poniedziałek, 27 stycznia 2020

Bezpieczeństwo i ochrona podczas prac remontowo budowlanych w naszym domu

Witajcie :)

Nowo wybudowany, czy wyremontowany i urządzony według naszych potrzeb dom to marzenie każdego z nas. 
Gdy rozpoczniemy przygodę z realizacją naszego marzenia o pięknym domu czeka nas wiele pracy, dużego zaangażowania w kolejne etapy jego powstawania.   
Musimy jednak wiedzieć, że budowa domu, czy jego przebudowa i remont należą do czynności w szczególności niebezpiecznych. Groźne są też prace towarzyszące budowie i remontom jak spawanie, czynności stolarskie i dekarskie, używanie toksycznej chemii budowlanej jak lakiery, rozpuszczalniki, środki odtłuszczające.
Podczas prac remontowo budowlanych może dojść do utraty zdrowia, a nawet życia pracowników wykonujących taką prace, osób bezpośrednio uczestniczących w remoncie, czy budowie domu. Musimy o tym pamiętać, gdy wynajmujemy ekipę budowlaną, czy sami wraz z rodziną i znajomymi remontujemy swój dom.
Wszelkie zagrożenia wynikające z prac remontowo budowlanych zaostrzają wymogi bezpieczeństwa i ochrony pracy wobec pracodawców i zatrudnionej ekipy budowlanej. 
Podstawą ochrony i bezpieczeństwa zdrowia pracowników wykonujących prace budowlane jest odzież ochronna.
Odzież BHP to ubrania robocze, a w szczególności wygodne spodnie, koszule flanelowe, bawełniane bluzy, kurtki, rękawice robocze i ochronne. 
Rękawice nitrylowe mają podwyższoną odporność na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne i chemię budowlaną. Tzw. rękawice wampirki, bawełniane, gdzie palce i śródręcze powlekane jest gumą sprawdzą się przy przenoszeniu ciężkich przedmiotów, w różnych pracach, w tym też domowych.  
Ważnym elementem odzieży ochronnej są buty. Buty robocze muszą być odporne na zniszczenia i warunki zewnętrze. Obuwie musi posiadać oznaczenia dotyczące materiałów z jakich zostało wykonane i możliwości ochronnych, jakie je charakteryzują. Buty bezpieczne wyposażone w specjalny podnosek, oznaczone literą "S" wytrzymują uderzenie o sile 200 J, oznaczone literą "P" uderzenie o sile 100 J. W butach roboczych pracownik spędza wiele godzin, dlatego ważne jest nie tylko ich dopasowanie do specyfiki wykonywanych przez niego czynności, ale także wygoda i komfort użytkowania.
Istotne artykuły BHP które są niezbędne na budowie to kaski robocze i hełmy ochronne. Przy lżejszych pracach remontowo-budowlanych sprawdzą się kaski lekkie, które są bardzo wygodne. Chronią przed uderzeniem w przedmioty twarde i nieruchome. Takie uderzenie może wywoływać rozcięcie skóry, czy powierzchowną ranę. Tam gdzie istnieje zagrożenie przez spadające przedmioty niezbędne są kaski ochronne. 
Kaski ochronne można łączyć z innymi środkami ochrony indywidualnej. Mogą być wyposażone w ochraniacze na uszy czy gogle chroniące oczy.
Okulary ochronne chronią oczy przed urazami mechanicznymi, przed cieczami, czy promieniowaniem UV. Sprawdzą się przy pracach remontowo budowlanych, jak i przy wykonywaniu hobby jak stolarka.
Ważna jest również ochrona słuchu, którą gwarantują zatyczki, stopery i nauszniki przeciwhałasowe. 
Odzież roboczą i ochronną, artykuły BHP jak kaski, okulary i gogle ochronne możecie znaleźć na stronie https://www.glovex.com.pl. Jest tam dostępna bogata oferta artykułów wymaganych przepisami BHP. Możemy tam znaleźć artykuły dla różnych branży zawodowych, ale również potrzebne do wykonywania domowych, indywidualnych remontów, różnego rodzaju hobby i prac domowych.

Wymarzony dom wymaga nakładu pracy, która musi przebiegać w sposób bezpieczny, bez zagrożenia dla zdrowi i życia ekipy budowlanej i osób uczestniczących w pracach remontowych. 


