piątek, 27 grudnia 2024

Ścianki wystawiennicze elementem małej architektury miasta

 Witajcie: )

Myśląc o architekturze miasta przychodzą nam na myśl nowoczesne budynki, biurowce, ale również zabytkowe kamienice, kościoły, pałacyki. Architektura miejska to też bloki i domy jednorodzinne. Na wygląd miasta ma ogromny wpływ mała architektura, czyli ławki, wiaty przystankowe, pergole, huśtawki na placu zabaw, wyposażenie siłowni zewnętrznej jak drabinki, orbitreki, parkowe obiekty- fontanny, tężnie, altany.

Nowoczesnym i funkcjonalnym elementem architektury miasta są ścianki wystawowe, wystawiennicze. Możemy je spotkać w różnych miejscach. W parku jako ekspozycja tematycznej wystawy poświęconej np. historii miasta. Będąc tego lata w Busku-Zdroju oglądałam tego typu wystawę w osiedlowym parku przed wejściem do część zdrojowej miasta. Często taką ekspozycje możemy spotkać na dziedzińcu zabytkowego browaru, pałacu, muzeum. Ośrodki kultury jak Miejskie Centrum Kultury wykorzystują ścianki wystawiennicze do promowania różnych wydarzeń kulturalnych w mieście jak koncerty plenerowe, obchody dnia miasta, jarmarki bożonarodzeniowe. Galerie Sztuki dzięki zewnętrznym ścianką wystawowym eksponują swoje dzieła już od dziedzińca budynku galerii. To samo robią muzea, które poprzez wystawę w plenerze zachęcają do odwiedzenia ekspozycji w jego wnętrzu. Po ścianki wystawiennicze sięgają coraz chętniej teatry, kina, uczelnie wyższe. 

Ścianki wystawiennicze plenerowe możemy znaleźć na stronie www.scianki.info.pl. Są tam dostępne ścianki wewnętrze i zewnętrze plenerowe. Wśród ścianek plenerowych możemy wybrać kilka opcji - ścianki z górną planszą, ścianki z planszą po obu stronach ustawione pod kątem, plenerowy kubik (prostopadłościan). Ścianki są trwałe, stabilne, odporne na działanie czynników zewnętrznych, mogą być podświetlane na kilka sposobów. Wykonane są z mocnych i trwałych profili aluminiowych. Profile standardowo malowane są na kolor srebrny matowy, ale mogą być również malowane na inny kolor np. oliwkowy, brązowy, czarny. Do stabilizacji ścianek plenerowych stosowane są podstawy stabilizujące w postaci kręgów betonowych w estetycznej osłonie. Ścianki mogą być ustawione w różnych konfiguracjach: pojedynczo, po kilka sztuk, w układzie zamkniętym. Tak jak chcemy. Ścianki plenerowe służą przede wszystkim do prezentacji materiałów drukowanych. Najbardziej popularny sposób to wysokiej jakości wydruk UV bezpośrednio na płycie ścianki. Drugi sposób to wydruk na folii samoprzylepnej umieszczony na płaszczyźnie ścianki, który może być pokryty laminatem zabezpieczającym go przed uszkodzeniem.

Ścianki wystawiennicze plenerowe jako element architektury miasta. Służą do ekspozycji wystaw tematycznych. Możemy je spotkać na dziedzińcu pałacu, na rynku, w parku.




Sprawdzą się w każdych warunkach pogodowych.

W postaci kubików.

Oświetlone, co daje nam możliwość obejrzenia wystawy po zmroku. 

Współczesne miasta wciąż się zmieniają. Wychodzą na przeciw swoim mieszkańcom, zachęcając ich do uczestniczenia w życiu kulturalnym miasta. A dzięki wystawą umieszczonym na ściankach wystawienniczych stało się to prostsze. Zwykły afisz w gablocie informacyjnej łatwo przeoczyć, obok ścianek plenerowych nie da się przejść ich nie widząc.

Ciekawa jestem czy lubicie tego typu wystawy przy użyciu ścianek plenerowych ?


Serdecznie dziękuję za wszystkie komentarze i waszą obecność na blogu:)

   Pozdrawiam wszystkich odwiedzających mój blog :)

 Z radością witam nowych czytelników :)

    
  

1 komentarz:

  1. Estetycznie wyglądają te ścianki jeżeli coś chce się na nich zaprezentować. Pozdrawiam :-).

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za wasze komentarze :) Staram się zawsze na każdy odpowiedzieć :)