sobota, 27 listopada 2021

Kalendarz adwentowy - tradycje i inspiracje

 Witajcie :)

Koniec listopada to dobry moment, aby wybrać lub zrobić samemu kalendarz adwentowy. Będzie on w miły, często słodki sposób odliczał nam czas do Bożego Narodzenia.

Historia powstania kalendarza adwentowego sięga roku 1904, wtedy to Niemiec, Gerhard Lang stworzył pierwszy kalendarz adwentowy z ukrytymi w okienkach słodyczami. W Niemczech kalendarz bardzo się spodobał, od 1908 roku zyskał na dużej popularności. W Polsce pojawił się dopiero w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Mimo, że kalendarz wywodził się z tradycji protestanckich, to i tak potrafił w piękny sposób łączyć się z tradycją katolicką, z oczekiwaniem na przyjście na świat Dzieciątka Jezus. W trudnych dla Polski latach wojennych, komunistycznych zapomniano na pewien czas o kalendarzu adwentowym. Dopiero w latach 90 w Polsce wróciła moda na kalendarze adwentowe ze słodyczami. Po II wojnie światowej kalendarz adwentowy z Niemiec zyskał popularność na całym świecie, począwszy od Stanów Zjednoczonych. Każdy kraj europejski dostosował kalendarz adwentowy do swoich tradycji, kultury. W Wielkiej Brytanii kalendarze adwentowe najczęściej mają ukryte różne rodzaje herbat, we Francji są to próbki perfum, kosmetyki. W Szwajcarii, Belgii jest to czekolada. W Szwecji największą popularnością cieszą się kalendarze zrobione samodzielnie. 

Obecnie kalendarze adwentowe są różnorodne, począwszy od klasycznych, bogato zdobionych po proste, naturalne, zrobione samodzielnie. Moda na styl skandynawski, eko trendy spowodowały, że coraz częściej wykonujemy kalendarze samemu, z rzeczy, które często znajdziemy w domu. Do kalendarza najczęściej używamy szary papier, tekturę, jutowe sznurki, kolorowe tasiemki. Mogą to być również różnego rodzaju tkaninowe woreczki. Przydadzą się także przybory plastyczne jak kolorowy papier, papier do pakowania prezentów. 
Tradycyjny kalendarz adwentowy ma postać ozdobnej kamieniczki, najlepiej w świątecznym klimacie, w poszczególnych oknach są ukryte słodkości. Najczęściej kamieniczka jest wykonana z drewna, tworzywa sztucznego, albo papieru. Bogato wykonane domki mogą być dodatkowo podświetlane. Mając troszkę zdolności plastycznych i chwilę czasu można samemu wykonać podobny domek z tektury i papieru. 
Od pewnego czasu popularnością cieszą się proste, drewniane kalendarze np. w postaci adwentowej miarki. 

Tradycyjne, efektowne, bogato zdobione kalendarze adwentowe.Wyjątkowe kalendarze papierowe. 

W naturalnym, skandynawskim stylu.


Kalendarze adwentowe, do wykonania samemu. 


Zdjęcia pochodzą ze strony 1-4 lights4fun.co.uk, 5-11 gingerray.co.uk.

Każdy kalendarz adwentowy jest inny i wyjątkowy. Możemy go zakupić w sklepie np. z ulubionymi herbatami i słodyczami, albo wykonać samemu. Taki kalendarz to też świetny pomysł na prezent. Zamiast kalendarza adwentowego możemy zdecydować się na same świece adwentowe, ale kalendarz ma swój urok i jest świetną zabawą dla dzieci i dorosłych.
 
Ciekawa jestem, czy w waszych domach zagoszczą kalendarze adwentowe, czy może tylko same świece? 


Serdecznie dziękuję za wszystkie komentarze i waszą obecność na blogu:)

   Pozdrawiam wszystkich odwiedzających mój blog :)

 Z radością witam nowych czytelników :)

Trzymajcie się zdrowo i ciepło :)


11 komentarzy:

 1. Teraz jest tai piękny wybór ahh ^^

  OdpowiedzUsuń
 2. Co roku kupuję kalendarze adwentowe. To wspaniały spsób na odliczanie dni do Świąt.

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetne są te szufladkowe kalendarze, sama kupiłam w tym roku taki.
  Pozdrawiam serdecznie Aniu

  OdpowiedzUsuń
 4. Kiedyś robiłam taki kalendarz z torebkami z niespodzianką na każdy dzień. Teraz dzieci wyrosły i kupuję tyko taki z czekoladkami :-).

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawe produkty muszę je przetestować na sobie i zobaczymy, ale dobrze że pokazujesz jak Ci się sprawdziły.

  OdpowiedzUsuń
 6. A powiedzcie mi planując przeprowadzkę korzystaliście kiedykolwiek z pomocy profesjonalnej firmy przeprowadzkowej? Ja własnie mam dylemat czy zgłosić się do https://transportplus.pl/cennik/ czy może prze prowadzic się na własną rękę. Nie wiem tylko jak przewiozę niektóre meble...

  OdpowiedzUsuń
 7. Miałam rok temu taki zdrapkowy kalendarz adwentowy, gdzie każdego dnia zdrapywało się jedną. Bardzo ciekawa zabawa z tym była. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za wasze komentarze :) Staram się zawsze na każdy odpowiedzieć :)