sobota, 25 listopada 2023

Po co są badania ankietowe ?

 Witajcie :)

Wraz z rozwojem cyfryzacji, pojawianiem się internetu w przenośnych urządzeniach jak smartphone powszechne stały się badania ankietowe.  

Badania ankietowe to rodzaj badań statystycznych stanowiących jeden z elementów badań społecznych, inaczej ujmując, jest to metoda zbierania informacji w badaniu społecznym. 

Z ankietami spotykamy się w codziennym życiu. Robiąc zakupy w drogeriiaptece, czy innej sieciówce wyświetla nam się w aplikacji na telefonie ankieta oceniająca nasze zadowolenie z dokonanych zakupów. To są najczęściej, krótkie ankiety, zawierające kilka pytań. W wiadomościach radiowych podawane są informacje zwłaszcza pod koniec roku - ile Polacy wydadzą na święta, ile Polaków skorzystało z przecen w Black Weeks, ilu z nas było w tym roku na wakacjach, czy wybieramy się na bal sylwestrowy. Te dane pochodzą z badań ankietowych przeprowadzonych najczęściej przez internet na grupie respondentów. Większość ankiet jest online, chociaż zdarzają się ankiety przez telefon, czy podczas osobistego spotkania z osobą prowadzącą ankietę. 

Badania ankietowe są istotne dla osób zajmujących się badaniami naukowymi, dla piszących doktorat. Z ankietą możemy się spotkać przy pisaniu pracy magisterskiej, czy inżynierskiej. 

Wiele firm korzysta z badań ankietowych, by poznać opinie klientów na swój temat. Warto wiedzieć co klient myśli o danej marce, jej produktach. Dobrze jest też poznać ogólne upodobania konsumenckie potencjalnych klientów. Jeśli dana firma chce poprawić wizerunek firmy, chce być bardziej konkurencyjna powinna skorzystać z panelu konsumenckiego jak https://norstat.pl/. Norstat posiada bazę respondentów z terenów całej Europy. Dla każdego konkretnego badania ankietowego starannie zbiera respondentów ze swojej sieci, którzy pasują do pożądanej grupy docelowej. Znalezienie odpowiednich respondentów do unikalnego badania ma kluczowe znaczenie, aby uzyskać właściwe i przydatne odpowiedzi. Panel dysponuje bazą konsumentów, reprezentujących całą populację. Dba o to by ankiety były ciekawe i angażujące, atrakcyjne wizualnie, aby szybko je się wypełniało i były dostępne na różnych urządzeniach jak smartphone, czy tablet. Dla panelu ważna jest satysfakcja osób wypełniających ankiety. Są oni nagradzani atrakcyjnymi nagrodami za poświęcony czas. Najczęściej są to vouchery do sklepów internetowych, czy elektroniczne kupony do lokalnych sklepów. Można również zebrane punkty z ankiet przeznaczyć na wybrany cel charytatywny. 

Badania ankietowe są obecnie bardzo powszechne. Można je wypełniać na każdym urządzeniu z internetem. 
W różnych miejscach w restauracji, w na lunchu w pracy, w parku.Ważne, aby odpowiedzi na pytania w ankietach były prawdziwe. Ma to znaczenie, aby uzyskać przydatne odpowiedzi.


Nowoczesne i znane panele konsumenckie korzystają z bardzo dużej liczby respondentów, reprezentujących całą populację, w każdej grupie wiekowej.


W naszym codziennym życiu mamy do czynienia z różnymi ankietami. Wypełniamy ankiety u lekarza, w pracy, szkole. Są ankiety typowo marketingowe oceniające dany produkt, czy usługę np. abonament telefoniczny, telewizję kablową. Najwięcej ankiet wypełnia się w internecie online, za które czeka na nas wynagrodzenie. Zanim zostałam mamą lubiłam od czasu do czasu wypełniać ankiety. Zawsze można coś ciekawego się dowiedzieć, wyrazić swoją opinię na różne tematy i zdobyć fajne nagrody jak chociażby bon do Empiku, Amazonu.    

Ciekawa jestem czy lubicie wypełniać ankiety, czy mieliście okazję wypełniać ankiety marketingowe ?


Serdecznie dziękuję za wszystkie komentarze i waszą obecność na blogu:)

   Pozdrawiam wszystkich odwiedzających mój blog :)

 Z radością witam nowych czytelników :)

Słoneczka i uśmiechu na co dzień  :)


4 komentarze:

  1. Ankiety to świetne narzędzie do zbierania opinii użytkowników. Jak kiedyś sprawdzałem statystyki, to naprawdę sporo ludzi wypełnia te ankiety. Ja sam tego nienawidzę, ale jak widać - nie brakuje osób, które są gotowe dostarczyć firmom przydatne informacje.

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za wasze komentarze :) Staram się zawsze na każdy odpowiedzieć :)