piątek, 31 maja 2019

Jakie zadania stawiamy przed oświetleniem we wnętrzu ?

Witajcie :) 

O tym, że światło wpływa na funkcjonalność pomieszczenia, wie niemal każdy. O tym, że w istotny sposób decyduje o jego wyglądzie i stylistyce również. Fakt, że może istotnie oddziaływać na nasze samopoczucie i nastrój jest już znacznie mniej znany, choć bardzo ważny.
Zadania, które stawiamy współcześnie przed oświetleniem, są bardzo rozbudowane i różnorodne. Nie ograniczamy się już do zapewnienia odpowiedniej ilości światła, którego zadaniem jest po prostu ułatwienie wykonywania codziennych czynności. Dziś światło ma także dekorować, stymulować nas do pracy albo sprzyjać relaksowi, budować nastrój, stanowić ważny element stylistyczny, który nadaje charakteru całej aranżacji. Czy można pogodzić tak zróżnicowane funkcje, wprowadzając do wnętrza jedną oprawę?

Szeroki wybór to szerokie możliwości
Producent oświetlenia Azzardo doskonale rozumie potrzeby użytkowników i odzwierciedla odpowiadające im rozwiązania w wypuszczanych na rynek oprawach oświetleniowych. Szeroki asortyment jego produktów pozwala spełnić nawet bardzo wyszukane i nieoczywiste oczekiwania klientów. 
W ich wyborze rzadko jednak ograniczamy się do montażu we wnętrzu jednej oprawy. Współczesne mieszkania to przecież pomieszczenia multizadaniowe, cechujące się otwartą przestrzenią i wzajemnym przenikaniem stref o różnych funkcjach. Dostosowanie oświetlenia do takich wnętrz wymaga zazwyczaj więcej niż jednej oprawy. W praktyce często polega na przypisaniu każdej wyodrębnionej w pomieszczeniu strefie przynajmniej jednego źródła światła o ściśle dopasowanej do pełnionego przez tę strefę zadania funkcji. Nie można też pominąć roli oświetlenia ogólnego, które światłem rozproszonym równomiernie oświetla całe wnętrze, tworzy tło dla światła emitowanego przez inne oprawy, może z nimi współpracować albo oddziaływać na wnętrze całkowicie niezależnie.

Estetyka aranżacji
Współczesne oprawy oświetleniowe to bogactwo różnorodnych form i stylów. Dzięki dużemu zróżnicowaniu mogą uzupełniać aranżacje utrzymane w różnej stylistyce – od pomieszczeń industrialnych i wabi-sabi po wnętrza nowoczesne oraz glamour. Nie brakuje tu prostoty oraz minimalizmu, loftowej surowości, a jeśli potrzeba także przepychu i bogactwa.
Estetyka aranżacji zależy w dużym stopniu od zastosowanej we wnętrzu oprawy. Ważne jest zarówno to, w jaki sposób wnętrze zostaje oświetlone przez emitowane przez nią światło, jak i sama forma oprawy, która powinna stanowić przysłowiową kropkę nad „i” oraz świetnie korespondować z resztą wystroju. W tworzeniu spójnej i estetycznej pod względem wizualnym koncepcji stylistycznej nie można pomijać roli oświetlania. To ono bardzo często nadaje charakteru całej aranżacji.

Modne i popularne proste, minimalistyczne oświetlenie industrialne, loftowe, skandynawskie.

Stylowe oświetlenie w stylu retro i glamour.
Samopoczucie i efektywność 
Wybierając oświetlenie do wnętrza, zwracajmy uwagę  nie tylko na wielkość i formę oprawy, ale także to, jakie emituje światło. W niektórych pomieszczeniach zaleca się zastosowanie światła rozproszonego, w innych wiązkę skupioną; czasem korzystniejsze jest światło o barwie zimnej, innym razem jego ciepły odcień. Wiele zależy tu od funkcji wnętrza i jego przeznaczenia.
 W pomieszczeniach przeznaczonych do relaksu zdecydowanie lepiej sprawdzą się oprawy emitujące światło ciepłe, które sprzyja naszemu rozluźnieniu i pomaga zregenerować siły. Takie oświetlenie zaleca się montować w pomieszczeniach o charakterze wypoczynkowym, np. w sypialni oraz strefie relaksu w salonie. 
Z kolei we wnętrzach przeznaczonych do pracy lub nauki lepiej sprawdzi się światło o barwie zimnej. Dzięki temu, że pomaga w koncentracji, ułatwia wykonywanie zadań i poprawia naszą efektywność.

Dekorowanie światłem 
Sposobów, w jakie światło oddziałuje na wnętrze oraz ludzi jest bardzo dużo. Niektórzy z nas nauczyli się je wykorzystywać tak, by pełniło we wnętrzu ściśle określone zadania. Dekorowanie światłem coraz częściej nie jest już domeną architektów wnętrz, czy dekoratorów i staje się zadaniem, z którym doskonale radzą sobie sami inwestorzy. Obserwując trendy w branży wnętrzarskiej, proponowane w branżowych czasopismach i tematycznych portalach rozwiązania oraz dostępne na rynku oprawy oświetleniowe tworzą we wnętrzach nieprawdopodobne iluminacje świetlne, które mogą stanowić inspiracje dla innych użytkowników.
Dekorowanie światłem nie musi się jednak ograniczać do wykorzystania efektu świetlnego. W roli elementów dekoracyjnych doskonale sprawdzają się same oprawy, które niejednokrotnie bardziej przypominają rzeźby i dzieła sztuki niż prawdziwe lampy.