  
Podstawą wszelkich prac remontowo budowlanych jest odzież robocza i ochronna.

Buty bezpieczne, które wytrzymują uderzenie o dużej sile 100 J.

Kask ochronny to podstawa bezpieczeństwa naszej głowy.
Możemy go połączyć z nausznikami chroniącym również nasz słuch. 

Nauszniki przeciwhałasowe przydadzą się przy wielu pracach remontowych.
Niezawodne są też okulary ochronne, chroniące oczy przed urazem powodowanym przez pyły, ciecz, różnego rodzaju odpryski. 
Używanie szlifierki, czy urządzeń spawalniczych wymaga ochrony całej twarzy.


Cięcie paneli, czy prace stolarskie, również wymagają odpowiedniego przygotowania od strony BHP. Przydadzą się tu na pewno rękawice i okulary. 

Każdy nawet nieduży remont wymaga od nas, czy naszej ekipy remontowej przestrzegania zasad BHP.
Gdy malujemy ściany, kładziemy panele, płytki ceramiczne, czy odnawiamy meble również korzystamy z odzieży ochronnej, okularów, a niekiedy półmasek, czy nauszników. Na co dzień, podczas różnych czynności domowych jak sprzątanie łazienki też używamy odzieży BHP najczęściej w postaci rękawic roboczych gumowych i lateksowych.

Ciekawa jestem czy wy również podczas prac remontowych przestrzegacie zasad BHP, czy zwracanie uwagę czy zatrudniona przez was ekipa spełnia wymogi bezpieczeństwa i higieny pracy ?
Pięknie dziękuję za wszystkie komentarze i waszą obecność na blogu:)
Pozdrawiam serdecznie wszystkich odwiedzających mój blog :)
Z radością witam nowych czytelników :)

Udanego tygodnia :)

   

67 komentarzy:

 1. Bezpieczeństwo w pracy jest bardzo ważnym aspektem, szczególnie jeśli chodzi o prace remontowo budowlane. Niestety zdarza się, że niektórzy nie zdają sobie z tego sprawy, a o wypadek bardzo łatwo.

  OdpowiedzUsuń
 2. BHP jest ważne w każdej pracy, a na budowach już przede wszystkim

  OdpowiedzUsuń
 3. Oj, te ekipy, czasami pracują tak, jakby pierwszy raz były na budowie!

  OdpowiedzUsuń
 4. Oj tak, podczas remontów może dojść do wielu rzeczy :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Chociaż budowlanka to nie moja działka, to uważam przedstawione przez Ciebie informacje za bardzo pożyteczne.
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 6. Dokładnie zgadam się, że niektóre ekipy wykonują swoją pracę jak by pierwszy raz to robili. Jednak bezpieczeństwo i BHP to podstawa. Według mnie dobrze, żę poruszyłaś te kwestie bo są to ważne informacje ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. W przypadku dużych budów i ekip budowlanych może i to jest przestrzegane, chociaż z praktyki wiem, że nie zawsze. Ale tacy domowi fachowcy, to już różnie z tym BHP bywa...

  OdpowiedzUsuń
 8. Odpowiednia odzież BHP to podstawa. Czy to na budowie, hali produkcyjnej czy też w trakcie remontu musimy dbać o nasze ciało. Odpowiednia odzie robocza taka jak spodnie robocze mogą ułatwić nam wykonywanie powierzonych prac, jak również dodać nam komfortu. Bardzo dobry wpis. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Odpowiednie buty, właściwie dopasowana, nie krępująca ruchów, ale jednocześnie wystarczająco chroniąca odzież, atestowany kask, skuteczne nauszniki i okulary chroniące słuch i wzrok to podstawowe elementy ubioru roboczego, o którym zawsze trzeba pamiętać! Oczywiście w wielu przypadkach większość prac remontowo-budowlanych wykonują zatrudnieni przez nas fachowcy warto wówczas zwrócić uwagę, czy oprócz profesjonalnych części do maszyn budowlanych, dbają również o bezpieczeństwo pracowników i wszystkich osób przebywających na terenie budowy.

  OdpowiedzUsuń
 10. Bezpieczeństwo podczas budowy jest bardzo ważne. Ja właśnie buduję dom na podstawie projektu nowoczesnej stodoły z elementów prefabrykowanych. Takie domy stawia się w ekspresowym tempie i szybko się wprowadzę.

