poniedziałek, 26 lutego 2024

Jak przygotować się na pierwszą wizytę z adwokatem ?

 Witajcie :)

Mieszkańcy USA bardzo często korzystają z usług prawnika. Zgłaszają się po pomoc prawną w poważnych jak i błahych sprawach. Nawet, gdy pies wtargnie na posesje sąsiada, właściciel posesji udaje się do prawnika. Wiele tego typu spraw mogliśmy zobaczyć w amerykańskich, prawniczych serialach jak "Ally Mcbeal". U nas podobne sprawy pokazywał serial "Magda M." z Joanną Brodzik.

W Polsce na przestrzeni lat podejście do usług prawnych uległo zmianie. Coraz chętniej zgłaszamy się po pomoc do kancelarii prawnej. Najczęściej są to sprawy majątkowe, rozwodowe, ale też i karne. Doradzamy się w zakresie prawa pracy. Po pomoc możemy zgłosić się do kancelarii prawnej lub adwokackiej. 

Jaka jest różnica między prawnikiem, a adwokatem ?

Prawnik i adwokat mają te same uprawnienia. Jednak adwokat ukończył aplikację adwokacką, zdał egzamin adwokacki. Może występować przed sądem we wszystkich sprawach karnych. Jest wpisany na listę adwokatów w Okręgowej Izbie Adwokackiej. Dlatego, gdy szukamy fachowej pomocy warto zgłosić się do adwokata w swoim mieście, wpisując w wyszukiwarkę komputera np. skuteczny Adwokat z Jeleniej Góry

Są kancelarie prawnicze prowadzone przez osoby, które nie kończyły prawa tylko zatrudniają prawników, w przypadku kancelarii adwokackiej, nie ma takiej sytuacji. 

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u adwokata ?

Pierwsza wizyta jest bardzo ważna, decydująca. Od niej zależy, czy wybierzemy akurat tego prawnika, by nam pomógł, by nas reprezentował. To tak jak z pierwszą randką, jeśli osoba z którą się umówiliśmy zrobiła na nas dobre wrażenie, to umówimy się z nią na drugie spotkanie. Musi być "chemia" między klientem i prawnikiem. 

Pierwsza wizyta u adwokata trawa 45 minut do godziny. Aby nie umknęło nam żadne pytanie jakie chcemy zadać, warto sobie je wcześniej przygotować na spokojnie w domu. Dotyczy to zwłaszcza osób, które stresują się na tego typu spotkaniach i często mają tzw. "pustkę w głowie". W przypadku sprawy rozwodowej 45 minut może być za mało, więc tym bardziej warto spisać potrzebne, ważne pytania. 

Na spotkanie z adwokatem musimy przygotować i zabrać ze sobą wszystkie dokumenty dotyczące naszej sprawy. W sprawach spornych jak rozwód należy zgromadzić wszystkie potrzebne dowody, które przemawiają na naszą korzyść. Dla adwokata nawet najmniej ważna informacja może być ważna. Dowody często mają formę zdjęć, filmów, wydrukowanych e-maili i smsów. Gdy ich nie mamy ze sobą przy pierwszej wizycie musimy je dostarczyć jak najszybciej. 

Aby czuć się raźniej możemy na wizytę z adwokatem zabrać bliską osobę, najlepiej z rodziny. 

Po przedstawieniu przez nas wszystkich szczegółów sprawy, adwokat opowie o możliwych ścieżkach postępowania w sprawie, wytłumaczy kluczowe kwestie. Co do wynagrodzenia za usługę prawną, to za każdą wizytę płacimy osobno, koszt zależy od stopnia skomplikowania sprawy i jej czasu trwania.

Są sytuacje w życiu, które wymagają wizyty w kancelarii adwokackiej jak sprawy majątkowe, rozwód.
Warto zdecydować się na pomoc adwokata, który ma większe kompetencje i może nas reprezentować w sądzie w każdej sprawie.

Do wizyty u adwokata musimy się dobrze przygotować.Są sprawy trudne, które mają wpływ na nasze samopoczucie, więc warto ze sobą zabrać bliską osobę na spotkanie z prawnikiem.

W Polsce pomoc prawna jest powszechna. Ale wciąż mamy opory, aby udać się do prawnika, chyba że musimy. Niekiedy warto skorzystać z jego pomocy, nie tylko w trudnych sprawach, np. w zakresie prawa pracy, gdy prowadzimy własną firmę. Zazwyczaj obawiamy się kosztów, jednak są prawnicy, którzy działają pro bono. Więc możemy skorzystać z darmowej pomocy. 


Serdecznie dziękuję za wszystkie komentarze i waszą obecność na blogu:)

   Pozdrawiam wszystkich odwiedzających mój blog :)

 Z radością witam nowych czytelników :)

Słoneczka i uśmiechu na co dzień  :)  

3 komentarze:

 1. Moim zdaniem warto jest napisać na poczatku maila, ewentualnie skontaktować się telefonicznie. I adwokat doradzi nam jakie powinniśmy mieć dokumenty ze sobą :) Często sami nie orientujemy się co będzie nam na danej wizycie potrzebne
  A szkoda marnować czasu swojego jak i adwokata.
  W poważnych sprawach warto jest również skorzystać z pomocy kogoś z dużym doświadczeniem.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam pierwszą wizytę z adwokatem za kilka dni i teraz czuję się o wiele pewniej, dzięki takim wskazówkom.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten wpis jest bardzo interesujący

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za wasze komentarze :) Staram się zawsze na każdy odpowiedzieć :)