poniedziałek, 14 czerwca 2021

Mieszkanie - czym się kierować przy jego wyborze?

Witajcie :)

Własne mieszkanie to marzenie wielu z nas. Dotyczy ono najbardziej młodych ludzi - zaczynających dorosłe życie, młodych małżeństw, par - które chcą powiększyć rodzinę. Osoby, które przez lata wynajmują mieszkanie, chcą wreszcie mieć własne cztery kąty. Gdy zmieniamy miejsce zamieszkania, przeprowadzamy się do innego miasta również szukamy mieszkania. Wybór mieszkania nie jest szybką i prostą sprawą. To proces, który wymaga wielu ważnych decyzji. Musimy się do niego przygotować, nie tylko finansowo. 

Zanim zaczniemy przeglądać ogłoszenia i oglądać mieszkania na żywo musimy wiedzieć jakiej wielkości ma być to mieszanie, ile ma mieć pokoi, czy ma być z rynku wtórnego, czy pierwotnego, czy chcemy mieszkać w centrum miasta, czy na jego przedmieściach.   

Najważniejsze kryteria przy wyborze mieszkania

Każdy z nas ma inne potrzeby, ale są podstawowe kryteria, którymi się kierujemy w podejmowaniu ważnych decyzji jak zakup mieszkania:

Lokalizacja - to bardzo ważny aspekt przy wyborze mieszkania. Zależy nam, aby nasze mieszkanie mieściło się w cichej, zielonej i bezpiecznej okolicy. Zwracamy uwagę na tereny zielone, ścieżki rowerowe. Dobrze, gdy w pobliżu znajduje się niewielki park, zielony skwer. Chcemy otaczać się zielenią ze względów estetycznych i zdrowotnych. W miastach jest problem smogu, a zieleń oczyszcza powietrze. Rodzice chcą mieć dostęp do placów zabaw. Ważne jest dogodne połączenie komunikacyjne z najważniejszymi punktami w mieście. Liczy się wygoda, chcemy mieć w pobliżu miejsca zamieszkania sklepy, piekarnię, punkty gastronomiczne, ale też dostęp do szkół, przedszkoli. Zwracamy uwagę na miejsca parkingowe i lokalizacje garaży. 

Rodzaj zabudowy i stan budynku mieszkalnego - Musimy się zastanowić czy chcemy mieszkać na dużym osiedlu, z wielkiej płyty, czy na nowym, nowoczesnym osiedlu. Możemy wybrać mieszkanie w kamienicy, czy na małym osiedlu, z niską zabudową. Dobrze jest ocenić stan budynku mieszkalnego, jego wiek, stan elewacji i dachu. Zwrócić uwagę czy jest domofon, jaki jest stan klatki schodowej, czy w budynku są piwnice, garaż, Warto zorientować się w jakiej odległości od budynku znajdują się pojemniki na odpady.

Ocena mieszkania - Pierwszy aspekt na który zwracamy uwagę to na którym piętrze mieści się mieszkanie. Jeśli na wyższej kondygnacji, to ważne jest aby w klatce była winda. Następnie jaki jest jego metraż i rozkład pomieszczeń, czy kuchnia jest otwarta na salon, czy w mieszkaniu jest osobne wc. Oceniamy standard mieszkania, może być wysoki, wymagać odświeżenia lub gruntownego remontu. Zwracamy uwagę czy mieszkanie jest jasne, czy w ciągu dnia wpada do niego dużo światła dziennego. Interesuje nas usytuowanie pomieszczeń pod względem stron świata, w jakim kierunku są zwrócone okna w mieszkaniu. Oceniamy stan stolarki okiennej, drzwiowej, ale i też stan podłóg. Interesuje nas wielkość balkonu. Zwracamy uwagę na pozostałe wyposażenie, które jest w cenie mieszkania np. armatura łazienkowa, zabudowa kuchenna, sprzęt AGD.

Przy wyborze mieszkania warto przeglądać oferty i zasięgnąć opinii fachowych biur nieruchomości, najlepiej prężnie działających w mieście lub okolicy w którym chcemy kupić mieszkanie jak www.edom-nieruchomosci.pl/mieszkania-na-sprzedaz-gorzow-wielkopolski.html

Własne mieszkanie to marzenie wielu z nas, zwłaszcza osób młodych, dopiero zakładających rodzinę.