  OdpowiedzUsuń
 11. Pomocny artykuł. Ciekawe informacje

  OdpowiedzUsuń
 12. Zapewnienie bezpiecznych warunków pracy to podstawa! Często wydaje się nam, że przy minimalnej ingerencji remontowej nic poważnego nie może się wydarzyć. Tymczasem niezależnie od tego czy właśnie stawiamy od podstaw wielkopowierzchniową halę czy odnawiamy letniskowy domek, zawsze należy dostosować swój ubiór i sprzęt do określonych warunków. Na szczęście obecny dostęp nie tylko do profesjonalnego uniformu, ale nawet specjalistycznych czujników i przyrządów pomiarowych jest coraz powszechniejszy.

  OdpowiedzUsuń
 13. Wszystkie informacje jak najbardziej przydatne

  OdpowiedzUsuń
 14. Można kupić porządne obuwie bhp w internecie. Zobaczcie sobie tu może sklep https://meridus.pl/ i ich propozycje. Zapoznajcie się z ich szeroką ofertą.

  OdpowiedzUsuń
 15. Bezpieczeństwo na budowie to coś najważniejszego. Ja pytałem prawnika o środki ochrony, kiedy mój dom był w budowie. Chciałem, żeby budowlańcy przestrzegali zasad bhp.

  OdpowiedzUsuń
 16. Aktualnie mam troszkę trudniej, ponieważ budujemy prawdziwy dom, no i przyznam, że niestety łatwe to nie jest, ale na szczęście zawsze ze wszystkim można sobie poradzić. Na szczęście mam męża i świetną ekipę, która wszystkim się zajmuje. Mnie pozostało tylko znalezienie odpowiedniej firmy, która wynajmie nam agregat, bo potrzebny jest na budowie. W internecie znalazłam firmę http://agregatypradotworcze.com.pl/pl/ , więc chyba się zdecyduję, bo ofertę wynajmu mają bardzo dobrą. Oczywiście można kupić sobie agregat, ale nie wiem, czy jest kupno opłacalne.

  OdpowiedzUsuń
 17. Uwielbiam czytac takie wpisy :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Buty, ubrania robocze to podstawa, trzeba w te się zaopatrzyć:) Warto sobie poszukać tych w internecie. Na stronie https://meridus.pl takie można znaleźć.

  OdpowiedzUsuń
 19. Chętnie zaczerpnę jakiś porad, ponieważ właśnie jesteśmy na etapie budowy naszego domu. W zasadzie to dopiero wszystko się zaczyna, więc jeszcze żadnego doświadczenia nie mamy. Zastanawiamy się też nad projektem, który jest, ponieważ chcieliśmy wprowadzić troszkę automatyki i sterowania do naszego domu, aby był on w pełni nowoczesny i inteligentny. Jeśli już budować dom, to właśnie na takich odpowiednich warunkach. Przekonaliśmy się o tym jakiś czas temu i na pewno z wielu porad jeszcze będziemy musieli skorzystać.

  OdpowiedzUsuń
 20. Doskonały wpis oby tak dalej!

  OdpowiedzUsuń
 21. Zainteresował mnie bardzo ten wpis! Nie zatrzymuj się i rób swoje.

  OdpowiedzUsuń
 22. Oczywiście, jak najbardziej takie bezpieczeństwo jest ważne przy wszystkich pracach budowlanych i ja na etapie budowy i wykańczania chciałbym to bezpieczeństwo zapewnić, ale i też zadbać o montaż systemów, które w późniejszym funkcjonowaniu budynku będą przydatne oraz wpłyną na łatwiejsze obsługiwanie wszystkich procesów w budynku, jeśli jest to budynek firmowy. O wszystkie systemy może zadbać firma Automatyka-sklep i na pewno we wszystkim Ci ona pomoże. Dobór, doradztwo i dopasowanie wszystkich najważniejszy elementów.

  OdpowiedzUsuń
 23. Oczywiście tego typu rzeczy są niezwykle ważne i ja jestem zdania, że warto jest zlecić remont porządnej firmie. Sama korzystałam z usług https://www.wawerbud.pl/ i jestem przekonana, że ten wybór był jak jak najbardziej trafny. Teraz całe moje mieszkanie wygląda pięknie.

