wtorek, 14 maja 2024

Nieszczęśliwy wypadek w pracy biurowej, a odszkodowanie

 Witajcie :)

Dzisiaj chciałam poruszyć temat z zakresu porady, porady życiowe. Wypadki przy pracy zdarzają się najczęściej w zakładach produkcyjnych, magazynach. Praca biurowa uważana jest za najbardziej bezpieczną. W rzeczywistości jest inaczej. Według danych GUS-u największej liczbie wypadków w pracy ulegają pracownicy zakładów produkcyjnych, a na drugim miejscu są pracownicy biurowi. Jest to zaskakujący wynik, bo co takiego może nam się przytrafić w pracy za biurka. 

Według przepisów BHP wypadek przy pracy jest nagłym zdarzeniem, wywołanym przyczyną zewnętrzną, następującą w związku z pracą i prowadzi do urazu lub śmierci. Może wystąpić podczas wykonywania przez pracownika zwykłych poleceń przełożonego, czynności na rzecz pracodawcy nawet bez jego polecenia, w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy.

Wypadki podczas pracy w biurze

Przyczynami wypadków w biurze są najczęściej potknięcia, upadki, poślizgnięcia. Prowadzą one do zwichnięć, złamań, poważnych urazów, ubytków na zdrowiu, a nawet do niepełnosprawności. 

Do takich sytuacji często dochodzi w korytarzach biurowych, gdzie są nierówności w posadzce, śliska podłoga, czy sfałdowana, stara wykładzina. Śliska podłoga często występuje w holu biurowca. Wypadkom sprzyja okres zimowy, mokre podłogi od topniejącego śniegu grożą upadkom. Problem stanowią oblodzone schody prowadzące do budynku biurowca. Schody w biurowcu też przyczyniają się do wypadków, gdy pracownik spiesząc się niesie ze sobą stertę teczek, segregatorów, dokumentów. Do wypadków dochodzi w pomieszczeniach socjalnych, higieniczno-sanitarnych. Rozlana kawa, mokra podłoga w łazience, chwila nieuwagi i może dojść do groźnego w skutkach upadku. Brak drabiny biurowej powoduje, że pracownik używa fotela biurowego, aby wspiąć się po dokumenty z góry szafy biurowej. Taka sytuacja może doprowadzić do groźnego wypadku. Stare i psujące się urządzenia biurowe jak kserokopiarki też są niebezpieczne.

 Każdy uszczerbek na zdrowiu zasługuje na odszkodowanie 

Od wypadku w pracy warto starać się o odszkodowanie. Pracownik, który uległ wypadkowi w pracy powinien ubiegać się o odszkodowanie z ZUS i zadośćuczynienie za poniesione krzywdy od pracodawcy, oraz zwrot kosztów leczenia. Pracodawca ma obowiązek sporządzenia dokumentacji powypadkowej. Są sytuacje, kiedy dochodzenie w przypadku roszczeń odszkodowawczych nie są łatwe, a pracodawca nie chce przyznać się do winy. Warto wtedy zgłosić się o pomoc do kancelarii prawnej specjalizującej się w odszkodowaniach jak AIF Kancelaria, którą możemy znaleźć na stronie www.tuodszkodowania.pl. Prawnicy tej kancelarii zajmą się całą sprawą i będą nas godnie reprezentować w sądzie. Pomogą w standardowej sprawie jaki i w trudniejszych przypadkach. 

Według ogólnej opinii praca w biurze należy do najbardziej bezpiecznej, jednak w rzeczywistości zdarzają się w niej wypadki, które powodują uszczerbek na zdrowiu.
Wypadki zdarzają się najczęściej w takich miejscach jak hol, korytarz biurowy, zwłaszcza gdy podłoga jest śliska, czy nierówna. Do wypadków również dochodzi na schodach biurowych, zwłaszcza gdy pracownik niesie przepastne segregatory. 


Wypadek w pracy biurowej prowadzi najczęściej do zwichnięć, złamań, poważnych urazów, a czasem nawet do nieodwracalnych uszczerbków na zdrowiu.


Gdy zaistnieje taka nieprzyjemna sytuacja w pracy trzeba zawsze ubiegać się o odszkodowanie, najlepiej za pomocą dobrego prawnika, który specjalizuje się w zakresie odszkodowań. 

Ciężkie wypadki zdarzają się w zakładach produkcyjnych, magazynach, jednak nawet w pracy biurowej jesteśmy narażeni na nieszczęśliwy wypadek. Śliska podłoga, zrolowana wykładzina, psująca się kserokopiarka, źle dobrane meble, brak drabin i podestów, to tylko niektóre przyczyny wypadków w przestrzeni biurowej. 
Ciekawa jestem czy u was w pracy często zdarzają się nieszczęśliwe wypadki ? 


  Serdecznie dziękuję za wszystkie komentarze i waszą obecność na blogu:)

   Pozdrawiam wszystkich odwiedzających mój blog :)

 Z radością witam nowych czytelników :)

Słoneczka i uśmiechu na co dzień  :) 


1 komentarz:

  1. U mnie w biurze doszło do poważnego wypadku. Dobrze że poruszasz ten temat!
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za wasze komentarze :) Staram się zawsze na każdy odpowiedzieć :)