Możemy zdecydować się na nowe budownictwo, osiedle z wielkiej płyty, kamienicę.


Ważna jest lokalizacja, chcemy mieszkać w zielonej okolicy.


Zwracamy uwagę na wygląd klatki schodowej. 

W mieszkaniu musi być balkon. 

Zwracamy uwagę na układ pomieszczeń, czy kuchnia jest otwarta na salon.

Czy w mieszkaniu jest osobne wc, czy miesi się w łazience.

Ważne są okna, ich rozmiar, czy wpuszczają do środka dużo światła dziennego. 


Wybierając mieszkanie na swój przyszły dom, mamy wiele możliwości. Wszystko zależy od naszych potrzeb i możliwości finansowych. Możemy wybrać mieszkanie w nowym lub starym budownictwie. Mieszkanie w każdym metrażu od kawalerek, przez mieszkania 60 m2, po apartamenty 100 m2. Więcej ciekawych i praktycznych porad na temat kupna mieszkania znajdziecie na stronie 
www.edom-nieruchomosci.pl/blog. 

Ciekawa jestem jakie są wasze doświadczenia z kupnem mieszkania, a może dopiero planujecie jego zakup?


Pięknie dziękuję za wszystkie komentarze i waszą obecność na blogu:)

   Pozdrawiam serdecznie wszystkich odwiedzających mój blog :)

 Z radością witam nowych czytelników :)

Trzymajcie się zdrowo i ciepło :)


12 komentarzy:

 1. Dziękuję za ten wpis. Co prawda ja planuje kupno za rok może dwa ale już czytam na ten temat. Czas szybki zleci

  OdpowiedzUsuń
 2. Rozkładem
  Wilekością mieszkania
  Ceną
  A przede wszystkim lokalizacją - jest ona bardzo ważna bo od tego będzie zalezało na przykład jak długo zajmie nasz dojazd do pracy....
  https://homly.to/artykuly/stan-deweloperski-co-to-znaczy-co-zawiera

  No i warto jest poczytać sobie o tym co zawiera stan deweloperski.

  OdpowiedzUsuń
 3. Oj tak, teraz jest w czym wybierać. Aż chce się przeprowadzić ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja ze znalezieniem swojego wymarzonego mieszkania nie miałam żadnego problemu. Schody zaczęły się dopiero wtedy, gdy przyszedł moment przeprowadzki. Nie ukrywam, że ilość przedmiotów, którą musiałam przetransportować była naprawdę ogromna. Jednak postawiłam na pudła transportowe i nie żałuję swojej decyzji :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawy tekst dla osoby szukającej nowego mieszkania. Ofert jest tyle, że wybór na pewno nie jest łatwy, tym bardziej że każdy ma swoje upodobania :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Doświadczenia już się u mnie uzbierało. Duże znaczenia ma dla mnie światło, ile słońca jest i widoki :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo przydatny post napisałaś. Jestem szczęściarą i mam gdzie mieszkać ale zawsze można zmienić lokum :-).

  OdpowiedzUsuń
 8. Przydatna rzecz, ten zakup musi być bardzo dobrze przemyślany, w końcu nie na co dzień kupuje się mieszkanie. Z przeprowadzką też trzeba będzie sobie jakoś poradzić, no ale można wyręczyć się firmą od tego.

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo ciekawy artykuł, który powinien przeczytać każdy, kto poszukuje nowego mieszkania. Na pewno najważniejszą kwestią jest lokalizacja, która odgrywa kluczową rolę. Istotne jest również rozmieszczenie mieszkania, a więc liczba pomieszczeń, jakie mamy do dyspozycji oraz ich wyposażenie. Odpowiednie meble, https://strefaplyt.pl/p/dla-meblarstwa-plyty-meblowe,46 - płyty meblowe odgrywają ważną rolę, gdyż na początkowym etapie nie będziemy zmuszeni kupować najpotrzebniejszych rzeczy. Każdy posiada też własne oczekiwania, którymi się kieruje ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. bardzo dobrze napisany artykuł, dzięki któremu rozwiałem wiele wątpliwości. Podobny temat przeczytałem na stronie https://www.instalacjebudowlane.net/. Warto tam zajrzeć, że uzupełnić informacje.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za wasze komentarze :) Staram się zawsze na każdy odpowiedzieć :)