Efektowne, dekoracyjne designerskie oświetlenie. Oprawy oświetleniowe mogą przybierać przeróżne formy od tych tradycyjnych i niewnoszących do wnętrza wiele nowego, po oryginalne, futurystyczne, nieprzewidywalne. Te ostatnie kształtem nawiązują często do geometrycznych figur albo form znanych w świecie przyrody. Odzwierciedlają to nazwy niektórych opraw – „Birds”, „Spider” itp.
Zróżnicowanie opraw oświetleniowych to z jednej strony błogosławieństwo dla inwestora  lubiącego bawić się formą i efektem świetlnym, z drugiej przekleństwo dla osób, które trudno podejmują decyzje i nie mają wyobraźni przestrzennej. Nie ulega jednak wątpliwości, że coraz większy wybór lamp staje się faktem i ten trend w najbliższym czasie raczej nie uleganie zmianie.
Ciekawa jestem jakie wam podoba się najbardziej oświetlenie, proste i nowoczesne, w klimacie retro, a może efektowne i designerskie ?


Bardzo dziękuję za wszystkie komentarze i waszą obecność na blogu:)
Pozdrawiam serdecznie wszystkich odwiedzających mój blog :)
Z radością witam nowych czytelników :)
Udanego weekendu :))


14 komentarzy:

 1. Jeeej jeden wygląda, jak prysznic! Super! :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Mi się bardzo podobają te loftowe, industrialne itd :D wiem, ze to mój klimat!

  OdpowiedzUsuń
 3. Loftowe są niesamowite, bardzo lubię ten styl:)

  OdpowiedzUsuń
 4. O tak, oświetlenie wnętrza mieszkania jest bardzo ważne. Też jestem zauroczona tymi loftowymi, chociaż w domu postawiłam na tradycję. Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 5. Mi bardzo podobają się żyrandole w pomieszczeniach.

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękne inspiracje pokazałaś, choć według mnie najwięcej uroku dają takie najprostsze, tradycyjne lampy, taki ze mnie tradycjonalista... Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Oświetlenie we wnętrzu jest bardzo ważne - nie tylko jest elementem dekoracyjnym, ale przede wszystkim buduje klimat i nastrój w pomieszczeniu :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Moim zdaniem te loftowe lampy wyglądają najlepiej. Minimalistyczne, proste, niby nic a robią wrażenie na osobach, które widzą je w pomieszczeniu. Super wpis!

  OdpowiedzUsuń
 9. Klimat w mojej sypialni w której niestety jestem sama tworzy lampka nocna i designersk almpa wisząca. Oświetlenie zaprezentowane na zdjęciach w wpisie są odlotowe choć najbardziej podoba mnie się ta na ostatnim zdjęciu.

  OdpowiedzUsuń
 10. Mnie bardzo podoba się wszelkiego rodzaju ekskluzywne oświetlenie. Niedawno urządzałem swoje nowe mieszkanie i muszę wam powiedzieć, że najciekawszą ofertę takiego oświetlenia znalazłem w sklepie http://www.lampa-lampy.pl/. Mają na prawdę spory wybór, a co najważniejsze ich lampy są moim zdaniem świetnej jakości!

  OdpowiedzUsuń
 11. A ja zastanawiam się czy ktoś z was może mi podpowiedzieć czy coś takiego jak Fototapety 3D będzie dobrym rozwiązaniem jeśli chodzi o aranżację salonu w niewielkim mieszkaniu? Jakie jest wasze zdanie na ten temat?

  OdpowiedzUsuń
 12. Zgodzę się z tym, że oświetlenie jest jednym z niezwykle ważnych aspektów funkcjonalnych mieszkania. Właściwe dobranie oświetlenia może wyeksponować walory wnętrza oraz stworzyć niepowtarzalny nastrój. Mnie podoba się oświetlenie loftowe, ale i to tradycyjne. Bardzo popularne w ostatnim czasie stały się żarówki LED, które gwarantują oszczędność kosztów i energii oraz dają więcej światła. Właśnie dlatego zdecydowałam się na takie rozwiązanie w swoim mieszkaniu :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Postawiliśmy na wnętrze, które w 100% będzie nasze, a mianowicie mówię tutaj o tym, że zdecydowaliśmy się na obrazy. Dzięki nim salon jest bardzo spersonalizowany i w naszych ulubionych kolorach. Na stronie https://www.artlux.sklep.pl/pl/c/Panoramiczne-obrazy-na-plotnie/2 znaleźliśmy świetnego producenta, który dostarczył nam przepiękne obrazy. Od razu byłam zaskoczona jakością. Na pewno jeszcze nie raz coś u nich zamówimy do innych pomieszczeń. Koniecznie trzeba sprawdzać sobie jakieś fajne rozwiązania. Pięknie ozdabiają one wnętrza.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za wasze komentarze :) Staram się zawsze na każdy odpowiedzieć :)