  OdpowiedzUsuń
 24. U nas niestety remont musi zacząć się od osuszania ścian, ponieważ okazało się, że mieszkanie jest zalane, a nie widzę sensu remontu, jeśli od podstaw wszystko nie będzie w porządku. Ściany muszą być dokładnie osuszone, więc ja od tego wynajmę firmę, aby wszystko było wykonane specjalistycznym sprzętem. Polecono mi firmę https://www.drypol.pl/ i myślę, że to właśnie z ich usług sobie skorzystam. Widziałam, że zajmują się osuszaniem mieszkam i mają bardzo dobre opinie, więc myślę, że warto byłoby się zdecydować.

  OdpowiedzUsuń
 25. Świetny tekst! Od roku nie czytałam tak wartościowego artykułu.

  OdpowiedzUsuń
 26. Ważny temat i bardzo ciekawy post:)

  OdpowiedzUsuń
 27. Aktualnie budując dom wiele osób od razu decyduje się na eko rozwiązanie jakim jest instalacja fotowoltaiczna. To z pewnością opłacalna inwestycja na wiele lat. Ostatnio na stronie https://www.ecoenergyrzeszow.pl/fotowoltaika-dla-domu/ czytałem bardzo interesujący materiał właśnie w tym temacie. Fotowoltaika pozwoli nam znacznie zmniejszyć rachunki za energię elektryczną a to naprawdę spora oszczędność.

  OdpowiedzUsuń
 28. Faktycznie te kwestie są niezwykle ważne i tym bardziej jeśli jeszcze odbywa się generalny remont danego obiektu. Ja wiem, ze zawsze mogę polegać na fachowcach z https://www.wawerbud.pl/ i jak najbardziej wszystkim ich mogę polecić w kwestii budowy czy remontu.

  OdpowiedzUsuń
 29. Udało się Ci się wszystko naprawdę dobrze opisać

  OdpowiedzUsuń
 30. Wykonując remont na własną rękę, warto zaopatrzyć się w podstawowe narzędzia budowlane, takie jak młotki, łomy, czy ręczne piły. Te zazwyczaj nie nastręczają wielkich problemów przy zakupie. Sprawa nieco komplikuje się gdy musimy wybrać odpowiednie elektronarzędzia. Kupując migomaty lub inne maszyny budowlane, warto postawić na sprawdzony sprzęt dostarczany przez renomowanego producenta. Tylko w takim przypadku mamy gwarancję bezpieczeństwa i prawidłowego działania maszyny.

  OdpowiedzUsuń
 31. Podczas remontu i wykonywania prac budowlanych bardzo ważna jest odpowiednia odzież ochronną. W takich sytuacjach nie trudno o wypadek. Duży wybór takich produktów dostępny jest w sklepie Nuka.pl.

  OdpowiedzUsuń
 32. Ciekawy wpis. Warto było tutaj zajrzeć

  OdpowiedzUsuń
 33. kolega zrobił ostatnio certyfikowany kurs montażu pomp ciepła i mówił to co napisałaś, czyli że dużo czasu poświęcili zagadnieniom bezpieczeństwa, choć oczywiście najważniejsza jest sama część o wykonywaniu podłączenia pompy i rozłożenia instalacji w domu ;)

  OdpowiedzUsuń
 34. Ciekawie napisane. Przydatne informacje

  OdpowiedzUsuń
 35. To prawda, bezpieczeństwo podczas prac budowlanych jest niezwykle ważne. Ja szukając idealnych butów dekarskich natknęłam się na ten poradnik: https://muntech24.pl/buty-dekarskie-czyli-jakie Myślę, że i was może zainteresować.

  OdpowiedzUsuń
 36. A jakie konkretnie prace wykonujecie w obrębie Waszego domu? Nie ukrywam, że interesuje mnie wiele różnych propozycji, dlatego sprawdzam teraz coś takiego, jak zbiorniki dwupłaszczowe . Takie zbiorniki w domach, na prywatnych posesjach, jak i w firmach doskonale się sprawdzą.

