedzieć :)