niedziela, 2 października 2022

Odszkodowanie po wypadku samochodowym

 Witajcie :)

Dzisiaj temat z zakresu porad życiowych. A mowa będzie o odszkodowaniu, a dokładnie o odszkodowaniu za wypadek samochodowy. 

Wypadki drogowe, niestety są i będą. W Polsce w 2021 roku było ich prawie 23 tysiące, w których zostało rannych 26 tysięcy osób, a zginęło 2 tysiące 450 osób. Mimo że liczba wypadków i poszkodowanych spadła to i tak jest wysoka. W latach 2016-2019 Polska była na niechlubnym pierwszym miejscu w Europie pod kątem największej ilości wypadków śmiertelnych. Najwięcej wypadków jest w miesiącach letnich, wakacyjnych. Polska niestety wciąż jest w czołówce z największą ilością wypadków w Unii Europejskiej. Do najmniejszej liczby wypadków dochodzi na drogach w Norwegii, Szwecji, Szwajcarii.  

Osoby poszkodowane w wypadku samochodowym mogą ubiegać się o wypłacenie odszkodowania powypadkowego od towarzystwa ubezpieczeniowego. 

Są dwa typy roszczeń jakich możemy się domagać - materialne i niematerialne. Materialne to wszystkie straty w majątku jak zniszczony samochód, poniszczone przedmioty z samochodu jak drogi sprzęt elektroniczny np. laptop i smartfon, koszty leczenia i rehabilitacji, utracony dochód - jeśli na skutek wypadku straciliśmy dotychczasową pracę. Takie roszczenia będą rekompensowane odszkodowaniem za wypadek, czyli roszczeniem odszkodowawczym. Roszczenia niematerialne, czyli zadośćuczynienie za poniesioną krzywdę fizyczną i psychiczną jak cierpienie, lekki, przykre doznania, traumę.

Poszkodowany może ubiegać się również o rentę z tytułu zwiększonych potrzeb, takich jak długie leczenie, rehabilitacja.

Wypłata odszkodowania nie powinna być trudna, jednak towarzystwa ubezpieczeniowe w ostatnich lata bardzo obniżyły wartość wypłacanego odszkodowania powypadkowego. Aby suma za poniesione straty materialne i niematerialne była godna i odpowiednio wysoka warto zwrócić się o pomoc do kancelarii prawnej specjalizującej się w uzyskiwaniu odszkodowań od firm ubezpieczeniowych jak AIF Kancelaria, o której możecie poczytać na stronie https://www.tuodszkodowania.pl/. Prawnicy z kancelarii pomogą uzyskać najwyższe odszkodowanie w przypadku wypadku drogowego, choroby, wypadku w pracy, śmieci bliskiej osoby.

Wypadek samochodowy jest zagrożeniem w ruchu drogowym, może spowodować zniszczenie mienia, poważny uszczerbek na zdrowiu, a nawet śmierć. Osobie poszkodowanej w wypadku należy się odszkodowanie. Gdy są problemy z jego uzyskaniem, albo jego wysokość jest niska warto zgłosić się o pomoc do prawników, którzy na co dzień zajmują się uzyskiwaniem odszkodowań od firm ubezpieczeniowych.


Najlepiej, aby wypadków drogowych nie było wcale. Jednak nie da się ich uniknąć, można dążyć do tego, aby ich liczba co roku była mniejsza. Jeśli już dojdzie do wypadku to dobrze wiedzieć, że mamy prawo ubiegać się o godne odszkodowanie i zadośćuczynienie. Dwa lata temu siostra mojej koleżanki uległa wypadkowi, została potrącona przez samochód przechodząc przez ulicę na pasach. Dostała śmieszną sumę z odszkodowania, która nie starczyła jej na długą rehabilitację biodra. Dlatego warto zwrócić się o pomoc do prawników w uzyskaniu wyższego odszkodowania. 


  Serdecznie dziękuję za wszystkie komentarze i waszą obecność na blogu:)

   Pozdrawiam wszystkich odwiedzających mój blog :)

 Z radością witam nowych czytelników :)

Trzymajcie się zdrowo i ciepło :)


17 komentarzy:

 1. Dla kogoś kto ma samochód temat bardzo ważny poruszyłaś. Pozdrawiam :-).

  OdpowiedzUsuń
 2. Firmy ubezpieczeniowe się migają, a prawnicy pewnie słono sobie życzą za fachową pomoc.

  OdpowiedzUsuń
 3. To prawda, że nasz kraj przoduje jeśli chodzi o statystyki i najgorsze to zarzuca się kierowcom nieostrożność, a stan dróg bywa po prostu tragiczny. Świetny tekst.

  OdpowiedzUsuń
 4. Temat na czasie, bo i moi rodzice i my korzystaliśmy ostatnio z ubezpieczenia samochodowego... Na szczęście zostaliśmy uczciwie potraktowani.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo często firmy chcą wypłacić o wiele mniej niż rzeczywiście powinno być wypłacone.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo obszerny temat. Oczywiście najlepiej, aby wypadków nie było. Jednak jak już się zdarzy trzeba mieć dobre i pewne ubezpieczenie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Wszystko zależy od wielkości szkody, w tamtym roku sąsiad wyjeżdżając z parkingu wgniótł mi przednie drzwi. Byłam u trzech mechaników by wycenili mi przybliżony koszt naprawy. Wszyscy wycenili ok 4500 zł. Już na pierwszej rozmowie z opiekunem sprawy powiedziałam, że wiem ile będzie kosztowała naprawa zaproponowałam kwotę bezsporną 5000 zł. Zgodził się na 4800 zł.

  OdpowiedzUsuń
 8. Warto mieć w takich przypadkach znajomego pośrednika ubezpieczeniowego lub mechanika, który pomoże nie tylko wyliczyć faktyczny koszt naprawy ale i podpowie jak rozmawiać z ubezpieczycielem.

  OdpowiedzUsuń
 9. faktycznie dobrze mieć kogoś ogarnietego po swojej stronie. ja prosta słaba kobieta ktos podniesie głos lekko i już się boję, nie chce mi się kopać z koniem:/

  OdpowiedzUsuń
 10. Trzeba się starać i wypłacenie dobrego odszkodowania.

  OdpowiedzUsuń
 11. Niestety w Polsce trzeba walczyć, aby wypłacili dobre ubezpieczenie.

  OdpowiedzUsuń
 12. Ciekawy i bardzo przydatny wpis

  OdpowiedzUsuń
 13. Ciekawy artykuł, który dostarcza czytelnikowi istotnych informacji na temat procedur po wypadku samochodowym. Dobrze, że podkreśla znaczenie szybkiego gromadzenia dowodów po takim incydencie, co jest kluczowym, ale często pomijanym elementem. Dodatkowo, stawia nacisk na skorzystanie z pomocy profesjonalisty, tak aby mieć pewność, że proces przebiegnie sprawnie. Mocno podkreśla też, że odszkodowanie nie jest tylko dla osób, które doznały fizycznej szkody, ale również mogą wystąpić o nie osoby, które ucierpiały psychicznie.

  OdpowiedzUsuń
 14. po wypadku najważniejsza jest dokładna diagnostyka samochodowa oraz profesjonalna naprawa. jak mechanik coś przeoczy to potem będzie problem bo trzeba na nowo rozkręcać wszystko, a nasze auto rozkraczy się na środku drogi bo jakiś układ padnie. dlatego też nie można na tym oszczędzać :)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za wasze komentarze :) Staram się zawsze na każdy odpowiedzieć :)