wtorek, 24 stycznia 2023

Wynajem nieruchomości - czy warto zatrudnić pośrednika?

 Witajcie :)

Wielu z nas miało lub będzie mieć w przyszłości potrzebę wynajęcia mieszkania. Najczęściej poszukują mieszkania studenci, absolwenci szkół wyższych i młodzi ludzie rozpoczynający dorosłe życie z dala od rodziców, młode małżeństwa po ślubie, rodziny przeprowadzające się do innego miasta, osoby szukające "szczęścia" w dużym mieście. Poszukiwanie mieszania do wynajęcia nie jest błahostką, którą możemy załatwić w jeden, czy kilka dni. To duży wysiłek dla najemcy i właściciela mieszkania.

Najemca, osoba poszukująca domu lub mieszkania musi przeglądać setki ogłoszeń z ofertami wynajmu, odbyć wiele rozmów telefonicznych, obejrzeć wiele lokali. Właściciel ma jeszcze większy "orzech do zgryzienia" musi przedstawić jak najlepiej swoją ofertę i ma często problem z wyborem najemcy, któremu powierzy swój dom. Dlatego warto skorzystać z pomocy agenta nieruchomości, wynająć mieszkanie lub dom przez pośrednika.

Korzyści dla właściciela nieruchomości ze współpracy z pośrednikiem

   Oszczędność czasu dla właściciela. Dyspozycyjność i elastyczność pośrednika. Wynajęcie mieszkania lub domu wymaga czasu. Gdy pracujemy nie jesteśmy w stanie w ciągu dnia odbierać wszystkich telefonów od potencjalnych najemców. A co najważniejsze nie mamy czasu na prezentacje mieszkania w ciągu dnia na tygodniu, z weekendami też bywa różnie. Tym wszystkim może zająć się pośrednik, który za nas pokaże mieszkanie i odpowie na wszystkie pytania.

Doradztwo, prezentacja. Pośrednik zna się na swojej pracy. Przygotuje opis mieszkania, zrobi profesjonalną sesję zdjęciową, całość umieści w serwisach ogłoszeniowych. Profesjonalna sesja zdjęciowa ukarze zalety mieszkania. Ważny jest tzw. spacer 360, który pokaże rozkład pomieszczeń, co ułatwi wizualizacje nieruchomości najemcy. Pośrednik doradzi jak dodać energii wnętrzom, jak je odświeżyć, by dobrze się prezentowały, zwłaszcza gdy są w nich stare, podniszczone meble lub ściany do remontu.  Warto wynieś zniszczone meble, naprawić widoczne usterki, pochować wystające kable, wymienić spalone żarówki, dodać kilka dekoracyjnych detali jak rośliny, tekstylia - poduszki, narzuty. Niekiedy trzeba pomalować brudne ściany. Dom musi być też posprzątany podczas prezentacji, na co nie zawsze zwracamy uwagę.  

Reklama. Sami nie jesteśmy w stanie skutecznie rozreklamować naszej oferty. Pośrednik umieszcza ofertę we wszystkich portalach ogłoszeniowych, korzysta z mediów społecznościowych. Posługuje się banerami, naklejkami, ulotkami reklamowymi.

Bezpieczeństwo. Nie musimy się martwić o umowę najmu. Umowa sporządzona za pośrednictwem agencji nie zawiera błędów i jest nadzorowana przez kancelarię prawną. Bezpieczeństwo to też sprawdzenie przez pośrednika, czy najemca nie jest w rejestrze dłużników.

Umiejętności sprzedażowe. Nie każdy z nas potrafi dobrze zaprezentować swoje mieszkanie. Często w rozmowie telefonicznej nie potrafimy zachwalić naszej oferty. Pośrednik wie jak rozmawiać z najemcą. Zna rynek nieruchomości i przyzwyczajenia najemców. Pomoże pozbyć się nam uprzedzeń, co do najemcy ze zwierzętami, czy obcokrajowców.

 Mieszkania i domy na wynajem we Wrocławiu możemy znaleźć za pośrednictwem Biura Nieruchomości AG Anna Grabowska. W każdym nawet średniej wielkości mieście możemy znaleźć usługi pośrednika nieruchomości.

Wynajem domu lub mieszkania nie jest prostą sprawą, wymaga czasu i zaangażowania.

Warto zatrudnić pośrednika, agenta nieruchomości, który nam pomoże.

Mieszkanie musi być odpowiednio przygotowane do prezentacji podczas spotkania z najemcą.

Liczą się dekoracyjne detale.


