sobota, 16 września 2023

Zalety przydomowej oczyszczalni ścieków

 Witajcie :)

Nadal pozostajemy w tematyce ekologii, ochrony środowiska. Ta tematyka jest mi bliska, ze względu na wykształcenie i sposób życia. Chcę wam o niej trochę więcej napisać na blogu. Dzisiejszy wpis będzie dotyczył ochrony wód, całego środowiska, naszego zdrowia przed szkodliwym działaniem ścieków. Chcę wam przybliżyć temat przydomowej oczyszczalni ścieków.  

Na pewno nie raz słyszeliście o przydomowej oczyszczalni ścieków. A może ktoś z was już taką u siebie ma. 

Nie będę wam dokładnie pisać na czym polega działanie przydomowej oczyszczalni ścieków. W skrócie polega ono na dwuetapowym oczyszczeniu ścieków bytowo-gospodarczych, czyli ścieków produkowanych w naszym domu. Pierwszy etap to wstępne oczyszczenie mechaniczno-biologiczne przy udziale bakterii beztlenowych, zazwyczaj w osadniku gnilnym, a drugi etap to już oczyszczenie biologiczne. Oczyszczone ścieki trafiają do gruntu, jeziora, stawu. 

Przydomowa oczyszczalnia ścieków ma wiele zalet. Jest to ekologiczna i bezpieczna oczyszczalnia, chroniąca środowisko naturalne. Nie niesie ze sobą zagrożenia dla gruntów, wód gruntowych. Jest ekonomiczna, koszty eksploatacji przydomowej oczyszczalni są znacznie niższe niż opłaty za kanalizację, czy tradycyjne szambo. Daje nam niezależność od miejskiej kanalizacji. W razie awarii miejskiej kanalizacji, nie jesteśmy narażeni na nieprzyjemności. Nie wydziela żadnych zapachów, jest bezpieczna dla naszego zdrowia, łatwa w obsłudze. Wywóz osadów gromadzących się na dnie oczyszczalni odbywa się tylko raz w roku. Dla porównania wywóz tradycyjnego szamba odbywa się co dwa tygodnie. Wszystkie procesy oczyszczania zachodzą w jednym zbiorniku, nie wymaga dużo miejsca, czy specjalnego gruntu. Oczyszczalnia nie potrzebuje czasochłonnych i trudnych zabiegów konserwacyjnych, wystarczą tylko specjalne bakterie i enzymy.    

Przy wyborze przydomowej oczyszczalni ścieków istotny jest rozmiar gospodarstwa domowego i ilość osób korzystających z wody. Najbardziej opłaca się mieć przydomową oczyszczalnie w średnim i dużym gospodarstwie domowym. Przy małym gospodarstwie warto, aby przydomowa oczyszczalnia ścieków obsługiwała jeszcze sąsiedni dom.

Specjalistami w zakresie oczyszczania ścieków jest firma PROX, którą znajdziemy na stronie https://prox.info.pl/. Z ich pomocą możemy wybrać projekt przydomowej oczyszczalni pasujący idealnie pod nasze gospodarstwo domowe. 

Przydomowa oczyszczalnia ścieków daje nam wiele korzyści. Jest idealnym rozwiązaniem dla terenów wiejskich, agroturystyki.


Przydomowa oczyszczalnia ścieków to inwestycja, która szybko się zwraca dzięki niższym kosztom eksploatacji w porównaniu z tradycyjnym szambem.


Coraz większą uwagę zwracamy na ochronę środowiska, mamy też większą świadomość zagrożeń, które niszczą naszą Ziemię. W trosce o środowisko staramy się żyć bardziej ekologicznie, w zgodzie z naturą. Gdy mieszkamy w domu prywatnym i mamy dużą rodzinę to warto zdecydować się na przydomową oczyszczalnię ścieków. 

Ciekawa jestem co wy Moi Drodzy myślicie o przydomowej oczyszczalni ścieków ? 


Serdecznie dziękuję za wszystkie komentarze i waszą obecność na blogu:)

   Pozdrawiam wszystkich odwiedzających mój blog :)

 Z radością witam nowych czytelników :)

Słoneczka i uśmiechu na co dzień  :)


7 komentarzy:

 1. Cześć,
  Oczyszczalnia przydomowa biologiczna/ekologiczna.
  Jakie firmy polecacie dla rodziny 4 os? Zakładam że 2000/2500l wystarczy?
  Będę wdzięczny za opinie od użytkowników.

  OdpowiedzUsuń
 2. Twój wpis o przydomowych oczyszczalniach ścieków jest niezwykle pouczający i ważny z ekologicznego punktu widzenia. 🌿🏡 To świetnie, że podzieliliście się tym tematem na swoim blogu, bo świadomość ochrony środowiska i zdrowia publicznego jest niezmiernie istotna.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dbając o środowisko i naszą planetę, staram się wprowadzać coraz więcej ekologicznych rozwiązań do mojego domu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ze swojej strony mogę Wam polecić https://gigaom.pl/ , gdzie znajdziecie ofertę sklepu z elementami do automatyki przemysłowej. Uważam, że jest bardzo rozbudowana, więc każdy zainteresowany znajdzie coś dla siebie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Super pomysł. Słyszałam o takich innowacjach nawet do małych domków!

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za wasze komentarze :) Staram się zawsze na każdy odpowiedzieć :)