wtorek, 14 listopada 2023

W jaki sposób otrzymać odszkodowanie za błąd medyczny ?

 Witajcie :)

Dzisiaj zapraszam was na wpis z cyklu Porady. Jest to temat poważny, ale bardzo istotny. 

Nie jesteśmy niezniszczalni, jak superbohaterowie z popularnych komiksów. Chociaż nawet Superman miał swoją słabość, w postaci kryptonitu. Każdy z nas miał i będzie mieć kontakt z lekarzami, czy pobytem w szpitalu. Im rzadziej tym lepiej, ale niekiedy trzeba. Ważne, aby lekarze umieli nam pomóc i żebyśmy szybko wrócili do zdrowia. 

Niestety zdarzają się też błędne diagnozy, pomyłki, niedopatrzenia, zaniedbania zwane błędem medycznym. Są to poważne sytuacje, które mogą doprowadzić do uszczerbku na zdrowiu, kalectwa, a nawet do śmierci. Już źle podane leki, stanowią zagrożenie dla naszego zdrowia i są błędem medycznym. W wielu przypadkach leczenie polega właśnie na dobraniu i podaniu odpowiednich leków. Ważne, aby były to właściwe leki, podane w odpowiednich dawkach i żeby nie wchodziły w relacje alergiczne z innymi lekami, jakie pacjent przyjmuje. 

Zdarzają się przypadki, że po operacji w ciele pacjenta najczęściej w jamie brzusznej pozostają narzędzia, czy materiały chirurgiczne. Takie niedopatrzenie wywołuje dolegliwości bólowe, zakażenie, a w niektórych przypadkach prowadzi nawet do śmierci. Jest to ewidentny błąd medyczny. 

Błędem medycznym jest złe odczytanie wyniku badania RTG, USG lub zbyt późne zlecenie tego badania podczas leczenia pacjenta. Z błędem mamy również do czynienia, gdy badanie obrazkowe zostało wykonane źle pod względem technicznym.  

Zła opieka po operacji również wpisuje się w błąd medyczny. W czasie pooperacyjnym może dojść do powikłań, które powinny być szybko zauważone i leczone. Niestety nie zawsze tak jest.      

Warto ubiegać się o zadość uczynienie za błąd medyczny. Musimy pamiętać, że mamy na to tylko trzy lata, potem sprawa się przedawnia. W toku postępowania musimy udowodnić, kiedy przypadł moment, gdy dowiedzieliśmy się o popełnionym błędzie. Musimy zgromadzić całą dokumentację medyczną związaną ze sprawą. Ważna jest karta informacyjna z pobytu w szpitalu, dokładny opis przeprowadzonych badań, podanych leków i innych czynności. W niektórych przypadkach przydają się również zeznania światków. Następnie należy się udać do kancelarii prawnej specjalizującej się w błędach medycznych jak Kancelaria BFP mec. Jolanty Budzowskiej, którą możemy znaleźć na stronie prawapacjenta.org. Profesjonalni i doświadczeni prawnicy działający w zakresie prawa medycznego na pewno nam pomogą. Skuteczność Kancelarii BFP sięga 90% wygranych spraw o popełniony błąd medyczny, więc możemy czuć się zaopiekowani przez specjalistów tam pracujących.

Idąc do lekarza, chcemy mieć pewność, że nam pomorze i szybko wyzdrowiejemy. Niestety zdążają się sytuacje, gdzie zostanie postawiona błędna diagnoza, wystąpi błąd medyczny. 
Błędy medyczne są różne i dotyczą wielu sytuacji. Już samo przepisanie i podanie niewłaściwych leków jest błędem medycznym.

Takie błędy mogą zdarzyć się w różnych placówkach medycznych w szpitalu, przychodni, w gabinecie stomatologicznym, laboratorium diagnostycznym. Dotyczą całego personelu medycznego - lekarzy, pielęgniarek, sanitariuszy, diagnostyków laboratoryjnych.

 
Badania obrazkowe jak USG, RTG są narażone na błąd medyczny.

Błędna diagnoza, zaniedbania personelu medycznego mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji powodując straty finansowe, utratę zdrowia, a nawet śmierć. 

Gdy osobiście doświadczyliśmy błędu medycznego warto ubiegać się o zadośćuczynienie i poszukać pomocy u wykwalikowanych prawników specjalizujących się w prawie medycznym.

Błąd medyczny nie jest wcale rzadkością. Szacuje się, że w Polsce ok. 30 tysięcy osób rocznie cierpi z powodu błędu medycznego. Osobiście znam kilka przypadków błędów medycznych, które się przytrafiły moim znajomym. Przykładem ewidentnego błędu medycznego jest historia wnuczka mojej znajomej fryzjerki. Dziecko ma poważą wadę serca, przeszło już kilka operacji. Chłopiec urodziłby się zdrowy, gdyby Pani ginekolog umiała prawidłowo odczytać USG, gdy dziecko było jeszcze w brzuchu mamy. Jest to przypadek, gdzie można było zastosować leczenie serca w łonie matki. Rodzice dziecka nie starali się o odszkodowanie, a szkoda, bo na pewno by je dostali. Wiadomo, że pieniądze zdrowia nie przywrócą, ale mogą pomóc w dalszym leczeniu.  

Ciekawa jestem czy wy Moi mili znacie podobne historie, gdzie wystąpił błąd medyczny ?


Serdecznie dziękuję za wszystkie komentarze i waszą obecność na blogu:)

   Pozdrawiam wszystkich odwiedzających mój blog :)

 Z radością witam nowych czytelników :)

Słoneczka i uśmiechu na co dzień  :)


5 komentarzy:

  1. Bardzo ważny post. Nie wiedziałam, że na zgłoszenie błędu medycznego mamy tylko trzy lata, potem sprawa się przedawnia. To u mnie niestety sprawa się przedawniła, ale i tak ciężko byłoby znaleźć dowód na winę ze strony lekarza, który dopiero po fakcie przyznał się do pewnych uchybień. Jednak nadal pozostaje słowo przeciwko słowu, a to za mało.

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetnie wyrażone! Twój post jest wyjątkowy i oferuje wnikliwe perspektywy. Dziękuję za podzielenie się swoją mądrością.

    OdpowiedzUsuń
  3. Światło świetności! Twój post jest zarówno wnikliwy, jak i dobrze przygotowany. Dziękujemy za podzielenie się cennym punktem widzenia.

    OdpowiedzUsuń
  4. Nie ma zawodu "diagnostyk laboratoryjny" w wykazie zawód medycznych. Jest diagnosta laboratoryjny. To tak w kwestii błędów.

    OdpowiedzUsuń
  5. Jak to jest, że medycyna idzie coraz bardziej do przodu - cały czas są prowadzone badania, jest ciągły rozwój. A jednocześnie coraz częściej słychać właśnie o błędach medycznych i to w takich podstawowych sprawach. Ostatnimi czasy naprawdę sporo takich przypadków.

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za wasze komentarze :) Staram się zawsze na każdy odpowiedzieć :)