czwartek, 25 maja 2023

Kiedy wymieniamy kołdrę na letnią?

 Witajcie :)

Kluczem do poprawy komfortu i jakości snu jest zadbanie nie tylko o relaks, czy wieczorne wyciszenie, ale i odpowiednią jakość pościeli, w tym rodzaju kołdry. Kołdra sezonowa, czy całoroczna - jakie są różnice między głównymi typami kołder i którą wybrać oraz kiedy warto wymienić model zimowy na letnią? Na te pytania odpowiedzi znajdziecie w przygotowanym przez nas poradniku.

Rodzaje kołder - 3 typy

Chcąc wybrać najlepszą kołdrę do swojej sypialni, w pierwszej kolejności warto poznać różnice między kołdrą letnią, zimową a całoroczną, aby móc dopasować konkretny model do własnych potrzeb i preferencji 

  • kołdra letnia - jak nazwa sugeruje, to idealna opcja na ciepłe miesiące. Kołdra letnia jest lekka i bardziej przewiewna, dzięki czemu podczas upalnych nocy mamy zapewniony komfort i odpowiedni mikroklimat snu, bez obaw o przegrzewanie się, czy nadmierne pocenie. Wybierając kołdrę letnią, należy zwrócić uwagę na jej wypełnienie - najlepszą opcją będzie model wypełniony sprężystym włóknem silikonowym HCS o gramaturze 150g
  • kołdra zimowa - to model zarezerwowany na chłodniejsze miesiące. Dzięki wypełnieniu o gramaturze 500 g kołdra zimowa idealnie ogrzewa, a równocześnie zapewnia prawidłową cyrkulację powietrza - skóra swobodnie oddycha, co wpływa na komfort snu, minimalizując nie tylko ryzyko nadmiernego pocenia się w nocy, ale i wystąpienia podrażnień skóry. Wybierając konkretny produkt, warto postawić na kołdrę zimową ze spiralnym wypełnieniem silikonowym HCS, dzięki któremu kołdra nie będzie się zbijać i na długo zachowa oryginalny fason, a więc i swoje właściwości poprawiające komfort snu

 • kołdra całoroczna - to najlepsza opcja dla osób lubiących praktyczne rozwiązania. Wypełnienie tego typu kołder ma gramaturę 350 g. Zaletą dobrej jakości kołder całorocznych jest to, że latem oferują przyjemne uczucie chłodu, a zimą zapewniają przytulność i ochronę przed marznięciem. Wszystko dzięki odpowiedniemu wypełnieniu zapewniającemu prawidłową cyrkulację powietrza. 


Kiedy wymieniamy kołdrę na letnią, a kiedy na zimową?

Wybór kołder sezonowych to bez wątpienia inwestycja w poprawę komfortu snu. Kiedy wymieniamy kołdrę na letnią, a kiedy na zimową? Jest to przede wszystkim uzależnione od naszych preferencji, jednak poza subiektywnym odczuciem ciepła, warto wziąć pod uwagę też dwie istotne kwestie. Mowa o temperaturze powietrza na zewnątrz i temperaturze w sypialni nocą. Kołdra letnia powinna zagościć w łóżku jeszcze wiosną - pod koniec kwietnia, najpóźniej końcem maja. Z kolei kołdra zimowa sprawdzi się dobrze w sypialni już pod koniec września. Terminy te oczywiście mogą być ruchome - należy brać pod uwagę, chociażby zmienne warunki atmosferyczne, czy to, czy dysponujemy termostatem umożliwiającym regulację temperatury w mieszkaniu. 

To kiedy wymieniamy kołdrę na letnią, powinno być podyktowane przede wszystkim naszymi preferencjami. Kołdra letnia jest lekka i bardziej przewiewna niż kołdra zimowa, a więc idealna, aby uniknąć przegrzewania się. Pamiętajmy też, że dopasowanie kołdry zarówno do własnych potrzeb, jak i pory roku jednoznacznie wpływa na mikroklimat snu - jeśli chcemy zadbać o spokojny, zdrowy, regeneracyjny sen postarajmy się, aby temperatura w sypialni oscylowała w granicach 16-19 stopni. W sypialni dzieci i osób starszych temperatura powinna być wyższa i wynosić ok. 20 stopni.

Ciekawa jestem jaką wy preferujecie kołdrę, letnią, zimową, czy całoroczną?

Serdecznie dziękuję za wszystkie komentarze i waszą obecność na blogu:)

   Pozdrawiam wszystkich odwiedzających mój blog :)

 Z radością witam nowych czytelników :)

Trzymajcie się zdrowo i ciepło :)12 komentarzy:

 1. Cały rok mam tę samą kołdrę, jest lekka i przewiewna. Mi wystarczy :)

  OdpowiedzUsuń
 2. ja przez cały rok używam tej samej kołdry ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak z oponami samochodowymi:-) ja spię pod letnią przez cały rok:-)))

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten wpis jest bardzo interesujący

  OdpowiedzUsuń
 5. Dobra kołdra to ciężka kołdra, ale nie gruba :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Myślę, że każdy ma swoje upodobania jeśli chodzi o kołdry i pościel.

  OdpowiedzUsuń
 7. Kołdra musi być z naturalnego puchu. Oddychalność jest nieporównywalna z syntetycznymi wypełnieniami.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja mam i zimową, i letnią kołdrę... i muszę przyznać, że zmiana z letniej na zimową i wkopanie się do takiej w któryś listopadowy wieczór to jedna z najprzyjemniejszych chwil w całym "zimnym" sezonie.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 9. Wydawałoby się że to taki szczegół a jakże istotna kwestia.

  OdpowiedzUsuń
 10. Kurczę nawet nie wiedziałem, że jest taki podział. Ale faktycznie jak sprawdziłem swoją kołdrę to mam całoroczną. Pewnie dlatego nie zauważyłem wielkiej różnicy w ramach zmian kolejnych pór roku.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ciekawa sprawa. Uwzględnię Twoje wskazówki przy najbliższym zakupie kołdry i zobaczymy, czy rzeczywiście odczuję różnicę. Jak na razie staram się poprawić oświetlenie w mojej sypialni. Taka lampa z drugiego zdjęcia wystarczy, żeby przykładowo w godzinach nocnych trochę popracować na laptopie? Czasami muszę, a brak oświetlenia niszczy wzrok. Szukam jakiegoś ekonomicznego rozwiązania, które jednocześnie rozwiąże mój problem.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za wasze komentarze :) Staram się zawsze na każdy odpowiedzieć :)