Witajcie:)
Chociaż do wiosny mamy jeszcze trochę czasu, to już warto przejrzeć swoje narzędzia ogrodowe. Styczeń to dobry miesiąc na zrobienie porządków w domu i przydomowej przestrzeni.
Podstawowym narzędziem w ogrodzie jest wąż ogrodowy. Najlepiej gumowy. Służy do podlewania roślin, kwiatów, trawników, krzewów i drzew. Rośliny w ogrodzie regularnie podlewamy od drugiej połowy wiosny do końca września. Sporadycznie podlewamy w chłodniejsze jesienne miesiące. Dlatego warto zaopatrzyć się w dobry wąż ogrodowy.
Zalety węża ogrodowego
Za jego pomocą możemy podlać cały ogród, najbardziej odległe zakątki. Wszystko zależy od jego długości. Najczęściej wybieramy węże o długości 30 m, w dużym ogrodzie sprawdzi się wąż o długości 50 m. Gdy nasz wąż jest za krótki możemy za pomocą złączki go przedłużyć o drugi wąż.
Poprzez podłączenie do węża zraszacza lub pistoletu możemy oszczędzać zużycie wody. Dobrej jakości węże są mocne i trwałe, służą nam przez lata.
Możemy je użyć nie tylko do podlewania roślin, ale również do umycia podjazdu, samochodu, tarasu, chodników, mebli ogrodowych. Posłużą nam do napełnienia oczka wodnego, basenu ogrodowego. Wąż ogrodowy jest łatwy w przechowywaniu. Wystarczy go zwinąć i powiesić na specjalnym wieszaku służącym do jego przechowywania w pomieszczeniu gospodarczym, garażu. Zajmujemy mało miejsca.
Oprócz parametrów takich jak długość węża, ważna jest jego średnica, grubość (liczba warstw), skłonność do skręcania. Średnica węża jest związana bezpośrednio z uzyskiwanym ciśnieniem wody. W przypadku większych ogrodów, należy wybrać wąż o większej średnicy 19 mm - 3/4”, w mniejszy ogrodzie wystarczy średnica 13 mm - 1/2”. Grubość węża, czyli liczba warstw wpływa jego odporność na uszkodzenia, na elastyczność. Warstw jest zazwyczaj od 3 - 5, czyli warstwa wewnętrzna, wzmacniająca, zewnętrzna, warstwa dodatkowa.
Wąż gumowy i jego szerokie zastosowanie
Węże gumowe kojarzą się nam z niezbędnym wyposażeniem ogrodu, działki, sadu, domku letniskowego, przydomowej przestrzeni, szklarni, gdzie przyczyniają się do przepompowywania wody, służąc najczęściej do nawadniania roślin. Gumowe węże służą również do transportu innych cieczy, do których zaliczamy ropę, oleje, chemiczne środki ochrony roślin czy płynne produkty spożywcze bądź gazy (wąż gumowy do gazu). Niepozorny gumowy wąż znajduje swoje zastosowanie także w tynkowaniu czy piaskowaniu. Na stronie MiDaTech znajdziemy szeroki wybór węży gumowych przeznaczonych do różnych celów. Są tam węże do pracy w każdych warunkach, nawet ekstremalnych jak pożar. Możemy znaleźć tam węże do wody, powietrza, mleka, szamba. Węże mają zastosowanie w ogrodnictwie, rolnictwie, przemyśle.
taki wąż to bardzo przydatna rzecz w ogrodzie
OdpowiedzUsuń