środa, 4 listopada 2020

Czy warto kupić ekspres do kawy?

 Witajcie :)

Ekspres do kawy długo był postrzegany jako pewien luksus, lecz stopniowo staje się standardem w domach Polaków. Jego posiadanie nie tylko pozwala codziennie parzyć kawę rodem z eleganckiej kawiarni, ale przeważnie jest urządzeniem, które kształtuje pasje oraz zamiłowanie do kawy. Jeżeli zastanawiasz się nad kupnem ekspresu do domu, lecz nie masz gwarancji, jaki będzie dla Ciebie odpowiedni, to z chęcią pomożemy Ci w wyborze.

Różne rodzaje ekspresów do kawy.

Po pierwsze musisz wiedzieć, że ekspresy do kawy mogą się od siebie zasadniczo różnić. Jeden może nie wymagać od Ciebie zbyt wiele wysiłku, a inny będzie w znacznej części od Ciebie zależny. Jest wiele rodzajów ekspresów do kawy, a każdy posiada swoich miłośników oraz przeciwników. To, jakie urządzenie wybierzesz, zależy najczęściej od tego, czego oczekujesz od ekspresu do kawy. Dziś zilustruję Ci je w szczegółach i przedstawię ich słabości oraz korzyści.

Automatyczny ekspres do kawy.

Ekspresy automatyczne są dedykowane dla osób, które lubią przede wszystkim wygodę i łatwość przygotowania kawy. Wiele z nich po naciśnięciu jednego przycisku jest w stanie zaparzyć nam kawę, jaką tylko chcemy. Zabiera im to kilkadziesiąt sekund, natomiast Ty prócz podstawienia filiżanki, w tym momencie nie robisz nic. Zazwyczaj automatyczne ekspresy mają wbudowany młynek. Umożliwia Ci to zmielić ziarna tuż przed zaparzeniem. Tylko wtedy kawa smakuje wyjątkowo. 

Jeżeli chodzi o rodzaje napojów, które możesz sporządzić w ekspresie automatycznym, to wybór jest szeroki. Od klasycznego włoskiego espresso, poprzez delikatne kawy mleczne nawet po gorącą czekoladę. Nie wszyscy natomiast piją kawy z mlekiem, a zachowanie systemu mlecznego w czystości wymaga Twojego zaangażowania. Na szczęście są ekspresy do kawy dedykowane tylko do wykonania kaw czarnych. Stanowi to znakomite rozwiązanie dla osób, którym nie zależy na obszernym menu.

Nie możemy pominąć tematu higieny ekspresu do kawy. Po kilku zaparzonych kawach sporo przewodów w urządzeniu naturalnie ulega zabrudzeniu. Twoim zadaniem jest zachowanie urządzenia w czystości, co pozwala przedłużyć jego żywotność i nie wpłynie na pogorszenie smaku kawy. Coraz więcej ekspresów automatycznych potrafi płukać swój układ samodzielnie. Dzieje się to głównie podczas włączania i wyłączania urządzenia.

Na smak kawy wpływa także woda, której używasz do zaparzenia. Stanowi ona 98% finalnego naparu, dlatego musi być ona jak najczystsza. Wyjątkową korzyścią ekspresów automatycznych jest to, że większość z nich posiada zbiornik na wodę z możliwością zamontowania filtra, który dba o prawidłową jakość Twojej wody. 

Ekspresy automatyczne cechuje duża powtarzalność w tym, co przygotowują. To nie od Ciebie zależy, jaka będzie jakość gotowej kawy, a jedynie od maszyny. Mimo tego, ekspresy automatyczne dzisiaj są najpopularniejszym wyborem, jeśli chodzi o urządzenia do domu. Gwarantują dużą wygodę i pozwalają zaoszczędzić sporo wartościowego czasu.

Kolbowy ekspres do kawy.

Ekspres kolbowy wymaga już od Ciebie wyższego zaangażowania we wszystkie procesy parzenia kawy. Dla osób, które zamierzają przede wszystkim szybko przygotować kawy mleczne, jest to kłopotem. Natomiast urządzenia te są stworzone dla ludzi, którzy z parzenia kawy chcą czerpać wspaniałą rozrywkę i nie myślą schematycznie. Jakość kawy będzie zależeć głównie od tego, jak sobie poradzą z parzeniem. Wiele operacji musisz wykonać ręcznie, dlatego przyjemność z dobrej kawy będzie jeszcze większa. 

