czwartek, 9 grudnia 2021

Baterie słoneczne, czyli fotowoltaika w naszym gospodarstwie domowym

 Witajcie :) 

Rozwój technologii produkcji energii elektrycznej z promieniowania słonecznego obecnie jest na bardzo wysokim poziomie. Nowoczesne baterie słoneczne, czyli panele fotowoltaiczne są coraz bardziej powszechne i dostępne dla każdego. Pierwsze panele solarne miały zastosowanie w kosmosie do amerykańskiej satelity Vanguard w roku 1958. Od tego czasu dużo się zmieniło w dziedzinie fotowoltaiki. 

Nie każdy z nas wie, co to jest fotowoltaika i czym się zajmuje? Definicja jest dosyć prosta. Fotowoltaika to dziedzina nauki i techniki zajmująca się przetwarzaniem światła na energię elektryczną. Czyli, po prostu jest to wytwarzanie prądu elektrycznego z promieniowania słonecznego przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego, a służą do tego specjalne baterie słoneczne. 

W 1839 roku Antoine César Becquerel, francuski naukowiec po raz pierwszy zaobserwował efekt fotowoltaiczny. Jednak dopiero w 1905 roku Albert Einstain wyjaśnił w pełni działanie ogniwa fotowoltaicznego. Początkowo ogniwa fotowoltaiczne były bardzo drogie i miały małą wydajność. Najpierw znalazły zastosowanie w kosmosie, głównie przy satelitach telekomunikacyjnych. Dopiero w 1970 roku znalazły szersze zastosowanie. Najpierw wykorzystywano je w japońskich i chińskich kalkulatorach, zegarkach.

Obecnie fotowoltaika stała się powszechna i jest kojarzona z ekologiczną energią. Z paneli fotowoltaicznych korzystają zakłady przemysłowe, farmy, sady, fermy, biurowce, a także coraz częściej gospodarstwa domowe. W Polsce dzięki zastosowaniu fotowoltaice Białystok staje się nowoczesnym, ekologicznym miastem. Baterie słoneczne nie są już tak drogie, jak kiedyś, a firmy montujące panele fotowoltaiczne dają długą ponad 10 letnią gwarancję na instalacje. 

Musimy również wiedzieć, że panele fotowoltaiczne zwane słonecznymi zdecydowanie różnią się od kolektorów słonecznych, a często są z nimi mylone. Panele fotowoltaiczne przetwarzają promieniowanie słoneczne na prąd, a kolektory słoneczne na ciepło. Kolektory służą głównie do podgrzewania wody w zbiorniku. Panele fotowoltaiczne są bardziej wydajne, lepiej działają zimą, nie przeszkadza im niska temperatura. Zalet panele fotowoltaiczne mają znacznie więcej. Najważniejsza z nich jest taka, że są niewyczerpalnym i darmowym źródłem energii. Są ciche - nie tworzą żadnego hałasu, ekologiczne - nie powodują zanieczyszczeń, komfortowe - bezobsługowe działanie, które nie wymaga przeglądów, są niezawodne i trwałe. Pozwalają zaoszczędzić pieniądze, wydawane na rachunki za prąd. 

           Fotowoltaika w postaci paneli słonecznych stała się powszechna, nie organiczna się tylko do przemysłu i kosmosu. Panele słoneczne możemy mieć na dachu własnego domu.Panele są wytrzymałe na zmieniające się warunki pogodowe, nawet na śnieg i mróz. 

Ekologiczny sposób życia wpływa na nasze zdrowie, na otoczenie, środowisko w którym żyjemy, jakość przyrody i na świat - jaki zostawimy następnym pokoleniom. Korzystanie z osiągnieć nauki i techniki jakim jest fotowoltaika może przyczynić się tylko do poprawy jakości naszego życia i środowiska naturalnego. Jest to inwestycja na lata, która przynosi dużo korzyści.

Ciekawa jestem co sądzicie o panelach słonecznych, czy zdecydowalibyście mieć je u siebie w domu?


Serdecznie dziękuję za wszystkie komentarze i waszą obecność na blogu:)

   Pozdrawiam wszystkich odwiedzających mój blog :)

 Z radością witam nowych czytelników :)

Trzymajcie się zdrowo i ciepło :)


35 komentarzy:

 1. Nawet bardzo mnie to ciekawi tylko koszty mnie przerastają.Pozdrawiam :-).

  OdpowiedzUsuń
 2. Do mnie już dwa razy dzwonili, czy nie jestem chętna na założenie panelu fotowoltaicznego, po czym jak usłyszeli, że mieszkam w bloku, to sami się rozłączali... Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Ceny prądu z roku na rok są coraz większe. Myślę, że dzięki dotacjom na fotowoltaikę to bardzo dobre i przede wszystkim opłacalne rozwiązanie.
  https://salonova.pl/sterylizator-kosmetyczny-ceriotti-gx4-ayala-48h.html

  OdpowiedzUsuń
 4. Moi synowie założyli w swoich domach i jak dotąd, są zadowoleni.

