Witajcie :)
Każde małżeństwo w swoim wspólnym życiu przeżywa wzloty i upadki. Udane małżeństwo to ciągła praca nad związkiem, wysiłek obu stron. Są pary, którym udaje się pokonać wszystkie trudności i problemy. Niestety są też pary, które nie widzą sensu aby być razem, nie potrafią przezwyciężyć często piętrzących się problemów i muszą się rozstać. Liczba rozwodów w naszym kraju systematycznie z roku na rok rośnie. Według danych GUS-u 1/3 małżeństw kończy się rozwodem. Dla porównania w 1950 roku rozwodów w Polsce było 11 tys., a w 2017 roku 65,3 tys.
Kwestiami spornymi podczas rozwodu są roszczenia małżonków, czyli podział majątku, orzeczenie o winie, alimenty, opieka nad dziećmi.
Podział majątku nie zawsze jest taki prosty i przebiega polubownie. Wszystkie wspólne dobra jakie nabyli małżonkowie po zawarciu małżeństwa są do podziału, nawet zarobki. Praktycznie podział majątku następuje poprzez - podział w naturze, np. podział pieniędzy, wartościowych rzeczy, - egzekucyjną sprzedaż rzeczy, a następnie podzielenie się sumą uzyskaną ze sprzedaży, - przyznanie majątku jednemu z małżonków z obowiązkiem spłaty na rzecz drugiego małżonka. O tym czy dane dobro zostanie zaliczone na poczet majątku wspólnego decyduje moment jego nabycia. Wspólność majątku ustaje w określonych prawem okolicznościach np. intercyza - umowa o rozdzielności majątkowej, ogłoszenie upadłości jednego z małżonków, sądowego orzeczenia o separacji.
Z prawniczego punktu widzenia podział majątku może być przeprowadzony przy orzekaniu rozwodu lub po orzeczeniu rozwodu. Pierwszy sposób jest łatwiejszy, wygodniejszy, szybszy, jednak wymaga spełnienia określony warunków. Podział majątku przy orzekaniu rozwodu jest możliwy na wniosek przynajmniej jednego z małżonków, jeśli oboje są zgodni co do podziału i swojego udziału we wspólnym majątku, a sam podział nie przedłuży postępowania rozwodowego. Jednak nie zawsze jest tak prosto i bezboleśnie. Skłóceni małżonkowie nie potrafią dojść ze sobą do porozumienia i nie potrafią zaproponować uczciwego podziału majątku. Brak zgody wymaga rozwiązania w ramach postępowania sądowego. Przed wkroczeniem na drogę sądową warto jeszcze spróbować rozwiązać sprawy majątkowe polubownie. Dokonanie podziału majątku przed notariuszem jest łatwiejsze i pozwala ograniczyć nerwy i stres.
Gdy się nie da załatwić sprawy polubownie sądowy podział majątku jest konieczny. W sądzie można walczyć o nierówne udziały w majątku wspólnym. Tu potrzeba jest pomoc specjalisty, najlepiej adwokata rodzinnego, z długim doświadczeniem. Warto zgłosić się do kancelarii prawnej https://rozwodznim.pl/podzial-majatku.html. Adwokat rodziny ustali rzeczywisty skład majątku wspólnego i poprowadzi postępowanie, cały czas będąc wsparciem dla swojego klienta.
Serdecznie dziękuję za wszystkie komentarze i waszą obecność na blogu:)
Na szczęście u nas podziału nie było, chociaż tyle spokoju :D
OdpowiedzUsuńWażny temat, wiele spraw toczy się o podział!
OdpowiedzUsuńCo prawda mnie to nie dotyczy, ale może komuś się przyda. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńCałe szczęście mnie ten problem nie dotyczy. Pozdrawiam :-).
OdpowiedzUsuńOh very interesting post darling
OdpowiedzUsuńŁapcie link do tej kancelarii - https://adwokatcebula.pl . Śmiało możecie się do niej zgłosić. Prowadzi sprawy z różnych gałęzi prawa. Na jest stronce możecie poczytać więcej informacji na temat jej pracy.
OdpowiedzUsuńTrudny temat, jeśli chcecie się dowiedzieć czy żona/mąż odpowiada za dług współmałżonka/ki to zajrzyjcie na naszego bloga
OdpowiedzUsuń
OdpowiedzUsuńWpis zawiera bardzo ciekawe informacje
Ciekawe informacje
OdpowiedzUsuńPodział majątku to bardzo skomplikowana sprawa i trzeba na spokojnie wszystko przemyśleć.
OdpowiedzUsuńNajlepiej odezwać się do osób, które się tym zajmują.
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawy i pomocny artykuł
OdpowiedzUsuńPomocne informacje
OdpowiedzUsuńTakie informacje są niezwykle cenne.
OdpowiedzUsuńPodoba mi się ten wpis
OdpowiedzUsuń