Nabywając ekspres kolbowy możesz spotkać się z wielkimi różnicami cenowymi. Znajdziesz urządzenia za kilkaset złotych, ale również za kilka tysięcy złotych. Taka dysproporcja zależy od jakości i żywotności urządzenia oraz użytych w nim technologii. Nie jest tajemnicą fakt, że ekspres za 300 zł nigdy nie zrobi tak dobrej kawy, jak ten za np. 3000 zł. 

Decydując się na ekspres kolbowy musisz zwrócić na kilka ważnych aspektów. Jednym z nich jest użyty system grzewczy. Często stosowany jest bojler, który rozgrzewa większą dawkę wody, jednak robi to w dość długim czasie. W nowocześniejszych urządzeniach wykorzystuje się system termoblok, który działa na zasadzie podgrzewacza opływowego. Gwarantuje on szybsze podgrzanie wody oraz jest bardziej energooszczędny niż bojler.

Jeśli jesteś miłośnikiem cappuccino lub cafe latte, to musisz korzystać z usług dyszy spieniającej mleko. Zwróć uwagę na to, czy dysza odpowiada Twoim preferencjom. Nie ma tutaj zasady, bo idealna jest ta, która jest dla Ciebie wygodna, jednak nie wszystkie są identyczne. Pomimo tego, że parząc kawę w ekspresie kolbowym musisz się trochę wysilić, to powinien on być maksymalnie wygodny. Decydując się na ekspres kolbowy, to Ty stajesz się baristą w swoim domu.


Wybierając odpowiedni ekspres do kawy, musisz zdać sobie sprawę z tego, czego tak naprawdę od niego oczekujesz. Jeżeli chcesz przygotować bardzo powtarzalną kawę łatwo i w błyskawicznym tempie, to świetny będzie ekspres automatyczny. Jednak gdy parzenie kawy sprawia Ci wiele przyjemności i to Ty chcesz decydować o jej smaku, to bezwzględnie zwróć uwagę na kolbowe ekspresy do domu.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą konesso.pl.

Ciekawa jestem jaki ekspres byście wybrali dla siebie, do swojego domu, automatyczny czy kolbowy  ?

Pięknie dziękuję za wszystkie komentarze i waszą obecność na blogu:)

   Pozdrawiam serdecznie wszystkich odwiedzających mój blog :)

 Z radością witam nowych czytelników :)

Udanej drugiej połowy tygodnia :)


14 komentarzy:

 1. Warto, uwielbiam zapach i smak takiej kawy

  OdpowiedzUsuń
 2. Kawy nie pijam, ale pracuję w gastronomii, więc ten temat jest mi znany. Myślę, że ekspres kolbowy jest nieco gorszy, bo wymaga więcej uwagi i ciężej zrobić idealną kawę :)
  Carrrolina Blog-klik

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobry express to podstawa :) U mnie to jeden z podstawowych urządzeń.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja nie mam z tym problemu ponieważ wcale kawy nie piję. A Pieronek jakimś wielkim smakoszem nie jest i pije tylko rozpuszczalną :).

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak najbardziej warto! Ja uwielbiam kawę i nie wyobrażam sobie rozpocząć dnia bez kubka kawy. My mamy ekspres od niemal roku i codziennie z niego z mężem korzystamy. To też dobry pomysł na prezent. Ja swój też dostałam dla święta. Jeśli jesteście miłośnikami kawy jak my to na pewno warto zaopatrzyć się w ekspres :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Kawy nie piję więc temat jest mi zupełnie obcy ale wiem że wielu pomoże w wyborze odpowiedniego ekspresu. Pozdrawiam :-).

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja uważam, że warto. Ale nawet jak nie zdecydujecie się na ekspres, to warto kupować dobrej jakości kawę np w sklepie https://palarniaproper.pl i przygotowywać ją w kawiarce.

  OdpowiedzUsuń
 9. Kawa z ekspresu z pewnością prawdziwym koneserom kawy będzie smakować. Kawa powinna nam towarzyszyć nie tylko w domu o poranku, ale również w pracy, aby pobudzić nas do działania. Dlatego wiele firm korzysta z ofert dla biznesu, dzięki czemu ich pracownicy mogą cieszyć się smakiem pysznej kawy.

  OdpowiedzUsuń
 10. Zdecydowanie warto! Ja uwielbiam kawę z ekspresu

  OdpowiedzUsuń
 11. Niesamowicie wartościowy wpis. Super

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za wasze komentarze :) Staram się zawsze na każdy odpowiedzieć :)