środa, 25 listopada 2020

Co to jest błąd medyczny i jak sobie z nim poradzić?

 Witajcie :)

Każdy z nas ma w swoim życiu doświadczenia związane z pobytem w szpitalu, z leczeniem u specjalisty. Gdy chorujemy, chcemy aby wszystko dobrze się skończyło i pragniemy szybko wrócić do zdrowia. To samo dotyczy naszej rodziny. Liczymy na profesjonalną pomoc lekarzy i służby zdrowia. Jednak w życiu zdarzają się też przykre sytuacje. 
Źle postawiona diagnoza, zaniechania w leczeniu i diagnostyce, niewłaściwy sposób leczenia to najczęstsze błędy medyczne popełniane przez lekarzy.  
Błąd medyczny, zwany też lekarskim, czy błędem w sztuce lekarskiej może doprowadzić do poważnych konsekwencji, jak nieodwracalny uszczerbek na zdrowiu, do kalectwa, a nawet do śmierci. Błąd medyczny jest rozumiany jako postępowanie sprzeczne z zasadami nauki i wiedzy medycznej w zakresie, jaki jest dostępny lekarzowi. W prawie cywilnym błędy medyczne obejmują również działania i zaniechania ze strony pracowników służby zdrowia, czyli pielęgniarek, położnych, fizjoterapeutów, sanitariuszy i wszystkich osób pracujących w służbie zdrowia powodujących szkodę pacjenta.
 Każdy z nas jako pacjent ma prawo do dochodzenia odszkodowania za błędy medyczne.
Sprawy o odszkodowanie za błędy lekarskie są trudne, skomplikowane i wymagają dużej wiedzy z zakresu prawa i medycyny. Dlatego warto zgłosić się do profesjonalnej kancelarii prawnej specjalizującej się w błędach medycznych. Wykwalifikowani radcy prawni działający w prawie cywilnym w zakresie problematyki praw pacjenta i dochodzenia roszczeń odszkodowawczych z tytułów błędów medycznych na pewno skutecznie nam pomogą.
Kiedy warto zgłosić się o taką pomoc ? W sytuacji, gdy lekarz zaniedbał swoje obowiązki, postawił błędną diagnozę, zlecił niewłaściwe leczenie, czyli popełnił błąd medyczny. W wyniku czego pacjent trafił do szpitala, poniósł konsekwencje zdrowotne lub finansowe i należy mu się odszkodowanie. Radcy prawni pomogą nam uzyskać rekompensatę i będą nam towarzyszyć na każdym etapie sprawy. Wysłuchają nas, pomogą sporządzić pozew i doprowadzą sprawę do końca na drodze sądowej lub pozasądowej. Pomoc radcy prawnego przyda nam się zwłaszcza gdy nie mamy doświadczenia w dochodzeniu roszczeń, nie znamy przepisów prawa, nie mamy wiedzy na temat odszkodowań medycznych. Niezbędna jest nam pomoc również wtedy gdy nie mamy siły walczyć samemu o odszkodowanie za popełniony błąd medyczny.

Błędy medyczne, lekarskie niosą ze sobą poważne konsekwencje. Mogą spowodować straty finansowe, utratę zdrowia, a nawet śmierć.

Mogą się zdarzyć w szpitalu, ale i również w przychodni, w prywatnym gabinecie, czy klinice.


Dotyczą wszystkich lekarzy, każdej profesji, w tym też stomatologów i pracowników służby zdrowia jak pielęgniarki, sanitariusze, czy diagnostyka laboratoryjna.
Dlatego gdy doświadczyliśmy błędu lekarskiego to warto udać się o pomoc do wykwalifikowanych radców prawnych działających w zakresie problematyki praw pacjenta.

Szacuje się, że z powodu błędów medycznych w Polsce każdego roku cierpi 20-30 tys. osób.  A ponad 30 % polskiego społeczeństwa uważa, że miała w swoim życiu do czynienia z błędem lekarskim. W USA szacuje się, że z powodu błędów lekarskich umiera rocznie ponad 250 tys. ludzi. Problem jest znaczny i nie warto go ignorować i pozwalać na "zamiatanie pod dywan". Wiadomo, że kwota z odszkodowania nie zrekompensuje utraty zdrowia, ale zaniedbania lekarskie wymagają wyjaśnienia. Wyjaśnienia w sprawie błędu lekarskiego pomogą też, uchronić przyszłych pacjentów przed niekompetentnym lekarzem, przed niewłaściwą diagnozą i leczeniem. 
Osobiście znam kilka historii od znajomych, gdzie wystąpił błąd medyczny. Jednak żadna z tych osób nic z tym nie zrobiła, a szkoda, bo na pewno udałoby się im uzyskać zadośćuczynienie.
   
Ciekawa jestem czy spotkaliście w swoim życiu z błędem lekarskim i czy pomyśleliście o tym, że warto ubiegać się o odszkodowanie ? 


Pięknie dziękuję za wszystkie komentarze i waszą obecność na blogu:)

   Pozdrawiam serdecznie wszystkich odwiedzających mój blog :)

 Z radością witam nowych czytelników :)

Udanej drugiej połowy tygodnia :)   

5 komentarzy:

 1. Ojjj nie raz mogłam trafić do piachu przez zaniedbanie niektórych mądrych... Powinni być z mety odsuwani od zawodu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Właśnie dzisiaj wróciłam z prześwietlenia kolana . Mam nadzieję że dzięki temu lekarz postawi właściwą diagnozę bo te telefoniczne wizyty nie wróżą niczego dobrego . Pozdrawiam :-).

  OdpowiedzUsuń
 3. W sumie bardzo często przebywam w szpitalu. Na szczęście nie miałam jeszcze do czynienia z błędem lekarskim względem mnie.

  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 4. Słyszałam o czymś takim, że lekarz nie może podważyć wiedzy drugiego lekarza. nawet jeśli wie że został popełniony błąd. dlatego ciężko jest sadzić i domagać swoich praw....

  OdpowiedzUsuń
 5. Skoro już jesteśmy w temacie medycznym, to jestem bardzo ciekawy, czy znacie kogoś świetnego, ponieważ potrzebny jest mi ortopeda w Krakowie. Podobno miejscem godnym polecenia jest https://efficlinic.pl/ Możecie się zgodzić?

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za wasze komentarze :) Staram się zawsze na każdy odpowiedzieć :)