piątek, 8 września 2017

Kreatywny billboard elementem architektury miasta

Witajcie :)

Wraz z rozpoczęciem się września u mnie na blogu pojawiła się nowość w postaci nowego cyklu Architektura. W którym będę przedstawiała architekturę budynków i miast, ale również terenów wiejskich i elementów krajobrazu. Aranżacja wnętrz ściśle łączy się 
z architekturą mieszkalną, komercyjną i miejską. Warto inspirować się architekturą miasta w budowie i urządzaniu własnego domu. 
Dzisiaj pierwszy post z nowego cyklu, a mowa będzie o billboardach.
Jak każdy zapewne wie billboard to dużych rozmiarów tablica lub plakat reklamowy, stosowany głównie w reklamie zewnętrznej. Może być umieszczony na budynku lub na specjalnie przystosowanych w tym celu słupach. Często też jest podświetlany. 
Jego historia sięga XIX wieku, kiedy to nastąpił rozkwit typowych szyldów. W tamtych czasach zaczęły powstawać bogato zdobione, malowane przez zdolnych malarzy tablice reklamowe. Z początkiem XX wieku popularnością zaczęły cieszyć się tablice emaliowane, wytłaczane, a także podświetlane. Często stanowiły one ważne elementy budynków przemysłowych i handlowych. 
Obecnie billboardy stanowią stały element architektury miasta. Nowy Jork jest tego najlepszym przykładem. Słynne Time Square bez billboardów nie byłoby tym samym miejscem. 
Głównym zadaniem billboardu jest reklama danej marki, firmy czy usługi. Taki rodzaj tablicy służy również do celów społecznych, do szerzenia kultury i sztuki, do promocji danego miasta i regionu, głównie turystycznej i rekreacyjnej. 
Dzisiejsze billboardy często zaskakują i zachwycają swoją pomysłowością i kreatywnością. Często wywołują uśmiech na twarzy czy zatrzymują nas na chwilę w codziennym pędzie 
i zmuszają do myślenia.
Są ozdobą terenów przemysłowych i starych, zniszczonych budynków. Nocą stanowią dodatkowe oświetlenie miasta i terenów podmiejskich. Bywają elementem współczesnej sztuki użytkowej. 
Od strony technicznej billboard musi mieć stabilną i wytrzymałą konstrukcję, odporną na działanie warunków pogodowych. Współczesne billboardy są malowane proszkowo, natryskowo lub są cynkowane. Mogą mieć oświetlenie solarne lub zasilane wiatrem. 
Mają dowolny rozmiar, mogą mieć postać standardowej tablicy reklamowej lub megaboardów i gigaboardów.

Stanowią element architektury miasta, a nocą są jego dodatkowym 
źródłem oświetlenia. Są kreatywne i zabawne.

Foto 1-4 adsoftheworld.com

Time Square w Nowym Jorku to prawdziwe królestwo podświetlanych 
billboardów. 
 Foto 5 pl.pinterest.com

A tak wyglądały billboardy na Time Square w 1920 i 1936 roku.
 Foto 6 new-york-obsession.tumblr.com

Foto 7 sublimevacation.com

Tak billboardy zmieniły się w Nowym Jorku w 1952 roku.
 Foto 8 distinguishedcompany.tumblr.com

Foto 9 i.pinimg.com/originals

Obecnie billboard może być integralną częścią budynku i stanowić jego 
element dekoracyjny.
Foto 10 designlovefest.com

Może wywoływać uśmiech na twarzy i pełnić dodatkową funkcję. 
Być reklamą mobilną.
Foto 11 pl.pinterest.com


Foto 12-13 9gag.com

Dzisiejsze billboardy są twórcze i zaskakują swoją pomysłowością. 


Foto 14-16 pl.pinterest.com


Foto 17-18 creativenvironment.wordpress.com

Mimo rozwoju reklamy w internecie i w telewizji, billboardy nadal pozostają jedną z lepszych metod dotarcia do masowego odbiorcy. Są skuteczne zwłaszcza w średnich miastach, gdzie służą lokalnym przedsiębiorcom, dla których taka tablica reklamowa staje się podstawowym źródłem informacji o ich firmie.
Billboardy są znakiem naszych czasów, chociaż historia samej reklamy sięga czasów starożytnych. W dawnej Babilonii reklamę informującą o usługach szewca i skryby zapisywano na glinianych tabliczkach :)Pięknie wam dziękuję za wszystkie komentarze i waszą obecność na blogu:)
Pozdrawiam ciepło wszystkich odwiedzających mój blog :)
Z radością witam nowych czytelników mojego bloga :)

Miłego weekendu :))


28 komentarzy:

 1. To wszystko co piszesz jest prawdą. W obecnych czasach bilbordy mogą być bardzo ciekawe i twórcze. Mogą też być ozdobą szarych budynków. Jedyny z nimi problem jest taki, że czasami są tak barwne i ciekawe, że odwracają uwagę kierowcy od tego, co dzieje się na drodze... Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miło mi, że artykuł Ci się spodobał Elu :)
   Pozdrawiam niedzielnie :)

   Usuń
 2. Te zdjęcia są dowodem na to, że i reklama może być piękna. Zachwyciła mnie Ikea :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To super Alu :) Mnie również Ikea bardzo się podoba !
   Pozdrawiam ciepło !

