Witajcie :)
Koniec roku to czas podsumowań i planów na nowy rok. Podsumowujemy co nam się udało zrealizować w ciągu dwunastu miesięcy, a co nie. Najczęściej są to plany dotyczące remontu, wakacji, zrobienia kursu np. językowego, czy tanecznego. Są też plany bardziej istotne, wpływające na zmianę naszego życia jak przeprowadzka do innego miasta, zmiana pracy, czy założenie własnej firmy. Wszystkie te plany są pozytywne, jednak są sytuacje w życiu, które nie należą do przyjemnych jak operacja, likwidacja firmy, spłata kredytów.
W dzisiejszych czasach coraz więcej Polaków boryka się z dużym zadłużeniem. Są to kredyty zaciągnięte w bankach na zakup domu, mieszkania, założenie własnej działalności gospodarczej. Niekiedy raty kredytu są tak duże, że nie jesteśmy w stanie samemu co miesiąc je spłacać. Bank żadnemu dłużnikowi nie odpuści. Niektórzy wpadają w spiralę zadłużenia, albo nie są w stanie płacić podstawowych rachunków za prąd, czynsz. I tu z pomocą przychodzi upadłość konsumencka. Przepisy, dotyczące upadłości konsumenckiej, które obowiązują w Polsce od marca 2020 r. pomogły wyjść z trudnej sytuacji wielu osobom.
Upadłość konsumencka jest to działanie oddłużające i przywracające kontrolę finansową. Jej celem jest doprowadzenie do sytuacji, w której dłużnik jest w stanie spłacić swoje zobowiązania. To ostateczna decyzja, "koło ratunkowe" dla osób, które utraciły kontrolę nad swoją sytuacją finansową. Jest to działanie prawne, prowadzone drogą sądową. Dotyczy osób fizycznych, nieposiadających własnej firmy.
Głównym założeniem upadłości konsumenckiej jest umorzenie długów lub ich części oraz zaspokojenie wierzycieli dochodzących zaległych płatności. Na decyzję sądu ma wpływ sytuacja dłużnika i jego postępowanie. Natomiast decyzja o tym, jak będzie wyglądała spłata zaległych płatności podejmowana jest na podstawie dokładnej analizy posiadanego przez dłużnika majątku.
Gdy decydujemy się na upadłość konsumencką to warto skorzystać z pomocy doświadczonej w tym zakresie kancelarii prawnej jak Ptak & Wspólnicy, którą możecie znaleźć na stronie www.oglosupadlosckonsumencka.pl/. Postępowanie w sprawie upadłości konsumenckiej należy rozpocząć od złożenia prawidłowo przygotowanego wniosku. A taki dokument warto przygotować u boku doświadczonego prawnika. Wniosek jest obszerny, bo musi zawierać szereg ważnych informacji odnośnie posiadanego majątku i wszystkich zaległych należności. Powinien posiadać uzasadnienie podjętej decyzji wraz z załączonymi dowodami. Na podstawie dobrze przygotowanego wniosku sąd dowie się w jaki sposób doszło do niewypłacalności finansowej dłużnika.
Zmiany w przepisach spowodowały, że w 2021 roku Polacy bardzo chętnie korzystali z takiego rozwiązania jak ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Liczba ogłoszonych upadłości wyniosła ponad 18 tysięcy.
Wśród dłużników są znane osoby ze świata show-biznesu jak muzyk Michał Wiśniewki, czy aktor Jacek Rozenek. Z rozwiązania jakim jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej korzystają ludzie w każdym wieku, z terenów całej Polski. Średnia wieku bankruta to 49 lat. Najwięcej dłużników odnotowano w województwie śląskim. A wśród miast przoduje Warszawa. Więcej bankrutów jest wśród mężczyzn.
Nikomu nie życzę takiej sytuacji, jednak warto wiedzieć, że z problemu finansowych można wyjść korzystając z prawa do upadłości konsumenckiej.
Bardzo ciekawy artykuł, zwracający uwagę na dość poważny problem przed jakim stanęli podczas pandemii przedsiębiorcy. Chętnie jeszcze nie raz tutaj zajrzę. Zapraszam do siebie ;)
OdpowiedzUsuńMam w swoim otoczeniu osobę, która wszystko kupuje na raty. Nie mówię tutaj o domu czy aucie. Potrafi wziąć pożyczkę na krzesło do komputera.
OdpowiedzUsuńA Wiśniewski nie ogłaszał czasem 2 krotnie?
OdpowiedzUsuńKoniec roku to doskonała okazja do refleksji i planowania przyszłości, zarówno w aspekcie osobistym, jak i finansowym. W kontekście rosnącego zadłużenia, upadłość konsumencka staje się ważnym narzędziem, pozwalającym wielu osobom na ponowne zyskanie kontroli nad swoją sytuacją finansową i stopniowe wychodzenie z długów.
OdpowiedzUsuńCiekawy wpis
OdpowiedzUsuńNie spodziewałem się takiego wpisu na Twoim blogu. Ale to faktycznie ważny temat i warto go poruszyć. Większość osób mogących skorzystać z takiej opcji - jeszcze bardziej tonie w kłopotach, bo zwyczajnie nie wie, że coś takiego istnieje. Życzę wszystkim czytającym sekcję komentarzy, żeby nigdy nie musieli rozważać upadłości konsumenckiej. Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńInteresujący wpis
OdpowiedzUsuńTen wpis jest bardzo interesujący
OdpowiedzUsuńTen wpis jest bardzo ciekawy
OdpowiedzUsuń