czwartek, 11 lutego 2021

Co to jest windykacja należności i jak przebiega jej proces?

 Witajcie :)

Windykacja z łacińskiego vindicatio oznacza dochodzenie własności, odzyskanie wartości materialnych za pomocą środków określonych w obowiązujących przepisach prawnych. 
Już w starożytnym Rzymie istniała instytucja rei vindicatio, która zajmowała się odzyskiwaniem rzeczy znajdujących się w posiadaniu osób nieuprawnionych. 
Brak zapłaty za wykonaną pracę, usługę, otrzymany towar to coraz częściej spotykany problem. Najnowsze badania rynkowe wykazują, że tylko 10 % polskich firm nie musi czekać na należne im pieniądze. Gdy współpraca potwierdzona umową wraz z fakturą kończy się nieotrzymaniem należnego wynagrodzenia sprawę trzeba rozwiązać poprzez windykację. Najłatwiej jest odzyskać "świeży dług"- należności, które są niewypłacane od trzech-czterech miesięcy od upływu terminu płatności. Szybki czas działania przekłada się na skuteczność windykacji. 
Mamy dwa rodzaje windykacji: polubowną tzw. miękką, przedsądowa i sądową. Polubowna windykacja polega na sprawdzeniu wypłacalności dłużnika, na próbach kontaktu z dłużnikiem drogą zdalną przez maila, smsa, na rozmowie telefonicznej, czy listownie. Kolejnym krokiem są spotkania osobiste, mediacje między dłużnikiem a wierzycielem. Celem windykacji polubownej jest uzyskanie deklaracji spłaty zadłużenia na korzystnych warunkach i doprowadzenie do płatności w czasie nie dłuższym niż 10 dni.
Gdy windykacja polubowna nie przynosi skutków należy przygotować się na windykację sądową. Sąd może wydać nakaz zwrotu długów, a nad przebiegiem postępowania pieczę obejmie komornik. Procesy sądowe są zazwyczaj kosztowne i żmudne. Obecnie w czasach pandemii większość spraw windykacyjnych jest rozwiązywana przez e-sądy. Skorzystanie z e-sądów jest tańsze i szybsze. Pozwala oszczędzić czas i nerwy, nie wymaga osobistego stawienia się w sądzie, całe postępowanie jest załatwiane drogą elektroniczną. Opłata sądowa w Elektronicznym Postępowaniu Upominawczym wynosi 1,5% od należności głównej, w tradycyjnym postepowaniu sądowym wynosi aż 5%. 
Sprawami windykacji należności zajmują się wykwalifikowani prawnicy jak AIF Kancelaria Prawna. Doświadczeni adwokaci i negocjatorzy windykacyjni potrafią skutecznie odzyskiwać zaległe długi drogą polubowną, a w ostateczności sądową. Zazwyczaj 70% spraw załatwiana jest polubownie w przeciągu jednego miesiąca. 

Windykacja to często jedyny sposób na odzyskanie naszych należności od dłużnika, nieuczciwego partnera w biznesie, firmy, która zwleka z zapłatą za naszą wykonaną pracę, usługę.

Zapytanie o dłużnika to pierwszy krok w rozpoczęciu windykacji należności. Wstępna weryfikacja danych o dłużniku i wierzytelności jest często darmową usługą w wielu kancelariach prawniczych.

Windykacja polubowna to pierwszy i najczęstszy sposób na odzyskanie należności.

Gdy zawodzi windykacja polubowna należ przygotować się na windykację sądową.

Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z e-sądu w Elektronicznym Postępowaniu Upominawczym.

Windykacja jest znana od czasów starożytnych, w znaczeniu potocznym była określana jako obrona konieczna, a nawet jako zemsta. Dziś windykacja jest zbiorem działań mającym na celu w sposób legalny odzyskać pieniądze od nieuczciwych kontrahentów. Warto w tym celu zgłosić się do kancelarii prawnej mającej doświadczenie w windykacji należności.
Dobrze jest znać określenie windykacji i proces jej przebiegu, aby w razie problemów z odzyskaniem należności wiedzieć jak postąpić.


Pięknie dziękuję za wszystkie komentarze i waszą obecność na blogu:)

   Pozdrawiam serdecznie wszystkich odwiedzających mój blog :)

 Z radością witam nowych czytelników :)

Trzymajcie się zdrowo i ciepło :)

                

3 komentarze:

 1. Dobrze, że poruszasz na blogu takie tematy. Z takiego wpisu można dowiedzieć się wielu informacji na temat windykacji.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawe informacje na temat windykacji.Warto wiedzieć takie rzeczy aby uniknąć problemów na przyszłość.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo przydatne informacje Aniu. Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za wasze komentarze :) Staram się zawsze na każdy odpowiedzieć :)