Witajcie :)
Dzisiaj chciałam poruszyć temat z zakresu porady, porady życiowe. Wypadki przy pracy zdarzają się najczęściej w zakładach produkcyjnych, magazynach. Praca biurowa uważana jest za najbardziej bezpieczną. W rzeczywistości jest inaczej. Według danych GUS-u największej liczbie wypadków w pracy ulegają pracownicy zakładów produkcyjnych, a na drugim miejscu są pracownicy biurowi. Jest to zaskakujący wynik, bo co takiego może nam się przytrafić w pracy za biurka.
Według przepisów BHP wypadek przy pracy jest nagłym zdarzeniem, wywołanym przyczyną zewnętrzną, następującą w związku z pracą i prowadzi do urazu lub śmierci. Może wystąpić podczas wykonywania przez pracownika - zwykłych poleceń przełożonego, czynności na rzecz pracodawcy nawet bez jego polecenia, w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy.
Wypadki podczas pracy w biurze
Przyczynami wypadków w biurze są najczęściej potknięcia, upadki, poślizgnięcia. Prowadzą one do zwichnięć, złamań, poważnych urazów, ubytków na zdrowiu, a nawet do niepełnosprawności.
Do takich sytuacji często dochodzi w korytarzach biurowych, gdzie są nierówności w posadzce, śliska podłoga, czy sfałdowana, stara wykładzina. Śliska podłoga często występuje w holu biurowca. Wypadkom sprzyja okres zimowy, mokre podłogi od topniejącego śniegu grożą upadkom. Problem stanowią oblodzone schody prowadzące do budynku biurowca. Schody w biurowcu też przyczyniają się do wypadków, gdy pracownik spiesząc się niesie ze sobą stertę teczek, segregatorów, dokumentów. Do wypadków dochodzi w pomieszczeniach socjalnych, higieniczno-sanitarnych. Rozlana kawa, mokra podłoga w łazience, chwila nieuwagi i może dojść do groźnego w skutkach upadku. Brak drabiny biurowej powoduje, że pracownik używa fotela biurowego, aby wspiąć się po dokumenty z góry szafy biurowej. Taka sytuacja może doprowadzić do groźnego wypadku. Stare i psujące się urządzenia biurowe jak kserokopiarki też są niebezpieczne.
Każdy uszczerbek na zdrowiu zasługuje na odszkodowanie
Od wypadku w pracy warto starać się o odszkodowanie. Pracownik, który uległ wypadkowi w pracy powinien ubiegać się o odszkodowanie z ZUS i zadośćuczynienie za poniesione krzywdy od pracodawcy, oraz zwrot kosztów leczenia. Pracodawca ma obowiązek sporządzenia dokumentacji powypadkowej. Są sytuacje, kiedy dochodzenie w przypadku roszczeń odszkodowawczych nie są łatwe, a pracodawca nie chce przyznać się do winy. Warto wtedy zgłosić się o pomoc do kancelarii prawnej specjalizującej się w odszkodowaniach jak AIF Kancelaria, którą możemy znaleźć na stronie www.tuodszkodowania.pl. Prawnicy tej kancelarii zajmą się całą sprawą i będą nas godnie reprezentować w sądzie. Pomogą w standardowej sprawie jaki i w trudniejszych przypadkach.
Gdy zaistnieje taka nieprzyjemna sytuacja w pracy trzeba zawsze ubiegać się o odszkodowanie, najlepiej za pomocą dobrego prawnika, który specjalizuje się w zakresie odszkodowań.
Ciężkie wypadki zdarzają się w zakładach produkcyjnych, magazynach, jednak nawet w pracy biurowej jesteśmy narażeni na nieszczęśliwy wypadek. Śliska podłoga, zrolowana wykładzina, psująca się kserokopiarka, źle dobrane meble, brak drabin i podestów, to tylko niektóre przyczyny wypadków w przestrzeni biurowej.
U mnie w biurze doszło do poważnego wypadku. Dobrze że poruszasz ten temat!
OdpowiedzUsuńPozdrawiam
Ważny i potrzebny temat.
OdpowiedzUsuńPatrząc na to co nam się może stać to warto tak czy siak jakieś ubezpieczenie sobie opłacić. Wbrew pozorom mimo dużej uwagi można bardzo łatwo przypadkowo sobie coś zrobić czego nigdy byśmy się nie spodziewali.
OdpowiedzUsuńSuper wpis
OdpowiedzUsuńSuper wpis
OdpowiedzUsuń