środa, 4 kwietnia 2018

Jak sprawdzić stan prawny starego domu oraz XVIII wieczny dom w stylu modern country

Witajcie :)

Dzisiaj chciałam wam przedstawić kilka praktycznych porad dotyczących zakupu starego domu, na rynku wtórnym oraz pokazać wam piękny, wyremontowany XVIII w. dom urządzony w stylu modern country. 
Nie zawsze decydujemy się na budowę domu od podstaw, czy kupno domu w stanie surowym. Jest wiele starych, często od lat niezamieszkałych domów, które szukają nowego właściciela. Są to domy często w dobrym stanie i dużo tańsze, wymagają tylko remontu. Czyli pozwalają nam na zaoszczędzenie pieniędzy i czasu. Jednak nie zawsze jest tak łatwo i kolorowo. Dlatego musimy się do takiej inwestycji przygotować dokładnie i powoli. Nie możemy ulegać gwałtownym impulsom, gdy spodoba nam się oglądany przez nas dom i chcemy w nim szybko zamieszkać. 
Musimy zebrać wszystkie informacje i dokumenty dotyczące stanu prawnego nieruchomości i stanu technicznego. Najważniejszy dokument to księga wieczysta, w niej są podane podstawowe informacje jak adres nieruchomości, powierzchnia, dane właściciela czy informacja, że nieruchomość gruntowa jest zabudowana. Treść takiej księgi znajdziemy w wydziale ksiąg wieczystych sądu rejonowego. 
Ważne są też takie dokumenty jak decyzja o pozwoleniu na budowę, projekt budowlany, decyzja o pozwoleniu na użytkowanie. Osoba sprzedająca dom powinna nam takie dokumenty udostępnić, w przeciwnym razie może okazać się, że dom np. jest wybudowany niezgodnie z zatwierdzonym projektem budowlanym. Są też inne istotne dokumenty jak dziennik budowy, takich dzienników może być kilka np. z rozbudowy domu. Właściciel domu powinien nam również pokazać projekt instalacji sanitarnej i elektrycznej, bieżący protokół badania szczelności instalacji gazowej, protokół kominiarski, protokół z pomiarów instalacji elektrycznej. Jeśli dom został wybudowany po 2009 roku, czyli ma niecałe 10 lat to wśród dokumentów powinno znaleźć się jeszcze świadectwo energetyczne. Aby upewnić się czy dom ma przyłącze wodne, kanalizacyjne, elektryczne, ważna jest umowa z dostawcami mediów. Gdy brakuje któregoś z wyżej wymienionego dokumentu, albo coś budzi nasz niepokój to zawsze warto poradzić się prawnika specjalizującego się w prawie budowlanym jak prawnicy z dybka.com.pl. Jest to kancelaria prawna ściśle specjalizująca się w prawie budowlanym, w procesach inwestycyjnych, w odszkodowaniach i rekompensatach.

Poniżej chcę wam przedstawić wyremontowany XVIII wieczny dom w stylu modern country w Oxfordshire w Anglii. Modern country to w wolnym tłumaczeniu nowoczesny, wiejski styl. Kamienna architektura, stare drewniane belki bardzo dobrze komponują się z nowoczesnym wyposażeniem wnętrz i białymi ścianami.
Nowocześnie urządzone kuchnia i łazienka, dobrze komponują się 
ze stylem całego domu.

Chociaż w nowoczesnej łazience możemy znaleźć retro, wiejskie detale.

Sypialnia jest sielska, kobieca, ale również elegancka.


Wiejski ogród to też atut tego niezwykłego domu.
Foto 1-16 decoholic.org

Stary dom, kupiony na rynku wtórnym może okazać się bardzo inspirujący. Możemy zachować jego atuty jak kamienną architekturę w tym kominki, drewniane belki sufitowe. To wszystko ma swój niepowtarzalny urok, którego nie odtworzymy w nowo wybudowanym domu od podstaw. Za nim zdecydujemy się na taki dom, wcześniej jednak musimy się do tego dobrze przygotować.
Ciekawa jestem jak jest u was, czy wasz wymarzony dom to stary dom z historią czy nowy, zbudowany według waszego projektu ?Bardzo dziękuję za wszystkie komentarze i waszą obecność na blogu:)
Pozdrawiam ciepło wszystkich odwiedzających mój blog :)
Z radością witam nowych czytelników :)
Udanej drugiej połowy tygodnia :))


12 komentarzy:

 1. Takie stare domy z duszą są naprawdę piękne. Niestety, wymagają ogromnych wręcz nakładów pracy. Kupując stary dom trzeba mieć tego świadomość. Jako osoba z natury leniwa, chyba postawiłabym na dom gotowy do zamieszkania, który nie wymagałby tak dużych nakładów pracy.
  Pozdrawiam ciepło :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne wnętrza zaproponowałaś. Ja sama nie wiem, mam możliwość remontu domu dziadzia i się nad tym zastanawiam, czy remontować, czy wybudować nowy. Hmm powiem Ci, że wszędzie są plusy i minusy, ciężko zdecydować. Na szczęście mam jeszcze chwilę na zastanowienie. Pozdrawiam serdecznie. Buziaki ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Te domki mogłabym oglądać bez końca!

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetne porady dla kupujących:) Przerabiałam to 10 lat temu. Śliczne wnętrza Aniu:) Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 5. Śliczny domek :) jednak jak na 'country' i 'angielski' to zbyt mało kolorowy, ale że to 'modern' to oczywiście trafia w serca zdecydowanej większości :) Ogród kolorami nadrabia :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Sama nie wiem. Stary do ma swój klimat ale z drugiej strony pomysł żeby wybrać dom dokładnie taki jak potrzebuje budując go również jest kuszący.

  OdpowiedzUsuń
 7. Wiadomo, mi marzy się budowanie domku od podstaw, żeby wiedzieć na czym się stoi - dosłownie :) Ale zakup domu z historią niesamowicie kusi, zwłaszcza, jeśli widzi się efekty końcowe takich metamorfoz.

  OdpowiedzUsuń
 8. Piękny, wyremontowany dom. Nigdy jednak nie zgodzę się, że dom do remontu to może być oszczędność :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Wszystko można, jeśli tylko posiada się dobry pomysł i budżet :))
  Pozdrawiam cieplutko Aniu

  OdpowiedzUsuń
 10. Dom wygląda przecudnie! Drewniane belki, połączone z nowoczesnym klimatem i pastelowymi, jasnymi kolorami to moje marzenie o własnym, małym domku :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Zakochałam się w tym domu! Wspaniała aranżacja ;)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za wasze komentarze :) Staram się zawsze na każdy odpowiedzieć :)