piątek, 22 stycznia 2021

Jaki projekt domu wybrać dla siebie?

 Witajcie :)

Własny dom to marzenie wielu z nas. To jedna z najważniejszych decyzji, ale i też najważniejsza inwestycja w naszym życiu. Podjęcie decyzji o budowie własnego domu i zrealizowanie takiego projektu może trwać nawet kilka lat. 
Gdy już jesteśmy wewnętrznie gotowi do zmian w naszym życiu i przygotowani finansowo, możemy rozpocząć realizacje swojego marzenia o własnym domu.
Naszą inwestycję warto zacząć od wyboru odpowiedniego projektu domu.  

Projekty domów, czyli jaki styl i typ domu pasuje do nas najlepiej.

Gotowych projektów domów jest wiele, są zróżnicowane, dopasowane do różnych potrzeb i oczekiwań przyszłego właściciela domu. Są dostępne projekty domów nowoczesnych w stylu modern i skandynawskim. Są domy klasyczne, tradycyjne, a nawet inspirowane dworkami. Duży dom może być w stylu amerykańskiej rezydencji. Mały najlepiej wybrać tradycyjny. Są też domy drewniane inspirowane stylem góralskim. Dom drewniany również może mieć nowoczesny wygląd, posiadać przeszklony salon i być w stylu skandynawskim. 
Najważniejszy wybór to typ domu, czy ma być parterowy, z poddaszem, piętrowy, a może bliźniak.
Musimy się też zastanowić ile chcemy pomieszczeń, ile pokoi, ile łazienek, czy potrzebujemy dodatkowego pomieszczenia na domowe biuro, pracownię. Ważne są pomieszczenia przeznaczone na sypialnie, aby każdy z domowników miał swoją prywatną strefę komfortu. Istotny jest podział na strefę dzienną i nocną. Strefa dzienna to wejście do domu, hol, salon i kuchnia. Prywatną strefę nocną tworzą sypialnie, garderoba i łazienka.   

Projekty domów: parterowych, z poddaszem, piętrowych i bliźniak.

W zależności od naszych potrzeb, przyszłych planów możemy wybrać dom parterowy, z poddaszem, piętrowy, a nawet bliźniak.
Projekty domów parterowych, czyli jednopoziomowych mają wiele zalet. Dom parterowy jest prosty, wygodny, funkcjonalny i tani w budowie. Można go łatwo wkomponować w projekt ogrodu. Jest doskonałym wyborem dla osób starszych, młodego małżeństwa, niedużej rodziny. Potrzebuje jednak większej działki niż dom piętrowy. 
Dużą popularnością cieszą się projekty domów z poddaszem. To obecnie najczęściej wybierany typ domu. Jego koszt jest zbliżony do domu parterowego. Dom z poddaszem pozwala na łatwiejsze oddzielenie strefy dziennej od strefy nocnej. Potrzebuje też mniejszej działki niż dom parterowy. Na poddaszu można urządzić dodatkowe pomieszczenia na biuro, czy pracownię. Dom z poddaszem daje więcej prywatności niż dom parterowy.
Projekty domów piętrowych posiadają najczęściej dwie pełne kondygnację, czyli parter i piętro. Dom piętrowy jest uniwersalny, pasuje do każdej działki, daje dużo możliwości aranżacyjnych. Ma wyraźnie oddzieloną strefę dzienną od nocnej. Powierzchnia zabudowy domu piętrowego jest nieduża w stosunku do powierzchni użytkowej. Jest domem na lata, dla dużej rodziny.
Ciekawą propozycją jest dom bliźniak. Projekty domów o zabudowie bliźniaczej są dedykowane dla rodzin wielopokoleniowych. Starsi rodzice i dorosłe dzieci mogą wybrać dom bliźniak, kiedy chcą mieszkać blisko siebie i mieć zachowaną prywatność. Bliźniak to dwa domy, o lustrzanym odbiciu. Oba segmenty wyglądają tak samo i mają taki sam układ pomieszczeń. Dom bliźniak potrzebuje mniejszej działki niż dwa domy wolnostojące. Jego koszt jest też mniejszy, gdyż ma wspólną ścianę i dach, często też wspólne ogrzewanie.   
Różnorodne, ciekawe, dostosowane do naszych potrzeb projekty domów są dostępne między innymi na stronie https://pracownia-projekty.dom.pl/.

Dom z poddaszem, najczęściej wybierany typ domu.
Projekty domów są różne. Wybierając projekt domu musimy się kierować tym, aby układ pomieszczeń był funkcjonalny i dla nas jak najbardziej komfortowy. Warto kierować się sprawdzonymi rozwiązaniami, stosowanymi w wielu projektach. Ważny jest podział na strefę dzienną i nocną, funkcjonalna kuchnia, najlepiej blisko salonu i holu, dobra komunikacja między pomieszczeniami, odpowiednia liczba łazienek, pomieszczenie gospodarcze jak spiżarnia. Wnętrza muszą też być ustawne, aby można je było łatwo urządzić, aby pasowały do standardowych mebli. Możemy pomyśleć również o dodatkowym pomieszczeniu, które przeznaczymy na domowe biuro lub pokój gościnny. 

Mnie się marzy domek z poddaszem. Ciekawa jestem jaki wasz jest wymarzony projekt domu ?   Pięknie dziękuję za wszystkie komentarze i waszą obecność na blogu:)

   Pozdrawiam serdecznie wszystkich odwiedzających mój blog :)

 Z radością witam nowych czytelników :)

Trzymajcie się zdrowo i ciepło :)10 komentarzy:

 1. Dobry artykuł i ciekawa dawka informacji. Budowa domu to poważna inwestycja a wybór odpowiedniego projektu może w przyszłości obniżyć koszty eksplatacji domu oraz zwiększyć jego atrakcyjność podczas ewentualnej sprzedaży.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja już budować nie będę, ale gdybym budowała to w stylu dworku, a wszelkie budynki gospodarcze oddzielnie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Oj chciałabym, by kiedyś mnie dotyczył ten temat :D Na razie jednak o tym nie myslę

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja raz bym chciała mieć dom, a raz nie :).

  Ale dwie rzeczy wiem na pewno byłby parterowy i musiałby mieć duży ogród :).

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetna sprawa. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Budowa domu teraz wygląda całkiem w inny sposób. Projekty również i wszystko, co w domu się znajduje. Kiedyś wszystko opierało się na prostych maszynach i pracy człowieka, a aktualnie wiele elementów wykonują już maszyny, sterowniki i wszystko jest bardzo zautomatyzowane. Dla jednych to dobra informacja, a dla drugich niekoniecznie. Jednak moim zdaniem trzeba iść zgodnie z techniką, korzystać z niej, jeśli tylko jest możliwość i trzeba wybierać najlepsze rozwiązania. Sprawdzajcie to, co oferuje Automatyka-sklep

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo pomocne informacje. Podczas budowy domu warto pomyśleć również o wynajmie kontenera na gruz, aby utrzymać porządek.

  OdpowiedzUsuń
 8. Super artykuł. Duża dawka przydatnych informacji. Ja zastanawiam się nad nowoczesnym domem modułowym. Domy modułowe są konstrukcjami tworzonymi przez połączenie gotowych elementów wykonanych w fabryce. Kilka albo kilkanaście dużych elementów zostaje precyzyjnie złożonych na placu budowy. Jest to szybka budowa dla osób niecierpliwych.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za wasze komentarze :) Staram się zawsze na każdy odpowiedzieć :)