Witajcie :)
U większości z was na pewno już są świąteczne dekoracja. Kto jeszcze czeka na ostatnią chwilę, może zainspiruje się dzisiejszym wpisem. Święta spędzamy w domu, u najbliższej rodziny. Czasem wyjeżdżamy do rodziny do innego miasta. Wielu z nas marzą się święta w ośnieżonych górach w przytulnej, drewnianej chatce, z kominkiem, daleko od cywilizacji. Najlepiej bez telefonów, internetu i całego tego hałasu, który mamy na co dzień.
Jeżeli nie mamy okazji wybrać się w malownicze góry na święta, to warto klimat górskiej chatki przenieś do naszych wnętrz na zimowy czas. Nie musi być to tradycyjna zakopiańska chatka, ale możemy czerpać inspirację z alpejskiej chatki, która jest bardziej uniwersalna.
W takim wnętrzu musi być miło i przytulnie. Najważniejsze są tekstylia i świece. Ciepłe, miękkie koce z frędzlami, najlepiej w kratę mogą nam posłużyć do udekorowania sofy, fotela, łóżka w sypialni. Wybierzmy koce w beżach, brązach, jeśli lubicie mocniejszą kolorystykę to możecie sięgnąć po szkocką czerwono-zieloną kratę. Czerwień w połączeniu z zielenią to też kolory świąteczne. Ja bardzo lubię to połączenie kolorystyczne i często je stosuję w swoich świątecznych dekoracjach. Dekoracyjne poduszki z motywem zimowych, dzikich zwierząt i ptaków np. jelenia, gila stanowią kolejny element aranżacji. Górskie klimaty to również tekstylia ze sztucznego futerka.
Duża ilość świec, w szklanych osłonkach, drewnianych lampionach. Świece możemy wstawić do drewnianej skrzynki. W alpejskiej chatce dominuje dużo drewna, więc warto to drewno użyć do udekorowania swojego wnętrza.
Ważne są też naturalne dekoracje z szyszek, żołędzi, igliwia, jemioły. Świąteczny wieniec z igliwia zawiesimy na drzwiach wejściowych, mniejsze wiece warto zawiesić na drzwiach zewnętrznych np. do łazienki, sypialni. Drewnianą półkę na ścianie udekorujmy girlandą z zielonych gałązek, ozdobioną szyszkami i światełkami ledowymi. Szyszki możemy użyć w dekoracji stołu świątecznego. Warto je spryskać złotą lub białą farbą w sprayu.
Do dopełnienia aranżacji możemy użyć plakaty z motywem gór. Ciekawie prezentują się plakaty vintage z alpejskim motywem. Motyw gór, zimowego sportu, dzikich zwierząt i ptaków może pojawić się na ceramicznych kubkach, porcelanowej zastawie, na obrusie, serwetkach. W takie motywy warto ubrać świąteczne drzewko. Choinka powinna być naturalna, z szyszkami, drewnianymi zawieszkami, ale również ze szklanymi bombkami.
Zdjęcia pochodzą ze stron foto1 talkingtables.co.uk, foto 2 annabeljames.co.uk, foto 3-5 perkinsandmorley.com, foto 6,7,13 mindtheg.com, foto 8-12 lights4fun.co.uk
Niesamowicie wartościowy wpis. Super
OdpowiedzUsuńUwielbiam klimat górskiej chatki! Tekstylia w kratę, świeże igliwie, drewniane dodatki - wszystko, czego potrzeba do stworzenia magicznego klimatu.
OdpowiedzUsuńŚwięta w takiej chatce ok, do czasu jak zasypie tyle śniegu, że się potem nie można ruszyć nawet po drewno, a co dopiero wrócić do domu :)
OdpowiedzUsuńNa zdjęciach wszystko wygląda pięknie. Ale czy w praktyce też tak będzie? Nie miałem okazji spędzać świąt w drewnianej chatce, więc jeszcze nie wiem, ale kto wie - może kiedyś skuszę się na coś takiego. Jak na razie pozostaje mi aranżować własną kuchnię zgodnie z Twoimi wskazówkami. Dzięki Tobie udało mi się całkowicie zmienić wnętrze ;)
OdpowiedzUsuńSuper ciekawy wpis
OdpowiedzUsuńBardzo interesujący wpis
OdpowiedzUsuń