wtorek, 3 października 2023

Ogrodzenie, najważniejszy element małej architektury ogrodowej na naszej posesji

 Witajcie :)

Urządzając dom, dbamy o aranżację każdego pomieszczenia. Dobieramy paletę kolorów, poprzez wybór mebli, oświetlenia, dodatków tworzymy styl jaki nam się podoba np. boho, czy japandi. Takie samo podejście powinnyśmy mieć do aranżacji przydomowej przestrzeni, ogrodu. 

Urządzają przydomową przestrzeń powinnyśmy zwrócić uwagę na obiekty małej architektury ogrodowej jak ogrodzenie, altanki, pergole, furtki, kwietniki, ławki. Gdy mamy dzieci to również warto pomyśleć o huśtawce, piaskownicy. Mała architektura ogrodowa to też śmietniki i kompostowniki. Obiekty małej architektury dodają charakteru przydomowej przestrzeni. Są funkcjonalne, wprowadzają ład i porządek. Dzięki takim obiektom możemy wydzielić praktyczne strefy np. strefę relaksu.

Najbardziej istotnym elementem małej architektury ogrodowej jest ogrodzenie. Ogrodzenie pełni kilka ważnych funkcji. Przede wszystkim wyznacza obszar posesji, informuje gdzie zaczyna się teren prywatny. Daje nam poczucie bezpieczeństwa. Solidne ogrodzenie zapewnia komfort psychiczny mieszkańcom posesji. Dzięki niemu nie boimy się, że do naszego domu wtargnie nieproszony gość, czy dzika zwierzyna. Wygląd i styl ogrodzenia wpływa na ocenę całej posesji. Rodzaj ogrodzenia musi pasować do charakteru i stylu domu, jego elewacji. Najbardziej popularne są ogrodzenia stalowe, siatkowe, czy betonowe. 

Ogrodzenia stalowe mogą być różnego rodzaju. Najbardziej efektowne i estetyczne są kute ogrodzenia. Są one przykładem kowalstwa artystycznego. W tej dziedzinie specjalistami są fachowcy z FORMUR - usługi spawalnicze. Tworzą oni ogrodzenia według dostępnych wzorów i indywidualne zamówienia klienta. Ogrodzenie spawane, wykonane na wymiar daje nam możliwość stworzenia unikatowego, ciekawego designu dla naszej posesji. Jak również będzie doskonale komponowało się z otoczeniem. Ogrodzenia w całości są trwałe, wytrzymałe i odporne na zmieniające się warunki pogodowe jak wiatr, deszcz, mróz.

Ogrodzenia betonowe są najbardziej popularne. Dają najwięcej prywatności. Są szybkie w montażu, wykonane z betonowych segmentów, które można pomalować na wybrany kolor. Równie popularne jest ogrodzenie siatkowe. Jego atutem jest niska cena i szybki montaż. Siatka jest wykonana z drutu stalowego ocynkowanego.

Fachowcy z Formur oprócz ogrodzeń wykonują także bramy wjazdowe, przęsła ogrodzeniowe, furtki, ławki ogrodowe. Przęsła ogrodzeniowe są wykonane ze stali jak i z drewna. Drewniane dodają charakteru i elegancji całemu ogrodzeniu. 

Ogrodzenie wyznacza obszar naszej posesji, zapewnia nam bezpieczeństwo i prywatność. 

 
Najbardziej efektowne są ogrodzenia stalowe.Obecnie ogrodzenie domu spełnia nie tylko podstawowe funkcje jak wyznaczenie granicy posesji. Jest elementem dekoracyjnym, a nawet prestiżowym. Ważna jest jakość i styl ogrodzenia. Ogrodzenie stanowi integralną częścią posesji. Podkreśla gust i status materialny właściciela posesji. Dobrze dobrane powinno tworzyć spójną całość z furtką, bramą wjazdową, elewacją budynku i innymi obiektami małej architektury ogrodowej.  

Ciekawa jestem jakie wam podobają się ogrodzenia i jakie u siebie macie ?  Serdecznie dziękuję za wszystkie komentarze i waszą obecność na blogu:)

   Pozdrawiam wszystkich odwiedzających mój blog :)

 Z radością witam nowych czytelników :)

Słoneczka i uśmiechu na co dzień  :)
7 komentarzy:

 1. Ładne i dobre oświetlenie kosztuje swoje, ale wg mnie warto zapłacić więcej i mieć coś porządnego na lata.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ogrodzenie posesji jest istotnym elementem infrastruktury domu, który zapewnia prywatność, bezpieczeństwo i estetyczny wygląd. Działa jako bariera dla intruzów i zapobiega przypadkowemu wchodzeniu na teren prywatny. Dodatkowo, ogrodzenie może pełnić funkcję ozdobną, dodając uroku i charakteru całej posiadłości.

  OdpowiedzUsuń
 3. Przejeżdżając ostatnio przez moją okolicę w nocy zauważyłem, że ktoś ma oświetlone ogrodzenie swojego domu. Co myślisz o takim rozwiązaniu? Na pierwszy rzut oka wydaje mi się, że to przesada, ale z drugiej strony wygląda świetnie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Niektóre ogrodzenia są naprawdę śliczne i ciekawe. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Ogrodzenie to bardzo ważna kwestia i warto wybrać odpowiednie rozwiązanie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ten wpis jest bardzo ciekawy

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za wasze komentarze :) Staram się zawsze na każdy odpowiedzieć :)