niedziela, 29 listopada 2020

Trylogia Łatwopalni, czyli książki Agnieszki Lingas Łoniewskiej

 Witajcie :)

Powoli zbliża się koniec roku. W grudniu lub na początku nowego roku lubimy robić różne podsumowania. Ile obejrzeliśmy filmów, ile seriali, ile przeczytaliśmy książek. 
Mnie do końca listopada udało się przeczytać 25 książek, więcej niż w poprzednim roku. Chociaż są tacy co przeczytali jeszcze więcej. Ja z mojego wyniku jestem zadowolona :).  
Wśród książek jakie przeczytałam w tym roku dominowała kobieca literatura. Obok zagranicznych pisarzy, sporo było książek naszych polskich pisarek jak Magdalena Witkiewicz, Natasza Socha, Gabriela Gargaś, Krystyna Mirek. W tym roku odkryłam książki Agnieszki Lingas Łoniewskiej, które mnie zachwyciły.
Udało mi się przeczytać wspaniałą trylogię Łatwopalni i lekką kobiecą powieść Randka z Hugo Bosym oraz opowiadanie Letni uśmiech losu w analogii Mazurskie Lato.  
Agnieszka Lingas Łoniewska to pisarka z Wrocławia, która cudownie opisuje w swoich powieściach zabytkowy Śląsk. Jest nazywana dilerką emocji. Ja się z tym określeniem zgadzam, bo Agnieszka pisze bardzo organicznie, potrafi opisywać przeżycia i uczucia swoich bohaterów i budować napięcie. Często opisuje środowisko motocyklistów, muzyków, artystów. Piszę o prawdziwej, ale często trudnej miłości. Właśnie z taką trudną miłością mierzą się bohaterowie trylogii Łatwopalni. Historia Łatwopalnych rozgrywa się na Dolnym Śląsku, jesienią, a zaczyna się w momencie, gdy do małego miasteczka niedaleko Wałbrzycha przyjeżdża tajemniczy mężczyzna. Mężczyzna ten o imieniu Jarek wciąż ucieka, nie może pogodzić się ze swoją przeszłością. Jego życie zaczyna się powoli zmieniać, gdy poznaje nauczycielkę Monikę, która też nie miała łatwego życia. Autorka w swojej książce nawiązuje do słów Jacka Cygana do utworu Łatwopalni śpiewanego przez Marylę Rodowicz "A my tak łatwopalni biegniemy w ogień by mocniej żyć". 
W książce też są piękne cytaty autorki "Ludzie są tacy łatwopalni. Płoną i gasną, zanim słońce zdąży się schować za chmurami. Po co to wszystko? Jesteśmy tylko maleńkim płomykiem w wieczności. Czy nie lepiej płonąć jasnym blaskiem i pod koniec dnia zaniknąć z godnością i w poczuciu dobrze wykonanego zadania?"
Dwie pierwsze części trylogii, czyli Łatwopalni i Przebudzenie skupiają się głównie na losach Jarka i Moniki, w trzeciej części Wybaczenie poznajemy zakręty życiowe ich przyjaciół.
Randka z Hugo Bosym, to zabawna, historia miłosna o perypetiach "zakręconej" Jagódki Borówki. Jagódka wybierając się na ślub przyjaciółki, po długiej podróży pociągiem z Wrocławia do Gdańska myli taksówkę, o którą "wykłóca się" z przystojnym nieznajomym. Irytującego nieznajomego spotyka w hotelu i na ślubie przyjaciółki i tak zaczyna się historia miłosna między Jagódką Borówką i Hugo Bosym. 
Agnieszka Lingas Łoniewska pisze również opowiadania do popularnych obecnie analogii. Jej opowiadanie Letni uśmiech losu miałam okazję przeczytać w książce Mazurskie Lato.W zbiorze opowiadać poznajemy historie osób, którym tawerna Mazurskie Lato przyniosła szczęście w miłości. Historii jest osiem, a są one napisane przez lubianych i cenionych polskich pisarzy jak Magdalena Witkiewicz, Natasza Socha, Karolina Wilczyńska, Krystyna Mirek. 

Pełna emocji trylogia Łatwopalni Agnieszki Linga Łoniewskiej.
Idealna propozycja na jesienne i zimowe wieczory. Wspaniały pomysł na prezent pod choinkę. 
Zabawa, lekka, miłosna powieść Randka z Hugo Bosym.


Zbiór opowiadań Mazurskie Lato, z piękną historią Letni uśmiech losu Agnieszki Lingas Łoniewskiej. Powieści Agnieszki Lingas Łoniewskiej to często prawdziwy mix historii miłosnych, dramatu i sensacji, są też lżejsze komedie miłosne. Ja na pewno z przyjemnością sięgnę po więcej książek Agnieszki, jak zabawną komedię romantyczną Kolacja z Tiffanym, czy nową, pełną emocji powieść Molly.
Polecam wam książki Agnieszki Lingas Łoniewskiej, bo na prawdę warto, czyta się je bardzo szybko i wywołują w czytelniku dużo emocji. 


Pięknie dziękuję za wszystkie komentarze i waszą obecność na blogu:)

   Pozdrawiam serdecznie wszystkich odwiedzających mój blog :)

 Z radością witam nowych czytelników :)

Udanego nowego tygodnia :)8 komentarzy:

 1. Nie znam tej autorki ale wspaniale zachęciłaś mnie do przeczytania jej książek. Pozdrawiam :-).

  OdpowiedzUsuń
 2. Przekonałaś mnie i sięgnę po "Łatwopalnych".

  OdpowiedzUsuń
 3. Zaintrygowałaś mnie tą autorką. Z miłą chęcią w przyszłości sięgnę do jej powieści.

  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja czytałam dwie książki z tej trylogii, zaczęłam trzecią, ale już nie pamiętałam, co było w poprzednich :D
  A do tej pory, od początku roku, przeczytałam ponad 80 książek :O

  OdpowiedzUsuń
 5. Gratuluję wyniku czytelnictwa Aniu:) Czuję się zawstydzona, bo mnie do takiej imponującej liczby przeczytanych książek sporo brakuje. Fajnie opisujesz treść prezentowanych pozycji, aż chce się po nie sięgnąć:) Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetny i bardzo wartościowy wpis. Podoba mi się.

  OdpowiedzUsuń
 7. Chętnie wypożyczę w bibliotece ten tytuł.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za wasze komentarze :) Staram się zawsze na każdy odpowiedzieć :)