W sypialni i pokoju dziecka musi panować porządek.Najemca również może skorzystać z pomocy pośrednika nieruchomości. Jego pomoc jest korzystna, gdy szukamy mieszkania lub domu w obcym mieście, do którego dopiero co przyjechaliśmy. Pośrednik pomoże nam również wynegocjować korzystny dla nas czynsz, opłatę za wynajem. Gwarantuje nam bezpieczeństwo, biura nieruchomości mają w swoich ofertach sprawdzone domy i mieszkania. Dopilnuje wszystkich formalności łącznie z umową najmu.

Ciekawa jestem czy macie doświadczenie z wynajmowaniem mieszkania, czy korzystaliście z usług pośrednika nieruchomości ?


Serdecznie dziękuję za wszystkie komentarze i waszą obecność na blogu:)

   Pozdrawiam wszystkich odwiedzających mój blog :)

 Z radością witam nowych czytelników :)

Trzymajcie się zdrowo i ciepło :)


12 komentarzy:

 1. Witaj Aniu!
  W odpowiedzi na Twoje zapytanie, podzielę się swoim doświadczeniem w poruszanym przez Ciebie temacie.
  We wrześniu finalizowałam sprawę wynajmu kawalerki dla syna - studenta w Rzeszowie. Najistotniejsza - w dokonaniu wyboru - była lokalizacja, blisko uczelni. To ten fakt przesądził, że zdecydowaliśmy się na to konkretne mieszkanie. Uważam, że koszty, jakie należało zapłacić pośrednikowi (1500 zł.) sprawiły, że ta oferta dość długo nie schodziła z ogłoszeń. W przeciwnym razie szybciutko zniknęłaby z rynku, bo miesięczna cena najmu wraz z czynszem jak na Rzeszów była bardzo atrakcyjna. W tym przypadku chodziło jednak o to, że właściciele mieszkają ok. 60 km od Rzeszowa i dlatego skorzystali z pomocy pośrednika, a koszty poniosłam ja jako najemca. Nie wspomniałaś Aniu o kaucji, którą każdy najemca musi zapłacić podczas podpisywania umowy (co najmniej w wysokości miesięcznych kosztów najmu, tj. odstępne + czynsz), a to już robi się pokaźna kwota. W zapisach umowy Pani pośrednik w żaden sposób nie zadbała o interesy wynajmujących. Podpisałam zwykłą umowę najmu, jakich w internecie można znaleźć setki, a uważam, że powinna zaproponować Właścicielom umowę najmu okazjonalnego, która w największym stopniu chroni ich interesy.
  Wybacz Aniu, że rozpisałam się tak obszernie, ale temat jest mi bardzo bliski i musiałam się w niego mocno wgłębić, również przez wzgląd na to, że od marca będę wynajmowała swoje dwupokojowe mieszkanie (w mieście, w którym mieszkam) i na pewno nie skorzystam z usług pośrednika, ale wyłącznie z usług notariusza, u którego Najemca złoży oświadczenia niezbędne do podpisania umowy najmu okazjonalnego.
  Pozdrawiam serdecznie!
  Anita

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo przydatna wiedza, dla kogoś kto robi to 1 raz. Dzięki Aniu :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wynajem to trudna sprawa i dla właścicieli i dla potrzebujących nowego lokum. Znam ludzi którzy wynajmowali mieszkanie i lokatorzy okazali się brudasami i wandalami. Tak to ich zraziło że teraz mieszkanie stoi puste. Zapewne nie mieli dobrej umowy i nie potrafili wyegzekwować kosztów za zniszczone rzeczy.Pozdrawiam :-).

  OdpowiedzUsuń
 4. Mieszkanie na wynajem dla rodziny z dziećmi - co powinno w nim być według Was?
  Czy telewizor w sypialni jest konieczny?
  Prysznic z płytkim czy głębokim brodzikiem?
  Jakie rozwiązania byłyby przydatne? Jakie wyposażenie? Czy takie rzeczy jak żelazko, odkurzacz, garnki, sztućce powinny być czy wolicie mieć swoje?
  Czy sofa w salonie musi być rozkładana?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Meble i duże sprzęty powinny być w mieszkaniu, a wszystkie elementy typu sztućce, garnki, to zwykle wynajmujący wolą mieć swoje.

   Usuń
 5. Informacje tutaj zawarte są bardzo cenne.

  OdpowiedzUsuń
 6. Moim zdaniem jak najbardziej warto

  OdpowiedzUsuń
 7. Zachwycającą jest ta aranżacja.

  OdpowiedzUsuń
 8. W wielu przypadkach wydaje mi się żewarto.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za wasze komentarze :) Staram się zawsze na każdy odpowiedzieć :)