  OdpowiedzUsuń
 37. Oczywiście, że bezpieczeństwo to podstawa i zanim w ogóle zacznie się budowę to trzeba zbadać grunt czy jest stabilny. Jeśli nie to najlepiej wykonać palowanie gruntu o czym mowa w https://kolumnyfundamentowe.pl/palowanie-gruntu/

  OdpowiedzUsuń
 38. blog jest extra bede tu wracać!

  OdpowiedzUsuń
 39. inspirujące wpisy i fajne zdjęcia

  OdpowiedzUsuń
 40. A jesteście aktualnie przed wyborem odpowiedniego projektu swojego domu? Ja powiem szczerze, że myślałem, że będzie trochę łatwiej znaleźć coś odpowiedniego, ale podoba mi się wiele różnych opcji. Przyznam też, że mocno zainteresowała mnie strona https://mojabudowa.pl/artykul/265_gdzie_najlepiej_kupic_projekt_domu_poznaj_opinie_konsumentow.htm . To tam szukam jakiś cennych wskazówek w wyborze najlepszych rozwiązań.

  OdpowiedzUsuń
 41. Niestety wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo istotne jest bezpieczeństwo w czasie takich prac.

  OdpowiedzUsuń
 42. Niestety bardzo często widziałam, że wiele osób nie pracuje zgodnie z zasadami, a później mogą zdarzać się jakieś spore problemy z własnym zdrowiem i życiem.

  OdpowiedzUsuń
 43. W obecnym czasie wydaje mi się, że są to bardzo ważne informacje i warto dokładnie sobie przeczytać, aby wiedzieć, co i jak. Zdecydowanie polecam.

  OdpowiedzUsuń
 44. Wiele osób niestety nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo ważne jest to, aby zapewnić sobie właściwe bezpieczeństwo. Skorzystajcie sobie z takich sprawdzonych informacji. Będziecie zadowoleni.

  OdpowiedzUsuń
 45. W wielu zawodach i sytuacjach okulary ochronne to prawdziwa konieczność. Sam pracuje w takich warunkach i okulary uratowały nie jednokrotnie moje oczy.

  OdpowiedzUsuń
 46. Jeśli szukacie odzieży roboczej to najlepiej zajrzeć tutaj https://pro-materials.pl/Bluza-robocza-professional-Stretch-Line-p444 Oferta tego sklepu jest bardzo rozbudowana. bez problemu kupicie odzież na lato i zime.

  OdpowiedzUsuń
 47. A w jaki sposób dbać o wszystkie zasady? Czy pracownicy zawsze dbają o takie zasady i trzymanie się bezpieczeństwa?

  OdpowiedzUsuń
 48. Bardzo ważne, aby stale o tym informować. Szczególnie, jeśli są osoby, które takie prace wykonują samodzielnie. Trzeba dbać o swoje bezpieczeństwo.

  OdpowiedzUsuń
 49. Każda firma oferująca usługi remontowo-budowlane powinna pamiętać o tym, w jaki sposób zachować właściwe bezpieczeństwo. Warto się zainteresować.

  OdpowiedzUsuń
 50. Super, że o takich rzeczach mówi się głośno. Myślę, że jak najbardziej to wszystko to są bardzo istotne kwestie. Skorzystajcie.

  OdpowiedzUsuń
 51. Wiele osób porusza taki temat i bezpieczeństwa trzeba się trzymac nawet wtedy, kiedy sami robimy jakieś prace.

  OdpowiedzUsuń
 52. Różnego rodzaju oferty szkoleń BHP i ochrony PPOŻ są bardzo ważne i to w wielu różnych zawodach. Gdybyście byli zainteresowani, to koniecznie zerknijcie na stronę https://askarprotect.pl/ . Możecie u nich sprawdzić sobie całą dostępną ofertę.

  OdpowiedzUsuń
 53. Uważam, że bezpieczeństwo jest najważniejsze!

  OdpowiedzUsuń
 54. Zgadzam się ze swoim przedmówcą.
  ___
  https://zuczkowski.pl/

  OdpowiedzUsuń
 55. Najlepiej już na samym początku zainwestować w porządny system alarmowy. Jeśli nie wiesz co wybrać, skontaktuj się z https://www.elcompany.pl/ - na pewno pomogą ci wybrać najlepsze rozwiązanie.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za wasze komentarze :) Staram się zawsze na każdy odpowiedzieć :)