   Usuń
 3. Reklamy, które pokazałaś są naprawdę imponujące i przyciągają wzrok. Szkoda, że czasem treści na nich przedstawiane są mało odpowiednie dla młodszych i obraz niewiele ma wspólnego z rekamowanym produktem. Pozdrawiam;).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miło mi, że moje propozycje Ci się podobają ! Reklamy są różne, oby było jak najwięcej tych kreatywnych i twórczych.
   Pozdrawiam ciepło !

   Usuń
 4. Wiele bym dała Aniu, by reklamy wyglądały tak, jak te przedstawione przez Ciebie - kreatywne i inspirujące. Niestety przestrzeń publiczna często jest zaśmiecana kiczowatymi i irytującymi powierzchniami reklamowymi:( Twój post pokazuje, że billboard może być ozdobą:) Pozdrawiam cieplutko!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się Dorotko, ze mój post Ci się spodobał !
   Pozdrawiam ciepło :))

   Usuń
 5. Teraz reklamy są naprawdę zaskakujące:)
  Mi najbardziej podobają się reklamy Maca.

  OdpowiedzUsuń
 6. Reklamy, które pokazujesz są bardzo ciekawe i inspirujące. Inne - dlatego człowiek na nie spogląda. Często jednak reklamy są zbyt nachalne, obfitujące w niesamowitą ilość kolorów, przez co nie są spójne z otoczeniem. Nie jestem zwolennikiem całkowitej likwidacji reklam, ale wolałabym, aby były one rozmieszczane z głową. Tak, aby nie zasłaniały pięknej architektury i wspaniałych krajobrazów.
  Pozdrawiam :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miło mi, że Ci sie spodobały moje propozycję na kreatywną reklamę !
   Pozdrawiam ciepło !

   Usuń
 7. Świetne są te kreatywne billboardy. Szkoda, że bardzo rzadko takie widuję na żywo :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę sie, że Ci się podobają !
   Pozdrawiam ciepło :))

   Usuń
 8. Que publicidad más espectacular,,, realmente muy buen post

  OdpowiedzUsuń
 9. I to są przykłady na to jak można dobrze wykorzystać reklamę. Szkoda że więcej takich nie powstaje, że to rzadko spotykane rozwiązanie :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Taką reklamę to ja rozumiem, anie bezmyślne nie przemyślane bilbordy które tylko szpecą miasta.

  OdpowiedzUsuń
 11. Jak się chce to i z reklamy można zrobić dzieło :D Wg mnie jakby wszystkie większe reklamy były prezentowane w ten sposób odnosiłyby większy sukces ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Kreatywne są te bilbordy, powiedziałbym że wprowadzają powiew świeżości nawet. Wszędzie zawsze to samo, a jak widać da się zrobić coś oryginalnego ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Nikt mi nie powie że taka reklama nie przyciągnie więcej klientów. Jak jest fajnie wykonana, z pomysłem to logiczne że przyciągnie wzrok, i więcej osób zapamięta daną firmę. :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Taka reklama jest bardzo fajna i zwraca uwagę ludzi potem się to zapamiętuje i mamy klientów. Na moje bardzo fajna metoda na rozreklamowanie sobie firmy.

  OdpowiedzUsuń
 15. Dokładnie reklama to metoda do sukcesu a niektórzy mają kreatywne podejście do tego i tworzą fajne bilbordy i szyldy które przykuwają uwagę klientów.

  OdpowiedzUsuń
 16. No te McDonald robią wrażenie ale to już tez chodzi pewnie o koszty taka sieciówka jak McDonald może położyć sporo kasy na marketing i zrobić sobie takie bilbordy. Ale też liczy się inwencja twórcza bo tanim kosztem można zrobić fajny bilbord który przyciągnie uwagę.

  OdpowiedzUsuń
 17. Adam, no o tym mówią tu chyba wszyscy, że nie liczy się kasa i przepych w takim bilbordzie tylko kreatywność i ciekawe podejście do tematu ;)

  OdpowiedzUsuń
 18. Kreatywność nie zna granic. Jeszcze się nie spotkałam z takim banerem.

  OdpowiedzUsuń
 19. Mi się takie podejście jak najbardziej podoba. Skoro jakieś bilbordy i tak muszą wisieć to niech przynajmniej będą miłe dla oka :)

  OdpowiedzUsuń
 20. WOW, genialne! Mało jest tego typu reklam niestety, a bardzo przykuwają wzrok. Jestem pod ogromnym wrażeniem, wcześniej nie miałam okazji widzieć podobnych. Świetny wpis, gratuluję!

  OdpowiedzUsuń
 21. Fajny wpis. Zgodzę się w zupełności. Dobra reklama jest niezbędna jeśli chcemy nasz biznes solidne wypromować. Ja swoją restaurację reklamowałem dzięki usługom https://www.vizer.pl/ z Wrocławia. Jestem bardzo zadowolony z naszej już prawie dwuletniej współpracy

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za wasze komentarze :) Staram się zawsze na każdy odpowiedzieć :)