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajnie opisany temat, ciekawy i wartościowy artykuł

  OdpowiedzUsuń
 6. Panele fotowoltaiczne pozwalają zaoszczędzić na prądzie przez lata bardzo dużo pieniędzy. Szczególnie patrząc na stale rosnące ceny prądu warto montaż takiej instalacji przemyśleć. Panele można także umieścić na gruncie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dużo ciekawych i przydatnych informacji można znaleźć w tym artykule, bardzo wartościowy blog.

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo ciekawy artykuł o fotowoltaice - to ważny temat, czerpanie energii z odnawialnych źródeł - warto wiedzieć o tym więcej

  OdpowiedzUsuń
 9. Właśnie przymierzamy się do takiej inwestycji :)

  OdpowiedzUsuń
 10. No dla mnie to świetna opcja, dlatego przyznaję, że bez wątpienia muszę pomyśleć sobie o takiej opcji. Sami koniecznie sprawdźcie sobie, co i jak! Uważam, że jest w czym wybierać na obecnym rynku.

  OdpowiedzUsuń
 11. Super wpis! Czekamy na więcej. A Ty chcesz mieć panele słoneczne u siebie? - MIST – nic dodać, nic ująć.

  OdpowiedzUsuń
 12. Niezły artykuł. Panele to duża przyszłość tylko trzeba ten potencjał wykorzystać.

  OdpowiedzUsuń
 13. Rozwój tej technologii jest bardzo szybki, jednak też jest kosztowny jak na jeden raz.

  OdpowiedzUsuń
 14. Do takich paneli, równie dobra jest pompa ciepła która sprawdza się do ogrzewania domu.

  OdpowiedzUsuń
 15. Świetny wpis, moim zdaniem takie baterie słoneczne to świetne rozwiązanie.

  OdpowiedzUsuń
 16. Jeżeli mogłabym coś dodać od siebie, to myślę że ta firma https://ecosynergia.pl/fotowoltaika-trojmiasto/ to naprawdę świetni specjaliści jeżeli chodzi o temat fotowoltaiki. Mają spore doświadczenie, więc myślę że na pewno będą w stanie zaproponować Wam jakieś rozwiązania, dopasowane do waszych potrzeb.

  OdpowiedzUsuń
 17. Energia słoneczna to energia przyszłości, więc nawet się nie zastanawiaj, bo warto zamontować panele - będzie to zysk nie tylko dla ciebie, ale i dla całego środowiska. Ciekawą propozycją jest dla mnie fotowoltaika gdynia i rozglądam się za najlepszymi propozycjami.

  OdpowiedzUsuń
 18. Bardzo fajny artykuł, dużo można się z niego dowiedzieć przydatnych rzeczy.

  OdpowiedzUsuń

 19. Wpis zawiera bardzo ciekawe informacje

  OdpowiedzUsuń
 20. Czasy mamy niepewne, rachunki za prąd stale rosną. Jedynym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w ogniwa fotowoltaiczne i produkowanie własnej energii

  OdpowiedzUsuń
 21. Teraz to w ogóle najlepiej zdecydować się na farmy fotowoltaiczne. W wolnej chwili sprawdź ofertę https://voltaicsystem.pl/farma-fotowoltaiczna-koszty-i-zyski/ Myślę, że zainteresuje cię równie mocno, jak mnie.

  OdpowiedzUsuń
 22. Zakładając panele słoneczne możemy po kilku latach wyjść na plus.

  OdpowiedzUsuń
 23. Cieszy mnie, że świat idzie w taką stronę energii odnawialnej.

  OdpowiedzUsuń
 24. Bardzo fajnie, że montują fotowoltaikę w coraz większej ilości miejsc.

  OdpowiedzUsuń
 25. Wielu moich znajomych, którzy zdecydowali się na panele fotowoltaiczne do produkcji prądu dla ich domu jest bardzo zadowolonych z tego rozwiązania.

  OdpowiedzUsuń
 26. Inwestycja w fotowoltaikę to obecnie jedna z najlepszych metod na uzyskanie niższych rachunków za energię. Na terenie Małopolski proponuje skorzystanie z usług Fiberlink oraz potencjalnych dopłat dla inwestorów. Wybierając wykonawcę warto kierować się doświadczeniem i dobrą opinią.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za wasze komentarze :) Staram się zawsze na każdy odpowiedzieć :)